Sağlık 18 Şubat 2021 - 21:22:54

Varisli Damarlardan Kurtulmak İçin Evde Tedavi

Varisli Damarlardan Kurtulmak İçin Evde Tedavi

Varisli damarlar uzun süreli hareketsizlik, aşırı kilo (obezite) bütün gün ayakta çalışmak ya da bütün gün oturmaktan kaynaklı oluşan rahatsızlıktır.

Varis Nedir? Nasıl Oluşur?

Normal bireylerde bulunan kalp damar sisteminde damarlar üzerinde bir dizi kapıcık vardır bunlar kanın tek bir yönde akmasını sağlarlar bu kapıcıklar hasar görürse, zayıflar ve yıpranırsa kanın damarda birikmesine ve damarların şişerek genleşmesine sebep olur ve varis oluşur. Bu gibi durumlarda oluşacak varislerin önlenmesi için bazı bitkisel çözümleri bu yazıda bulabilirsiniz. Evde kullanılan basit malzemelerle varis tedavi edebilir ve kalıcı çözümler sağlayabilirsiniz.

Varis Ağrısına Ne İyi Gelir?

Domates çekirdekleri varisli damarlar için oldukça faydalıdır. Aspirinle aynı özelliği taşıyarak kanın pıhtılaşmasını önleyip kanı sıvılaştırmada yardımcı olur. Domates çekirdeği antikoagülan maddesini oluşturan salisilik asit barındırır. Ayrıca domates içerisinde bulunan asitler insan hücrelerindeki lipitlere zarar vererek hücre yenilenmesini hızlandırıcı etkiye sahiptirler. Cilde sürülen domates ve domates çekirdekleri hasarlı damar görünümünün kaybolmasına yardımcı olur iki küçük parça domates kesilerek çekirdekleriyle birlikte bulamaç haline getirilip ayda 3- 4 kere olarak 2 ay süre ile uygulanır.

Varisli Damarlardan Kurtulmak İçin Evde Bitkisel Çözüm

Kan dolaşım sistemi için birçok durumda kullanılan sarımsak kan dolaşımını iyileştirmek için içeriğindeki sülfür bileşikleri ile allisin ve ajoen üretilmesine yardımcı olur. Kan damarları içindeki iltihabın giderilmesini sağlar ve kan pıhtısının oluşumunu engeleler. Varisli damarın şişmesi ve bunun neden olacağı rahatsızlıkların azalması için en uygun yöntem sarımsaktır. Limon ise C, B6, A, E vitaminleri ile zengin olmakla birlikte içerdiği folat niasin tiamin asitleriyle birlikte bakır kalsiyum demir gibi mineralleri de içermektedir. Bu mineraller ve vitaminler serbest radikallere saldırarak oksidatif hasarı minimuma indirerek pıhtılaşmayı önler. Limon ve sarımsak birleştirilerek kür oluşturulur. 10 diş sarımsak havan yardımıyla ezilir ezilen karışımın üstüne 3 adet limon sıkılarak karıştırılır. Ardından 4 yemek kaşığı zeytinyağı eklenerek karışım bir gece bekletilir ardından her gün iki defa olmak kaydıyla bir ay boyunca varisli bölgeye uygulanır.

Zeytinyağı Varise İyi Gelir mi?

Varis tedavisi denilince öncelik kan dolaşımını hızlandırmaktan geçmektedir. Bunun için zeytinyağı cilde sürülerek damarların tekrar daralmasını ve kan dolaşımının hızlanarak tekrar eski hale dönmesi sağlanmış olur. Ayrıca zeytinyağı içindeki esansiyel asitler, E vitamini ve mineraller cildi besleyerek kötü görüntünün kaybolmasına yardımcı olur. İçerinde bulunan omega-3 sayesinde kan damarlarının onarımını ve kapakçıkların tekrar işler hale gelmesine destektir. Biraz ısıtıldıktan sonra pamuk yardımıyla masaj eşliğinde cildinize tatbik edebilirsiniz.

Lahana Varise İyi Gelir mi?

Lahana içeriğinde bulunan beta-karoten ve çeşitli vitamin ve minerallerle kanın pıhtılaşmasını önleyici özellik taşır. Lahana temas ettiği bölgede gözeneklerden geçerek damarlara kadar ulaşır. Üç yaprak lahana alınarak doğranır ve küçük parçalara ayrılır daha sonra blender yardımıyla bulamaç haline getirilerek suyu süzülür. Oluşan karışımı günde 3 defa varisli bölgeye uygulayarak iyileşmeyi gözlemleyebilirsiniz. Varisli damarlardan kurtulmak için evde tedavi uygulamadan önce doktora gidilmelidir.

  • varisli damarlar
  • varisli damarlardan kurtulmak
  • varis ağrısı
  • varislerin önlenmesi
  • varis ağrısına ne iyi gelir
Yorumlar
Selin Gerçek Ailede genetik olduğu için bacaklarımın arkalarında varis var. Aslında çok kilolu biri değilim. Daha 20li yaşların başlarında oluşmaya başladı. Şimdi biraz daha ilerledi. Varis çorabı giyiyorum ama iyi gelen bitkiler ve doğal yolları neler onları da denemek isterim. cevapla
yorum yaz
İlk Gebelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?