Sağlık

Uzun Süre Tok Tutan Şeyler

15 Ekim 2018 - 21:48:45
Uzun süre tok tutan şeyler

Bazı besinler lifli yapıda olması ya da içerisinde özel maddeler içermesi sebebiyle uzun süre tok tutan şeyler olarak bilinmektedir.

Uzun Süre Tok Tutan Tahıl Ürünleri

Tahıl ürünleri her zaman insanlardan tokluk hissi yaratan ürünler olmuştur. Ancak bunlar doğru bir şekilde seçilmezse çok ciddi şekilde kalori değeri olabilmektedir. Bu sebeple de hem kalori değeri düşük seviyede olan hem de tok tutan besinlere ihtiyaç vardır. Bu ürünlerin ilk sırasında yulaf gelmektedir. İçerisinde protein de bulunduran yulaf lifli yapısı sayesinde tok tutmaktadır. Buna ek olarak çavdar ekmeği de tok tutucu etkisi olan tahıl ürünlerinden birisidir ancak biraz daha dikkatli kullanılması gerekir. Son olarak kepekli makarna ve esmer pirinç de bu amaçlar tercih edilebilecek tahıl ürünleri olarak gösterilebilir.

Uzun Süre Tok Tutan Meyveler Nelerdir?

Meyveler diyet listelerinde kendilerine sıklıkla yer bulurlar. Bunun yegane sebepleri arasında tokluk hissini azaltmaları ve insanların çok yüksek miktarda kalori almalarını engellemeleri gelir. Düşük kalori değeri olan ürünler arasında meyveler en yüksek lezzete sahip ürünler olarak da gösterilebilir. Tok tutan meyvelerin en üstünde avokado yer alır. Lifli yapısı ile birlikte insanların tok kalmalarını sağlarken kalori değeri de uygundur. Bunun yanı sıra elma tüketimi de bu dönemde tercih edilebilmektedir. Elmalar da diyetlerin simge ürünlerinden birisidir ve tok kalmak amacıyla kullanılabilir.

Tok Tutan Besinler Nelerdir?

İnsanlar bir yandan tok kalmak, bir yandan da protein almak istiyorlarsa bu durumda tüketmeleri gereken ürünler her zaman balık ve yumurta olacaktır. Her gün kahvaltıda tüketilen yumurtalar uzun süre insanları tok tutabilmektedir. Haşlanmış ya da omlet şekilde tüketildikten sonra insanlar diğer öğünlerine kadar açlık hissini yaşamazlar. Buna ek olarak balık da kalori değeri yüksek olmayan, protein ve omega-3 içeren, ayrıca tok tutan yiyeceklerden birisidir. Uzmanlar haftada en az 2 defa balık tüketilmesi gerektiğini belirtirken bu sayede kişilerin çok daha rahat bir şekilde kilo verebileceğini açıkça dile getirmektedir.

Tok Tutan Sebzeler Nelerdir?

Sebzeler genel olarak içerisinde yer alan vitaminler ve düşük kalori değerleri sebebiyle diyetlerde kendisine yer bulmaktadır. Ancak bazı sebze türlerinin faydalarının arasında uzun süre tok tutması da yer almaktadır. Bu aşamada brokoli tok tutan sebzeler arasında üst sırada yer almaktadır. Buna ek olarak patatesin de tokluk hissi yarattığı bilinir ancak kalori değeri ve karbonhidrat miktarı çok düşük olmadığından dikkatli bir şekilde tüketilmesi önerilir. Özellikle kişiler sebze çorbası tarzı ürünleri tüketmeyi tercih ederlerse çok düşük miktarda kalori alırken uzun süre tokluk hissini yaşayabilecektir. Diyetlerini uygulamakta zorlanan kişiler uzun süre tok tutan yiyecekler ile birlikte açlık hissini yaşamadan diyetlerine devam edecek ve istedikleri kiloya çok kısa bir süre içerisinde ulaşacaklardır.

Yorumlar
Hatice Öztaş 15 Ekim 2018 - 21:58:45 Çok uzun süre tok tutan besinler protein içerikli oluyor sanırım. Aslında kilo vermek için çok uğraşıyorum ama acıktığımda kan şekerim düşüyor. Sonrasında da tekrar yemek yiyorum. Tok kalmak için neler yemem gerekiyor onu bilmek isterim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: