Yaşam

Tüyler Neden Hemen Çıkar? Tüylerin Çabuk Çıkmasının Nedenleri

22 Kasım 2020 - 03:23:11
 Tüyler neden hemen çıkar? Tüylerin çabuk çıkmasının nedenleri

İnsan vücudunda çeşitli bölgelerde yer alan tüylerin çabuk çıkması ve hızlı şekilde uzaması belli nedenlerden dolayı olmaktadır. Tüyler neden hemen çıkar konusu kişinin vücut yapısı ve hormonları ile bağlantılı olabilmektedir.

Tüylenmeye Sebep Olan Hormonlar Nelerdir?

Vücuttaki hormonlar sayesinde tüyler inceliği kalınlığı meydana gelmektedir.Kişinin tüy yapısı genetik olmasına rağmen aslında hormonların tüyler üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Kadınlarda tüyler daha seyrek ve ince iken erkeklerde daha kalın ve koyu renkli olmaktadır. Bazı kadınlarda da kalın ve koyu renkli tüyler uzayabilmektedir. Bu durum erkeklik hormonunun fazla olmasından kaynaklanabilmektedir. Tüyler sık ve gür olduğunda vücudun sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Bu durum aslında yeme alışkanlıkları ile ilgili de olabilmektedir. Tüylerin vücutta olma nedeni aslında vücutta biriken toksin ve zararlı maddelerin emilmesinde tüyler oldukça etkilidir. Tüyler neden hemen çıkar sorusunu yanıtlamak için kişinin öncelikle hormon değerlerine baktırması gerekmektedir.

Hormonların Tüylenmeye Etkisi Nedir?

Tüylerin kalın ve koyu renkli olması özellikle kadınlarda görüntü olarak rahatsız edici olacaktır. Bunun yanı sıra yüz bölgesinde de tüylenme meydana gelmektedir. Tüylerin daha seyrek olması ve sarı renkte olması tamamen genetik bir durumdur. Sarışın kişilerde sarı renkteki tüyler esmerlerde daha koyu renkte olmaktadır. Hormonların düzenli çalıştığını öğrenmek için hormon testlerinin yapılması gerekmektedir. Bu sayede hormonların normal değerlerinde olması için çeşitli ilaç tedavileri uygulanabilir.

Tüylerin Çabuk Çıkmasının Nedenleri ve Sebepleri

  • Vücudun çeşitli bölgelerinde yer alan tüyler neden hemen çıkar ve her bölgenin tüylerinde farklılık vardır bu konuda tüylerin temizlenme yöntemi de etkili olmaktadır. Çok kalın ve koyu renkte tüyleri olan kişilerde tüyler temizlendikten sonra birkaç gün içerisinde tekrar uzayabilir. İnce ve seyrek yapıda tüylere sahip olanlarda ise bir süre daha tüylerin çıkmadığı görülebilmektedir.
  • Tüylerin çabuk çıkması konusunda etkili olan tüy temizleme yöntemi jiletten kaynaklanabilmektedir. Jilet tüyleri yüzeysel olarak temizlediğinden tüy kökünün içeride beslenerek hızlı şekilde uzamasını sağlar. Ayrıca jilet ile tüylerin temizlenmesi tüy köklerinin güçlenerek daha kalın tüylerin uzamasına sebep olur.
  • Tüylerin uzama dönemleri kadınlarda adet öncesinde meydana gelmektedir. Her ay düzenli adet gören bir kadında adet öncesinde tüylerin daha hızlı uzadığı görülür. Hormonların değişim göstermesinden dolayı bu dönemde yoğun tüylenme meydana gelebilmektedir. Tüylerin hızlı şekilde çıkmaması için adet sonrası tüylerin temizlenmesine dikkat edilmelidir.
Tüyler Neden Hemen Çıkar?

Tüyler neden hemen çıkar birçok kadının bilmediği ve tüylerin aşırı yoğun olduğu adet döneminde tüylenme hızlı şekilde gerçekleşir. Koltuk altı, bacak, genital bölge ve yüz kısımlarında tüylenme görülebilmektedir. Bunun yanı sıra hormonlara bağlı sırt, kol ve göğüs bölgesinde de tüylenme görülür. Vücutta oluşan bu durum özellikle kadınlarda rahatsız edici olabilmektedir. Daha sağlıklı tüylerin oluşması ve sağlıklı uzaması için hormon testlerinin yapılması önerilir.

Yorumlar
Saliha Güler Tüyler ne kadar sürede çıkar? Benim genel olarak en fazla 2 hafta içinde çıkıyor. Bu çok canımı sıkan bir durum. Tüyler için bitkisel çözüm var mı? Daha geç çıkmasını ve azalmasını sağlayan yöntemler var mı? cevapla
Kader Kutlu Tüyler neden hızlı uzar ve çabuk çıkar bilmiyorum ama gerçekten bu duruma bir çözüm arıyorum. Ağdadan 1 hafta geçmeden uzamaya başlıyor. Bu durum normal mi yoksa hormonsal bir bozukluk mu nasıl öğrenebilirim? cevapla
Hatice ayhan O hızlı uzama bende de var o hormonsal bozukluktan kaynaklı ben 2 haftada alıyorum
Larasu Aynı sorun bende de var temizlendikten 7 8 gün sonra tekrar tüylenme başlıyor, 7 sene önce guatrdan ameliyat oldum sonrasında düzenli olarak hormon takviyesi olan bir ilaç kullanıyorum ondan mı oluyor diye düşünüyorum
yorum yaz