Yumurta akı tozu nedir? Nasıl kullanılır?
Yaşam

Yumurta Akı Tozu Nedir? Nasıl Kullanılır?

12 Ekim 2017 - 00:11:39

Saçların daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayan yumurta akı tozu kullanım olarak oldukça kolay olan bir üründür. Kısa süre içerisinde etkisini gösteren bu ürün birçok kişi tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır.

Yumurta Akı Tozu Nedir?

Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye içerisinde de yumurta ana besin öğelerinden birisidir. Genel olarak yumurtalar ülkemizde farklı şekillerde pişirilerek tüketilirken birçok yemek tarifinin içerisinde de kendisine yer bulmaktadır. Herkesin bildiği gibi protein deposu olan yumurtanın çok sayıda faydası olurken insan vücudu bu faydaları farklı şekillerde alabilir. Herkesin yumurtayı direkt olarak tüketmesine gerek olmazken yumurta akı tozu gibi ürünler de yumurtanın faydalarını kullanıcılara aktarmaktadır. Yumurtanın sarısı ve akı birbirinden ayrı yapılardır. Yumurta akının içeriğinin %88'i su olurken %12'lik kısmı kuru maddeden oluşmaktadır. Bu kuru maddenin de tamamına yakını proteindir. Bu sebeple de yumurta akına çeşitli işlemler uygulanarak bu kısım kuru bir toz haline getirilir ve böylece birçok farklı alanda kullanılmaya başlar.

Yumurta Akı Tozu Nerelerde Kullanılır?

Yumurta akı tozu genel olarak saçlar için kullanılır. Araştırmacılar saçların bu mucize üründen çok iyi bir şekilde faydalandığını ve saçlar üzerinde çok sayıda olumlu etkisinin olduğunu göstermektedir. Bu sebeple kişiler saçlarına bu tozu uygularken saçlarının güçlenmesini, parlamasını ve eskisine göre çok daha güzel gözükmesini sağlar. Bu aşamada direkt olarak saçlara uygulanmazken çeşitli karışımlar ile birlikte saç için uygun hale gelmektedir. Bazen şampuan gibi ürünlere katılan bu toz, bazen de çeşitli bitkisel ürünler ile kombin edilerek kullanılmaktadır.

Yumurta Akı Tozu Nasıl Kullanılır?

Yumurta akı tozunun ilk kullanım seçeneği Hindistan cevizi yağı ile kullanımıdır. Hindistan cevizinin de saçlar için olumlu etkileri bilindiğinden birçok saç bakım ürününde Hindistan cevizi kullanılır. Hindistan cevizi yağı da aynı etkileri gösterirken bu yağın toz ile karıştırılması özel bir kür elde edilmesini sağlamaktadır. Saçların uzunluğuna göre ayarlanan bu karışım sonrasında saça masaj şeklinde uygulanarak olumlu etkiler ortaya çıkarabilir. Yumurta akı tozu, kişiler isterlerse şampuanlar ile de rahatlıkla kullanabilir. Genel olarak şampuanın markası çok önemli olmamaktadır. Bu tozlar her şampuan ile uyum içerisinde çalışabilirken çok kolay bir kullanım seçeneği ortaya çıkmış olur. İsterlerse bayanlar şampuanı her kullandıklarında belirli oranda toz karıştırabilirken isterlerse direkt olarak belirli bir miktar tozu şampuanın tamamına karıştırarak sonrasında sürekli bu şekilde kullanımı tercih edebilirler.

Yumurta Akı Tozunun Bitkisel Yağlarla Kullanımı Nasıl Olur?

Birçok kullanımı olan yumurta akı tozunun zeytinyağı ile de muhteşem bir uyum içerisinde çalıştığını göstermektedir. Genel olarak saçlara faydaları bilinen ve birçok kürün içerisinde yer alana zeytinyağı, bu tozla da çok uyumlu bir şekilde çalışma özelliği göstermektedir. Buna ek olarak bitkisel yağlar arasında en rahat bulunan yağlardan biri olması da zeytinyağını bir adım öne taşımaktadır. Direkt olarak kişiler bu tozu zeytinyağına katarak karıştırır ve gerekli karışımı elde ederler. Sonrasında bu karışım rahatlıkla saça uygulanabilir.

Yorumlar
Ayşe Naz Laçin 04 Ekim 2017 - 10:57:53 Yumurta akı tozu saç uzatrı mı? Saç maskesi olarak biliyorum ama şampuanla nasıl kullanabilirim?cevapla
Hilal Şekerci 28 Ağustos 2018 - 17:28:32 Yumurta akı tozu yapımı ve kullanımı nasıl olur? Ne işe yarar? Fiyatı ne kadar? Nerede satılıyor? Kendimiz yapabiliyor muyuz ya da hazır olarak satın almak için ne yapmamız gerekiyor? Kullananlar memnun kalıyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: