Sağlık 21 Aralık 2020 - 15:46:10

Virüsün Mutasyona Uğraması Ne Demek? İyi Bir Şey mi?

Virüsün Mutasyona Uğraması Ne Demek? İyi Bir Şey mi?

Son günlerde adını sıkça duyduğumu korona virüsün mutasyona uğraması iyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi soruları pek çok kişinin kafasını karıştırmaktadır. Ölümcül bir salgın olarak nitelendirebileceğimiz covid-19 virüsünün yapı değiştirmesi sonrasında covid-20 olarak isimlendirildiği ve birtakım tehlikeli sonuçları doğurduğu belirtilmektedir.

Virüsün Mutasyona Uğraması Ne Demek?

Mutasyon kelime anlamı olarak kalıcı değişimi ifade eden, yani virüsün RNA ya da DNA'sında birtakım yapısal değişimlerin oluşması sonucunda virüsün tamamen farklı bir boyuta geçmesi olarak nitelendirilen durumdur. Son günlerde herkesin merakı haline gelen virüsün mutasyona uğraması, koronavirüsün genomu içerisinde meydana gelen kalıcı değişimleri ifade etmektedir. Mutasyona uğrayan şeyler mutant olarak kabul edilmektedir. Mutasyonlar genel olarak somatik mutasyonlar ve germ hattı mutasyonu olmak üzere iki şekilde gerçekleşmektedir.

Hayatımızın artık bir gerçeği haline gelen koronavirüs hakkında son zamanlarda duyduğumuz varyant ve mutasyon kelimleri hastalığın gidişatını etkilerken insanları da bu konuda merak sahibi yapmaktadır. Yapılan açıklamalara göre Avusturya, Danimarka ve Hollanda'daki bazı vakalarda covid-19 virüsününü mutasyona uğradığı belirtilmiştir. Bu durumun virüsün daha hızlı yayılmasına sebep olduğunu belirten uzmanlar, insanları daha temkinli olma konusunda da uyarmaktadır. Virüsün mevcut RNA ve DNA'sı için geliştirilen aşılar, mutasyona uğrayan virüs için faydalı olmayabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında bulaşıcılık oranının yaklaşık olarak %70 daha fazla olduğu belirtilmektedir.

Covid 20 mutasyon

Virüsün Mutasyona Uğraması İyi Bir Şey mi?

2019 yılının sonları doğru ortaya çıkan ve kısa bir süre içerisinde tüm dünyaya yayılan korona virüs ilk olarak covid-19 olarak isimlendirilmekteydi. Son zamanlarda farklı ülkelerde vakalara bakıldığında virüsün mutasyona uğraması durumunun söz konusu olduğu belirtilmiş ve covid-20 virüsünden bahsedilmeye başlanmıştır. Yeni virüsün daha hızlı yayıldığı konusunda üst süte uyarılarda bulunan yetkililer insanları ölümcül virüse karşı daha fazla dikkate davet etmektedir. Ülkemiz dahil olmak üzere pek çok ülke bu virüsün görüldüğü yerlere seyahatleri yasaklamıştır.

Yeni virüsün özelliklerine baktığımızda diğer virüslerin hızlıca yerini aldığını belirtebiliriz. Mutasyona uğrayan bölgelerin olduğunu belirten bilim adamları bu virüsün hücreleri etkileme özelliğinin de daha fazla olduğunu belirtmiştir. Daha ölümcül olduğuna dair kesin bilgiler bulunmazken bulaşıcılığının daha fazla olduğu belirtilmektedir. Ayrıca yapılan açıklamalara göre geliştirilen aşıların yeni covid-19 virüsü için etkili olmadığı belirtilmiştir. Kesinliği henüz kanıtlanmamış olan bu durum oldukça endişe yaratıcı hale gelmiştir.

Covid Mutasyona Mı Uğradı?

Her birimizin bulaştırmaktan ya da bulaşmasından korktuğu, dünya üzerinde pandemi olarak ilan edilen covid mutasyon hareketliliği ile farklı bir gündeme maruz kalmıştır. Ölümcül tehlike olarak isimlendirebileceğimiz bu virüs vücutta bağışıklığı etkisi altına alarak kötü sonuçlara sebep olabilmektedir. Son zamanlarda yapılan incelemelere göre mutasyona uğradığı belirtilen koronavirüsün daha tehlikeli hale geldiği belirtilmektedir. Mutasyona uğramış virüste 23 değişiklik olduğunu belirten bilim adamları, bunların genelinin virüsün üretmiş olduğu proteinde meydana geldiği belirtilmiştir. İnsan vücuduna girmek için virüsün bu proteini kullandığını belirten bilim insanları daha tehlikeli sonuçların ortaya çıkabileceği konusunda uyarıda bulunmaktadır.

Koronavirüs Mutasyon Geçirirse Ne Olur?

Kendini sürekli olarak yenileyen ve farklı bir yapıya sokan koronavirüs mutasyona uğrarsa yeni bir virüs olarak karşımıza çıkar ve bu da hastalıkların artmasına sebebiyet veren. Bildiğimiz üzer covid-20 olara isimlendirilen yeni koronavirüs için daha tehlikeli olabileceği belirtilmektedir. Bundan dolayı tedbirlere daha fazla uymak, dengeli beslenmek ve kalabalıktan uzak kalarak maske kuralına uymak gerekmektedir.

  • virüsün mutasyona uğraması
  • virüsün mutasyona uğraması ne demek
  • covid-20
  • virüsün mutasyona uğraması iyi bir şey mi
  • covid mutasyona mı uğradı
  • covid mutasyon
  • koronavirüs mutasyon geçirirse
  • koronavirüs mutasyona uğrarsa
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Güneş Sütü Nedir? Ne İşe Yarar? Yüze Sürülür mü? Nasıl Kullanılır?