Yaşam 14 Şubat 2021 - 02:17:06

Yemek Kaç Günde Bozulur? Yemekler Dolapta Kaç Gün Durur?

Yemek Kaç Günde Bozulur? Yemekler Dolapta Kaç Gün Durur?

Dünya üzerinde her gün milyonlarca yemek dökülürken bunun önüne geçmek adına yemeklerin doğru bir biçimde saklanması ve sonraki günlerde de tüketilmesi gerekiyor.

Yemek Kaç Günde Bozulur?

Yemeklerin buzdolabında saklanması sayesinde bozulmadan kalması oldukça muhtemeldir. Yemeğin yapısına göre dayanım süresi de farklılık gösterebilir. Genel olarak insanlar, yemekleri bir sonraki günlerde tüketirken istedikleri lezzeti bulamazlar. Ancak bu biraz da psikolojik olarak yemeğin eski olduğunun bilinmesinden kaynaklanmaktadır. Bu aşamada pilav, makarna, salata, börek, kek, pasta, balık ya da kırmızı et gibi ürünleri buzdolabında tutmak ve bunun sonrasında düzenli olarak tüketerek ziyan etmemek oldukça doğru bir hamle olacaktır.

Kırmızı Et Dolapta Kaç Gün Saklanır?

Türk mutfağında en fazla tercih edilen yiyeceklerden birisi olarak kırmızı et gösterilebilmektedir. Her ne kadar fiyat olarak diğer seçeneklerin önüne geçiyor olsa da lezzeti ve içerisinde yer alan mineralleri sebebiyle insanlar tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Bazı durumlarda tüketilen kırmızı etlerin tamamı bitirilemez ve kalır. Bu durumda buzdolabına atılacak olan etler, 2-3 gün süreyle aynı durumda kalabilecektir. Eğer etleri dışarda bırakırsanız en fazla 1 saat içerisinde tüketilmesi gerekir. Bu aşamada saklama kaplarına alınan kırmızı etler dolapta saklandıktan sonra soğuk olarak ya da ısıtılarak rahatlıkla tüketilebilir.

Salata Dolapta Kaç Gün Saklanır?

Toplu olarak misafirler ağırlandığında bolca yeşil salata yapılır ve bu salatların bir kısmı neredeyse her zaman artar. Bu sebeple de kişiler salataları doğru bir biçimde kullanarak ertesi günde de tüketmeyi amaçlamalıdırlar. Ancak salata içerisinde yer alan sebzeler, buzdolabında olsalar dahi sularını saldıkları için çok fazla dayanmazlar. Salataların dayanabilme süresi en fazla 1 gündür. 1 günün sonunda tüketilen salatalarda ciddi şekilde sorunlar ortaya çıkabilir. Eğer salatalar fazla gelmişse ve dolapta saklanacaksa içerisindeki soğan miktarına da dikkat edilmesi gerekir. Soğanlar çok daha kısa sürede ağırlaşarak kendisini göstereceğinden soğan miktarı azaltılarak saklanması çok daha doğru bir tercih olarak gösterilebilir.

Pilav Dolapta Kaç Gün Dayanır?

Pilav ya da makarna gibi ürünler sulu yemeklerin ardından ya da etin yanında tüketilebilecek en doğru yemekler olarak gösterilmektedir. Bu gıdaları hazırlayan kişiler, bunların artması durumunda buzdolabında 3-4 günlük süre boyunca rahatlıkla bu ürünleri saklayabilirler. Bunun yanı sıra pirinç kullanılarak hazırlanan yaprak sarma da 1 hafta boyunca dolapta bekletilebilen ve sonrasında rahat bir biçimde tüketilebilen yiyeceklerden birisidir. Öğrenciler, kendileri yaşıyorlarsa makarna ve pilav tüketimleri üst düzeyde olacağından fazla yaptıklarında buzdolaplarında güvenli bir biçimde saklayabilirler. Fazla yapılan yemekleri dökmek yerine buzdolabına koyan kişiler, ertesi gün rahatlıkla bu ürünleri tekrar tüketebilmektedir. Bu şekilde dünya üzerinde yaşanan açlığa rağmen dökülen yemeklerin miktarı da azalmış olacaktır.

  • yemek kaç günde bozulur
Yorumlar
Nevin Yıldırım Yemek dolapta kaç gün bozulmadan kalır? Bozulmaması için nasıl saklamak gerekiyor? Kaç günden sonra tadında bozulmalar meydana gelir? Buzdolabında kaldığı zaman yine de bozulması gibi durumlar olur mu? cevapla
gaye başaran eşimde bende çalıştığımız için özellikle hafta içi çok fazla akşam yemeği yenmiyor yaptığım yemekler günlerce dolapta kalıyor pişirilen yemek kaç defa ısıtılır? 1-2 defa ısıttıktan sonra zaten pek tadı da kalmıyor ama mecburen yiyoruz sağlığa bir zararı olmaması için yemek kaç defa ısıtılmalı? cevapla
yorum yaz
Fransız Askısı Nedir? Zararları Nelerdir? Fiyatı, Yaptıranlar ve Yorumlar