Sağlık

Vücuttan Nikotin Atan Yiyecekler ve Besinler

20 Ekim 2017 - 20:11:06
Vücuttan nikotin atan yiyecekler ve besinler

Sigaranın içerisinde bulunan nikotini vücuttan atmak için birçok yöntem bulunmaktadır.

Nikotin Vücuttan Nasıl Atılır?

Sigaranın zararları birçok farklı yayın organından kişilere sunulmasına rağmen binlerce kişi sigara kullanımına devam ediyor. Bu doğrultuda bırakmanın zorluklarından birçok kişi şikayet ederken bırakan kişi sayısı da her geçen gün artış gösteriyor. Genel olarak bırakan kişiler kısa süre içerisinde bunun faydalarını görmezlerse tekrar sigaraya başlayabiliyorlar. Bu sebeple de kısa sürede sigaranın zararlı etkilerinin vücuttan uzaklaşması ve kişilerin kendilerini çok daha iyi hissetmesi gerekiyor. Bunun için belirli yiyecekler ve içecekler tüketilebilirken bu sayede kişiler çok daha kısa süre içerisinde nikotini vücutlarından uzaklaştırarak vücutlarının daha iyi bir hale geldiğini fark edebiliyor.

Nikotini Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

Vücudumuzda biriken her türlü toksinin atılmasında su çok önemli bir içecek olarak gösterilebilir. Diğer tüm zararlı maddelerde olduğu gibi nikotinin de vücuttan kolay uzaklaştırılmasında su en doğru seçimlerden birisi olacaktır. Bunun için kişilerin gün içerisinde 2-3 litre su içmesi son derece faydalı olurken bir yandan da insanların metabolizma hızını yükselten bir etmen olacaktır. Vücudumuza A, B, C ve K vitaminlerini almamızı sağlayan havuç da sigaranın etkilerini en hızlı şekilde azaltan ürünler arasında gösterilmektedir. Direkt olarak havucu katı şekilde tüketebilen kişiler havuç suyunu hazırlayarak da gerekli etkiyi elde edebilirler. Ancak her besinde olduğu gibi direkt olarak tüketmek çok daha yararlı ve doğru bir tercih olacaktır.

Nikotini Azaltan Meyveler Nelerdir?

Meyveler arasında nikotinin vücuttan olabildiğine çabuk uzaklaşmasında yardımcı olan besinlere bakıldığında kivi ve kayısı ön plana çıkmaktadır. Her iki meyve de bu aşamada önemli etkiler gösterirken bunun yanında çok sayıda vitaminin de vücuda alınmasını sağlamaktadır. Kayısı tüketiminde kişiler kuru kayısıyı da tercih edebilirken kivi için çok fazla seçenek yer almamaktadır.

Vücuttan Nikotin Atmanın Faydaları Nelerdir?

Genel olarak sigarayı bırakmanın ve vücuttan nikotin atmanın insanlar üzerinde çok sayıda olumlu etkisi bulunmaktadır. Ancak insanlar uzun vadede gösteren etkileri ya da ortadan kaldırdığı riskleri çok fazla göremezler. Bu durum da onlarda tekrar sigaraya başlama konusunda etkin bir oynayacaktır. Bu sebeple kanseri engellemesi ya da yaşlanmayı uzun vadede engelliyor oluşu sigarayı bırakan kişileri ilk etapta tatmin eden faydalar değildir. Buna karşın ağız sağlığı konusunda çok kısa sürede faydalar ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda ilk olarak dişlerin beyazlığı daha uzun süre korunurken çok daha yüksek düzeyde bir beyazlık mümkün kılınmaktadır. Bunun yanı sıra dişeti yaraları çok daha az görülürken dişlerin sağlığı da bu konuda iyiye doğru giden durumlardan birisidir. Bunlara ek olarak düzenli baş ağrıları ortadan kalkarken halsizlik problemleri de artık görülmemektedir. Bunun yanı sıra eğer kişilerin öksürük problemleri varsa bu problem de tamamen ortadan kalkmaktadır. Böylece çok daha sağlıklı bir hayata adım atılmış olunacaktır.

Yorumlar
Canan Aktürk 13 Ekim 2017 - 15:31:08 Nikotini vücuttan temizlemenin yolları nelerdir?Sigarayı 2 ay önce bıkaktım ama hala öksürük vs devam ediyor haliyle. Zamanla temizlenir ciğerler diye düşünüyorum ama nasıl hızlandırırım.cevapla
Necati Olgun 08 Ağustos 2018 - 17:19:48 Sigaranın vücuda getirdiği zararlı maddelerden birirdir nikotin farklı şekillerde vücuttan atılabilir ya da diğer bazı kimyasal maddeler. Fakat bu akciğerlerde sigara içen insanlarda görülen toplum dilinde duman birikmesi, yani akciğerlerde oluşan dumansı yapı nasıl ortadan atılır bilemiyorum. Doktorlar bu gibi durumlarda ne öneriyor bilemiyorum . Çünkü bu dumansı yapı uzun seneler sonra da akciğer de nefes alıp vermede büyük sorunlar oluşturuyor. Bu konuda bilgisi olan varsa yorumlarınızı takip ediyor olacağımdan emin olabilirsiniz. Teşekkürler....cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: