Sağlık 27 Nisan 2021 - 23:16:44

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir? Tansiyona Zararı ve Cinselliğe Etkisi Nedir?

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir? Tansiyona Zararı ve Cinselliğe Etkisi Nedir?

Antioksidan açısından zengin olan ve yağ yakımına katkı sağlayan yeşil çay, faydaları olduğu kadar zararları da olabilen bir bitki çayıdır. Makalemizde sürekli faydaları ile kendinden söz ettiren yeşil çayın zararları hakkında bilgi verirken, kimlere zararlı, tansiyon ve cinsellik için etkileri nelerdir gibi sorulara da yanıt bulacağız.

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Son yıllarda tüketimi oldukça artan yeşil çay, pek çok hastalığın önlenmesi ve aynı zamanda giderilmesi için etkili olan faydalı bir içecektir. Fakat bu faydalarının yanı sıra aynı zamanda bazı insanlar ve hastalıklar için yane eki meydana getirdiği gözlemlenmiştir. Öncelikle yeşil çay günde 2 bardak kadar tüketilmesi gereken bir bitki çayıdır. Uzmanlara göre ideal ölçü bu şekildedir. 4 bardak ve üzeri tüketimler, aşırıya kaçılması durumunda vücuda zararları olmaktadır. Yeşil çayın zararlarından şu şekilde bahsetmemiz mümkündür:

 • İçerisinde kafein barındıran yeşil çay, gereğinden fazla tüketildiği zaman uykusuzluk problemleri meydana getirmektedir.
 • Folik asit seviyesinin olumsuz yönde etkilediği belirtildiği için hamile kadınların tüketmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda emziren anneler için de tavsiye edilmemektedir. Çünkü içerisinde yer alan kafein bebeğin uyku düzenini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Yeşil çayın yan etkileri arasında bu önemli bir faktördür.
 • Stres azaltısı etkisi sebebiyle tüketilen yeşil çay, fazla tüketilirse vücuda zarar vermektedir. Mide bulantısı, sık sık idrara çıkma ve kusma gibi semptomların görülmesi olasıdır.
 • Kanında pıhtılaşma problemi olan kişiler tarafından tüketilmemelidir.
 • Yeşil çayın içerisinde yer alan tanenler mide bulantısı ve kabızlık meydana getirebilmektedir. Mide asidinin artması gibi sorunlar meydana getirebilir. Bundan dolayı aç karnına içilmesi tavsiye edilmemektedir.
 • Zayıflatma ve yağ yakma etkisi olan yeşil çay ishal yapar mı diye pek çok kişi sormaktadır. Aşırı tüketildiği zaman bu tarz bir etkisi görülebilmektedir.

Yeşil çay kişiden kişiye farklı reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bundan dolayı tüketmemesi gereken kişiler bulunmaktadır. Yeşil çay kafein içermesi nedeniyle bazı bünyelerde ciddi yan etkiler meydana getirebilir. Kronik rahatsızlığı olan kişi bu konuda dikkatli olmalıdır.

Yeşil Çayın Tansiyona Zararı Nedir?

Tansiyon hastaları için zararlı olabilen yeşil çay, özellikle ilaç kullanan kişiler için tehlikelidir. Beta bloker ilaçların vücuda sağladığı faydaların azalmasına neden olmaktadır. Eğer tansiyon hastasıysanız ve ilaç kullanıyorsanız, bu çayı tüketmemelisiniz. Yeşil çay tansiyonu çıkarır mı diye bakacak olursak böyle bir etkisinin olabileceğinden bahsetmek gerekmektedir. Fazla tüketildiği zaman hipertansiyon meydana getirebilir. Yeşil çayın tansiyona zararı olabileceği için bu hastalar ya hiç tüketmemeli ya da doktor onarı ile sınırlı tüketim sağlamalıdır.

Yeşil Çayın Cinselliğe Etkisi Nedir?

Yeşil çayın içeriğinde yer alan allisin maddesi, erkeklerde serbest testosteron üretimini artırır. Ayrıca cinsel bölgeye giden kan miktarını artırır. İçerisinde yer alan ve C vitamininden çok daha etkili olan epigallokateşin gallat maddesi sayesinde depresif ruh halinin azalmasına ve cinsel dürtülerin artmasına yardımcı olur. Yeşil çay cinsel gücü azaltır mı diye sorulsa da tam tersi cinselliğe faydası olduğu gözlemlenmektedir.

Yeşil Çay Böbreğe Zarar Verir mi?

Böbrek hastalarının tüketmemesi gereken yeşil çayın gün içerisinde aşırı tüketilmesi böbreklere zarar verebilmektedir. Yeşil çay böbrek yetmezliği yapar mı diye bakacak olursak uzun süreli ve aşırı tüketimde bir yan etki olarak karşımıza çıkabileceğini belirtebiliriz. Normal ölçülerde tüketildiğinde ise vücut için faydalıdır.

 • yeşil çay ishal yapar mı
 • yeşil çay tansiyona zararı
 • yeşil çay tansiyonu çıkarır mı
 • yeşil çayın cinselliğe etkisi
 • yeşil çay cinsel gücü azaltır mı
 • yeşil çay böbreğe zarar verir mi
 • yeşil çay böbrek yetmezliği yapar mı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kappa Variant Nedir? Belirtileri Nelerdir? Kappa Virüsü Nerede Ortaya Çıktı?