Uykusuzluk için bitki çayları
Sağlık

Uykusuzluk İçin Bitki Çayları

04 Ekim 2017 - 08:17:53

Uykusuzluk kişinin günlük hayatında bir çok soruna da sebep olabilmektedir. Bu yüzden düzenli uyku uyumak için çoğu kişi bitki çayları ile destek sağlamaya çalışmaktadır.

Günde Kaç Saat Uyku Uyumalı?

Sağlıklı bir bireyin günlük düzenli olarak 8 saat uyku uyuması gerekmektedir. Kişinin uyku düzeni genellikle tüm hayatını etkiler. Uykusuzluk problemi hemen hemen her kişide görülebilen ve belli dönemlerde meydana gelen bir durumdur.

Uyku Düzeninin Önemi Nedir?

Uyku düzeni son derece önemli ve kişinin ruh sağlığının daha iyi olmasına yardımcı olur. Uykusuzluk problemi olan kişilerde genel olarak dikkat dağınıklığı, halsizlik, baş ağrısı, unutkanlık ve bağışıklık sisteminin düşük olması görülmektedir. Kişinin düzenli uyku uyuması hem kilo sorununa hem de ruhsal dengesizliklere karşı da kişiyi koruyucu etki sağlar.

Uykusuzluk İçin Bitki Çayları ve Etkileri

Düzenli bitki çayları tüketen kişilerde uyku sorunları daha az görülebilmektedir. Stresli çalışma hayatı ve kişisel sorunlar kişinin gece boyunca sağlıksız uyku uyumasına sebep olur. Uykusuzluk ile karşı karşıya kalan kişiler günlük yaşamlarında daha sinirli ve psikolojik olarak kendini rahatsız hisseder. Bitki çayları kasların gevşemesinde ve uyku düzeninin oluşturulmasında etkili olmaktadır. Papatya çayı, melisa çayı, anason çayı ve sarı kantaron çayı uyku düzeninin olmasında yardımcı olan bitki çayları arasında yer alır.

Çocuklarda Uyku Düzensizliği Nasıl Giderilir?

Çocuklarda uyku düzensizliğinde kullanılan papatya ya da melisa çayı günlük dozlarda etkili olduğu gibi yetişkinlerde de sakinleştirici etki yaparak düzenli uyku uyumasına destek olur. Bitki çayları vücutta toksin atımını hızlandırdığı için vücut uyku sonrasında daha dinç olarak uyanır. Günlük kişinin enerji ihtiyacının bir çoğu uyku ile karşılanmaktadır. Çoğu kişi tüm gece sık sık uyanmasından dolayı yeterli uyku uyumadığı için şikayet etmektedir. Bu durumda çeşitli bitkisel tedavilere başvurmaktadır. Sağlıklı ve düzenli biruyku için bitki çaylarından yardım alınarak uyku düzeni oluşturulabilir.

Bitki Çayları Uyku Getirir mi?

Uyku insan hayatında oldukça önemlidir. Küçük yaşlardan itibaren edinilen uyku düzeni kişinin ruh ve beden sağlığı için büyük önem taşır. Uykunun kaliteli olması kişinin deliksiz uyku uyumasını ve daha dinç uyanarak gün içinde rahat olmasını sağlar. Bitki çayları kişinin vücudunda ve uyku düzeninde büyük rol oynar. En çok bilinen bitki çayı papatya çayıdır. Papatya çayı uykunun daha sağlıklı olmasını sağlar. Vücudun dinlenerek uykuya geçmesi daha aktif bir günün olmasına yardımcı olur. Bitki çayları tüketildiğinde kişinin diğer rahatsızlıkları da ön planda tutularak tüketilir. Örneğin tansiyon problemi olan kişide melisa çayı yerine papatya çayı tercih edilebilir. Bunun yanı sıra yetişkin bir bireyin günlük tüketmesi gereken bitki çayı miktarının üzerine geçmemesi gerekmektedir. Böylece vücut sağlığı da korunmuş olur. Aşırı bitki çayı tüketmek farklı rahatsızlıklara sebep olabileceği gibi düzenli ve az miktarda kullanılan bitki çayları daha fazla fayda sağlayabilmektedir.

Yorumlar
Ceren Kesen 27 Eylül 2017 - 12:50:01 Hangi bitki çayları uykusuzluğa iyi gelir? Ben her gece zor uyuyorum. İlaç kullanmak istemiyorum doğal çözümler arıyorum.cevapla
Yasemin Tutan 15 Ağustos 2018 - 11:22:22 Uykusuzluk için bitki çayı karışımı var mı? Hangi çözümler uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı ve destek olur? Çocuklara bitki çayı içirmenin ölçüsü ne kadar olmalıdır? 10 yaşında kızım var uyku düzeni çok bozuk.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: