Yumurta yemenin cilde faydası nedir?
Yaşam

Yumurta Yemenin Cilde Faydası Nedir?

21 Ağustos 2017 - 13:31:02

Yumurta protein grubunun başında yer alan besindir. İçeriğinde bol miktarda protein bulunduğundan günlük olarak tüketilmesi gerekir. Bu özelliği sayesinde doktorlar tarafından önerilen bir besin kaynağıdır.

Yumurtanın Cilde Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Vücut açısından, günde iki yumurta yiyen çok sağlıklıdır. Zengin içeriğiyle, özellikle yumurta ve kanser vakalarında etkili olduğu bilim adamları tarafından araştırılmıştır. Son araştırmalar yumurtaların cilt sağlığı üzerinde çok etkili olduğunu kanıtlamıştır. Yumurtanın birçok faydası vardır. Bunlardan biri de cilt için olan faydasıdır. Bu nedenle cilt bakımında yumurta beyazı kullanımı günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Yumurtada yüksek protein içeren ana kısım beyazdır. Sağlıklı ve pembe bir cildin oluşmasını sağlar. En önemlisi, cilt temizliğinde olan etkisidir.

Yumurtanın Beyazının ve Sarısının Faydaları

Yumurtanın beyazı cilde oldukça yararlıdır. Yumurtanın sarı kısmı ise balıktan daha az protein içerir. Cilt sağlığından başka faydaları da vardır. Yumurta sarısının cilt üzerindeki faydaları; cildi canlandırarak botoks etkisi yaratır. Ayrıca cildiniz tahriş olduysa hızla düzeltmesini sağlar. Ciltteki ölü hücreleri yok eder. Cildi yumuşatır, cilde doğal ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.
Peki yumurta maskesi nasıl yapılır? Size hem yumurtanın sarısından hem de akından kolaylıkla yapacağınız iki maske tarifini veriyoruz. Bu maskeler cildinizi güzelleştirecek adeta bebeksi bir yumuşaklık sağlayacaktır.

Yumurtanın Sarısı Maskesi Tarifi

Bir tane yumurtanın sarısı akından ayrılarak kasenin içine alınır ve bir tatlı kaşığı taze limon suyuyla iyice çırpılır. Bu karışıma bir tatlı kaşığı bal ve süt eklenir. Daha sonra az miktarda tuz eklenir ve tahta kaşıkla karıştırılır. İyice karıştırıldığında içeriğindeki bal etkisini kaybetmeden yarısı bir kenara konulur diğer yarısını ise yüzünüze ve boynunuza elinizle sürün. Yaklaşık olarak 15 dakika bekledikten sonra kenara koyduğunuz karışımı da yüzünüze sürün. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra, yüzünüzü ılık su ile nazikçe tahriş etmeden temizleyin. Yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici kullanmanıza gerek yoktur. Cildinizi kirlerden arındıracak ve parlatacaktır.

Yumurtanın Akı Maskesi Tarifi

İki adet yumurtayı sarısından ayırarak bir kasenin içinde köpürene kadar çırpın. Çırptığınız karışımın üzerine yarım limon suyu ve 1 çorba kaşığı sirke ekleyin. Karışımı iyice çırparak homojen bir karışım elde edin. Elde ettiğiniz bu homojen karışımı göz çevreniz hariç yüz ve boyun bölgenize parmak uçlarınızla hafif hafif masaj yaparak sürün. Yumurta akını cildinize sürdüğünüz anda katılaşıp yüzünüzün üzerinde saydam bir tabaka oluşturacaktır. Yumurta akını cildinize sürdüğünüz anda sırt üstü yatıp yüzünüzü hareket ettirmeden beklemenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde yumurta akı cildinizde kuruyana kadar yaklaşık olarak 15 dakika bekleyin. Yüzünüzü ılık su ile bastırmadan temizleyin. Bu şekilde cildinizin gözenekleri açılacaktır. Bu maskeyi 15 günde bir uygularsanız cildinizdeki gözle görülür farkın olduğunu göreceksiniz. Bu arada yüzünüzü hareket etmemenizin nedeni yumurta akı cilt kırışıklarını gidermede oldukça etkilidir. Yüzünüzü hareket ettirmeden maske ile tutarsanız kırışıklar üzerinde daha fazla etkili olacaktır.

Yorumlar
sezen alkan 17 Ağustos 2017 - 15:36:00 Yumurta yemek faydalı mı? Sıcak havalarda bir zararı olur mu?cevapla
Melek Aras 23 Ağustos 2017 - 21:15:17 yumurtanın sarısı mı yoksa beyazı mı daha faydalı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: