Yaşam

Unutkanlığa Ne İyi Gelir? Unutkanlık İçin Şifalı Bitkiler

06 Haziran 2018 - 23:15:53
Unutkanlığa ne iyi gelir? Unutkanlık için şifalı bitkiler

Yıllar içinden artış gösteren unutkanlık problemi çeşitli faktörlerden dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Unutkanlık Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Hatırlayamama sorunu yaşam kalitesini aşağılara çeken bir durum olduğu için kişi gün içinde zor durumda kalmaktadır. Yaş faktörü ile hatırlayamama sorunu artmaktadır. Yaş alan kişi yıllar içinde herhangi bir şeyi unutabilir. Sadece yaşlılarda görülmeyen bu sorun son günlerde gençlerde de sık görülmeye başlanmıştır. Hatırlayamama genç yaşlarda meydana geliyor ise bu durumun sebebi stresten kaynaklı olabilmektedir. Unutkanlık sorununa neden olan etkenler devamlı olarak düşünmek, beyni rahatlatmamak, gerginlik ve strestir. Düşünce sıklığının ve yoğunluğunun artması gün içinde bir şeylerin hatırlanmamasına neden olur. Bu durumun önlenmesi için çeşitli yollar kullanılabilir. Bulmaca çözmek, puzzle yapmak gibi aktiviteler ve şifalı bitkileri tüketmek unutma problemine fayda sağlamaktadır.

Unutkanlığa Ne İyi Gelir? Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

Hafızayı güçlü tutmak için şifa dağıtan bitkilerden yardım alarak bu soruna çözüm bulmak son derece basittir. Alzheimer rahatsızlığı, hatırlayamama ve zihin yorgunluğu için eski dönemlerde biberiye kullanılmaktaydı. Hatırlayamama sorununa ve birçok probleme fayda sağlayan biberiye tüketilebilir. Eski çağlarda biberiyenin çiçekleri suda kaynatılarak buharı teneffüs edilmekteydi. Biberiye dışında bu sorun üzerinde güçlü etkileri olan adaçayının da zihin yorgunluğuna iyi geldiği söylenmektedir. Kurumuş adaçayı yaprakları ile çay hazırlanarak bu problemin giderilmesi için tüketilebilir. Unutmayı önleyen ve beyin için çok önemli olan cevizin düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Gün içinde iki ila üç ceviz tüketmek hatırlayamama sorunu için yeterli bir orandır.

Unutkanlığı Önlemek İçin Hangi Vitamin Alınmalı?

B vitamini ve fosfor içeren elma her gün tüketilmelidir. Beyin sağlığını koruyan badem zihnin rahatlamasını sağlar. Kan dolaşımını kuvvetlendiren sarımsak ve soğan hatırlayamama sorununu giderir. Yüksek seviyede fosfor barındıran balık beyni güçlendirmektedir. Haftalık balık tüketmek hafıza kayıplarını engellemektedir. Fosfor oranı fazla olan diğer besinler ise incir, portakal ve üzümdür. Kimyon tohumunun hafızayı güçlendirme ve unutkanlığı önleme özelliği bulunur. 1 çay kaşığı kimyon tohumuna 2 çay kaşığı bal ilave etmek ve bu karışımı sabahları düzenli olarak tüketmek beyine faydalıdır. Fosfor açısından zengin olan yumurta sarısı haftada iki ila üç kez tüketilmelidir. Fındık, ayran, süt, yoğurt, peynir tüketilmelidir. Bu besinler hafızanın güçlü kalmasını sağlar. Hafızayı kuvvetlendiren ceviz, kuru üzüm ve fındık da tavsiye edilen besinler arasında yer alır.

Unutkanlığı Önlemek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Şifa dağıtan besinlerin tüketilmesinin yanında yaşam tarzına da dikkat etmek gerekir. Düzenli ve kaliteli uyumak, bazı zamanlarda dinlenmek beyni rahatlatmaktadır. Rahat olmak ise beynin rahatlamasını sağlar ve unutkanlık problemi azalır. Ayrıca unutkanlık sorunu olan kişiler yoga veya meditasyon yapabilir. Düzenli spor yapmak, bulmaca çözmek hatırlayamama problemini engellemek için yapılan aktivitelerdir.

Yorumlar
Fatma Kaya 06 Haziran 2018 - 23:25:53 Unutkanlık başlaması nasıl olur? Son günlerde birçok şeyi unutuyorum. Bu yoğunluk ve stresten mi yoksa bir hastalığın başlangıcı mı nasıl anlayabilirim? Bu duruma ne iyi gelir? Unutkanlık testleri doğru çıkar mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: