Vücudu sıkılaştırmak için ne yapmalı?
Zayıflama

Vücudu Sıkılaştırmak İçin Ne Yapmalı?

01 Haziran 2018 - 13:18:24

Vücut sıkılaştırmak isteyen kişiler bunun için adım atmak isterlerse beslenme düzeni, uyku ve sporu optimum düzeyde hayatlarına sokmaları gerekir.

Vücudu Sıkılaştırmak İçin Neler Yapılmalı?

Vücutlarını daha çekici ve sıkı bir hale getirmek isteyen kişilerin ilk olarak beslenme düzenlerini kurmaları gerekir. Bunun için sürekli olarak devam edebilecekleri listelerin hazırlanması önemlidir. Eğer yalnızca bir diyet listesi hazırlanırsa diyet döneminde vücut sıkılaşıyor olsa da sonrasında kişilerin tekrar vücutları eski haline dönecektir. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme için kişilerin yağlı ve şekerli ürünleri tamamen hayatlarından çıkarmaları gerekir. Tatlı yemeyi seven kişiler kendilerine belirledikleri zaman aralıklarında tatlılarını yiyerek hayatlarına devam ederler. Bu süre ayda 1 ya da 2 ayda bir defa olabilir. Diğer yasak olarak görülen ürünler de bu şekilde sınırlandırılmalıdır.

Vücudu Sıkılaştırmak İçin Sporun Önemi Nedir?

İnsanlar, vücut sıkılaştırmak istiyorlarsa ne kadar diyet yaparlarsa yapsınlar tek başına istedikleri sonucu göremezler. Verilen kiloların kaslardan verilmeyip yağların yakılması gerekirken bu durum ancak spor ile gerçekleşebilmektedir. Beslenme düzenlerini ayarlayan kişiler, bolca protein ile beslenirken sporlarını düzenli bir biçimde yaparak vücutlarındaki kas kütlesini artırırlar. Bu sayede çok daha sıkı bir vücuda kavuşacaklardır. Aynı beslenme düzeninde olduğu gibi spora da kişilerin sürekli olarak devam etmesi önerilir. İlk dönemlerde forma girene kadar hafta 5-6 gün spora giden kişiler sonrasında haftada 2-3 defa gitseler de vücutlarını belirli bir düzeyde sıkı tutmayı başarabilirler.

Zayıflamada Uykunun Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Bir kişinin vücudunu istediği düzeye getirmesinde beslenme ve spor ne kadar önemliyse uyku da en az o kadar önem taşımaktadır. Eğer insanlar spor ve diyet dönemlerinde düzenli bir şekilde uymazlarsa kasları düzgün bir biçimde çalışmaz. Hem kendilerini psikolojik olarak hazırlamakta zorlanırlar hem de vücutları buna ayak uyduramaz. Bu sebeple de spora ve diyete başlayarak kilo vermek, sıkılaşmak isteyen kişiler ilk olarak uyku düzenlerini oluşturmalıdır. Günde 7-8 saat uymak doğru bir tercih olurken sürekli olarak spor yapıldığı için daha az uymak vücudu yorabilecektir. Bunun yanında kişilerin her gün aynı saatte yatmaları da çok büyük etkiler yaratabilir.

Zayıflamanın Psikolojik Yönü Nedir?

Bir kişinin daha sıkı bir vücuda kavuşabilmesinde psikolojik etmenler de çok önemli bir rol oynar. İlk olarak insanların kendilerini tamamen inandırmaları ve tüm hayatlarını buna göre dizayn etmeleri gerekmektedir. Aksi halde kişilerin bundan sonuç alması oldukça zor olur. Sürekli olarak kendilerini motive etmeleri ve mutlu kalmaları gereken kişiler kilolarındaki azalma ve vücutlarındaki sıkılaşmayı gördükçe çok daha fazla motive olacaklardır. Bunun sonucunda da hayal ettikleri vücuda kavuşabilirler. Sıkı bir vücuda sahip olmak için tüm hayatın düzenlenmesi gerekirken bunun anlık bir olay olarak görülmemesi ve yaşam tarzı olarak benimsenmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Selin Güven 01 Haziran 2018 - 13:28:24 Ben yaklaşık olarak 15 kilo verdim. Sonrasına vücudumda sarkmalar meydana geldi. Çok fazla değil ama sıkılaşmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Özellikle bacaklarımın sıkılaşmasını nasıl sağlayabilirim? cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: