Sağlık

Yavşan Otu Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

17 Mayıs 2020 - 08:50:19
Yavşan Otu Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yavşan otu; çıban otu, oğlan otu ve at teresi gibi isimlerle de bilinen mide hastalıklarına iyi gelen ve kadınların regl dönemleri için kullanılan bir bitkidir.

Yavşan Otu Nedir? Nerede Yetişir?

Doğal bir ilaç özelliği bulunan yavşan otu, alternatif tıpta sıklıkla kullanılmaktadır. Sert bir tada sahip olan bu ot, köklü bir geçmişe sahiptir. Anavatanı Kuzey Amerika olarak bilinen yavşan otu, ülkemizde İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yetişmektedir. Sıracaotugiller familyasına ait olan yavşan otu, killi kireçli topraklarda yetişmektedir. Ormanların güneşli seyrek yerlerinde ve yol kenarlarında, çimenliklerde yetişmektedir.

Kaynatılıp suyu kullanılabilen ya da çay şeklinde tüketilebilen yavşan otu pek çok faydaya ve özelliğe sahiptir. Suyunun egzama gibi cilt rahatsızlıkların için faydalı olduğu bilinmektedir. Etkileri ve faydaları yeni bulunan bir bitki değildir. Yüzyıllar öncesinde pek çok ülkede şifalı etkileri için tercih edilmiştir.

Yavşan Otunun Faydaları Nelerdir?

Yavşan otunun içerisinde yer alan bileşenler vücuda pek çok fayda sağlamaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde belirtebiliriz:

  • Ağız içerisinde meydana gelen diş iltihaplanması gibi durumlar için yavşan otu ile gargara önerilmektedir.
  • Boğazda meydana gelen virüslere karşı faydalı olan yavşan otu, aynı zamanda kaynatıldığı zaman buharı sinüslerin açılmasına yardımcı olur.
  • Yaraların iyileşmesine yardımcı olan bu otun yaprakları dövülüp yaraların üzerine koyulabilir. Eski savaş zamanlarında yaraların tedavisi için kullanılan bir ottur.
  • İçerisinde antioksidan etki barındıran bu bitki vücuttan toksin atmaya yardımcı olmaktadır.
  • Kulunç gibi uzun süreli rahatsız ağrılar veren durumların giderilmesi konusunda etkilidir. Bu ağrıların yanı sıra aynı zamanda baş ağrısı gibi sorunlar için de etkilidir.
  • Mide duvarının güçlenmesine yardımcı olan yavşan otu, ülser ve gastrit gibi problemlerin önlenmesi, giderilmesi konusunda etkilidir. Midede asit birikmesini ve bu asidin zarar vermesini önlemektedir.

Pek çok faydası ile bilinen yavşan otu, kan akışını düzenleyici etkisi sayesinde kalp hastalıklarına da iyi gelmektedir. Ayrıca sindirim sistemi problemleri için de etkili olabilmektedir. Görüldüğü üzere tek bir amaç doğrultusunda değil pek çok şekilde fayda sağlamaktadır.

Yavşan Otunun Zararları Nelerdir?

İçerisinde yer alan etken maddeler yavşan otunun doğal ilaç olma özelliğini göstermektedir. Bu amaçla da kullanılmaktadır. Bu etkisinden ötürü aşırı kullanım önerilmemektedir. Yeterli ve dengeli dozda kullanılması yeterlidir. Hamile kadınların tüketmesine uygun olmayan bu ot, emziren kadınlar tarafından belli bir aydan sonra tüketilmelidir. Bunun yanı sıra günde 3 bardaktan fazla tüketilmemesi gerekir. Aşırı tüketilirse baş ağrısı, ishal, kusma ve gerginlik meydana getirebilir.

Yavşan Otu Çayı Nasıl Yapılır? Nasıl İçilir? Nasıl Kullanılır?

Bu otun kaynatılarak içilmesi önerilmektedir. Yavşan otu çayı için bir bardak kadar kaynamış suyun içerisine 1-2 çay kaşığı yavşan otu atıp 5-10 dakika demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Öksürük, mide rahatsızlıkları için etkili olan bu bitkiyi ayrıca direkt olarak egzama gibi hastalıklar için de kullanabilirsiniz. Cilt sorunlarında bölgesel kullanım sağlanması da mümkündür.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: