Zayıflama 21 Ocak 2021 - 05:18:22

Yasemin Çayı Nedir? Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları

Yasemin Çayı Nedir? Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları

Yasemin bitkisinin hoş kokusu ve görüntüsü ile dikkat çekmesinin yanı sıra aromalı bitki çayı tercih edenlerinde ilk tercih ettiği bitki çaylarından biridir. Yasemin çayı hoş kokusu ve aroması ile genellikle yeşil çay ile beraber demlenerek tüketilmektedir. Bunun yanı sıra bu çayın etkileri sağlık için oldukça fazladır.

Yasemin Çayı Nedir? Nasıl Olur?

Her bitki çayının kendine has kokusu ve tadı bulunur. Yasemin çayı ise aynı bitkisinin hoş kokusu çayının aromasında da yer alarak farklı bir lezzet oluşturur. Bu çay öncelikle bağışıklığı güçlendirmek için kullanılan bitki çayları arasında yer almaktadır. Hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Böylece kış aylarında hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Enerji arttırdığı için grip ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların hafif geçmesine yardımcı olur.

Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Konsantrasyon arttıran bu bitki çayı özellikle dikkat dağınıklığı ve unutkanlığı olan kişilerde tercih edilmektedir.
  • Stresi azalttığı ve kişiyi rahatlattığı bilinmektedir. Bu çayın düzenli olarak kullanılması sinirlerin yatışması için tercih edilir.
  • Kalp hastalıkları ve damar hastalıklarından korunmak için tercih edilebilmektedir. Eklem ağrılarının azalttığı görülmektedir. Bu bitki çayı eklemlerde meydana gelen romatizma hastalıklarının da tedavisine destek olmaktadır. Kolesterol dengeleyici olarak kullanılabilmektedir.
  • Yasemin çayı alerjisi olan kişilerde alerjinin meydana getirdiği belirtileri azaltarak alerji döneminin daha hafif geçmesine yardımcı olmaktadır.
  • Güçlü bir antioksidan olduğundan vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Ayrıca yeşil çay ile karıştırılarak tüketildiğinde güçlü bir antioksidan olarak tercih edilir.

Yasemin Çayı Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Kişilerin zayıflamak için kullandığı bitki çayları arasında yer alan yasemin çayı vücuttaki yağların yakımında tercih edilmektedir. Vücudun belli bölgelerinde depolanmış olan yağların parçalanmasına destek sağlar. Zayıflama esnasında kişinin yapmış olduğu diyette yeşil çay ile beraber tüketilmesi yağların hızlı bir şekilde atılmasında etkili olur. Ayrıca ödem söktürücü özelliği sayesinde şişkinlik hissi ortadan kaldırılmış olur. Diyet ya da sağlıklı beslenme şekli ile bu bitki çayının takviye olarak kullanılması yağların kısa sürede parçalanmasına yardımcı olmaktadır.

Yasemin Çayının Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Bitki çayları düzenli ve günlük alınması gereken miktarda tüketildiğinde vücuda sağlık açısından oldukça çok fazla etkisi bulunmaktadır. Fakat yeteri miktarda tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu bitki çayının çok fazla tüketilmesi kasların gevşemesine sebep olacaktır. Sürekli uyku hali olmasına sebep olabilir. Bu durumda kişinin rahatlamak için tüketeceğibu çayı akşam saatlerinde tüketmesi önerilir. Yasemin çayı ayrıca cilt için kullanılan tonik şeklinde de hazırlanabilmektedir. Fakat bazı kişilerin yasemin bitkisine karşı alerjik durumu olabilmektedir. Bu aşamada mutlaka ciltte deneme yapılarak kullanımına devam edilmelidir. Aksi halde kızarıklık ve kaşıntı yapabilir. Bu durum ile karşı karşıya kalınmaması için mutlaka cildin bir bölümünde denenerek uygulanması tavsiye edilir. Bu çayın tüketimi mutlaka doktor tavsiyesi ile olmalıdır.

  • yasemin çayı nedir
Yorumlar
Emine Aslan Yasemin çayı neye iyi gelir? Tat olarak çok beğendiğim bir çay. Son zamanlarda zayıflama amaçlı kullanıldığı duydum. Ben de denemek istedim açıkçası. Bu çay ile zayıflayanlar var mı? Gerçekten etkili olur mu? Nasıl kullanmak gerekiyor? cevapla
Çiğdem Temur Yasemin çayının saça faydalarının olduğunu duymuştum. Aynı zamanda vücut için de sanırım oldukça faydalı etkiler meydana getiriyor. Daha önce hiç içmedim o yüzden nasıl demlenir ve ne zaman içilir onu öğrenmek istiyorum. Yani aç karnına mı yoksa tok mu içmek gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Osteoartrit Nedir? Kireçlenme Belirtileri, Egzersizleri ve Tedavisi