Yumurtalık üşütmesi nedir? Tedavisi nasıl yapılır? İyi gelen bitkiler nelerdir?
Yaşam

Yumurtalık Üşütmesi Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

01 Eylül 2018 - 05:42:01

Yumurtalık üşütmesi genel olarak cinsel yol ile bulaşan bakteriden dolayı meydana gelen rahatsızlıktır.

Yumurtalık Üşütmesi Nedir? Neden Olur?

Yumurtalık üşütmesi durumu dölyatağının iç katı, yumurtalıklar, dölyatağı, periton, fallop tüplerini etkilemektedir. Bu rahatsızlığa neden olan etken çoğunlukla cinsel yollarla bulaşan bakteridir. En yaygın sebep olarak neisseria gonorrhea, chlamydia trachomatis gösterilir. Bahsedilen bu 2 bakteri genel olarak cinsel temasla bulaşmaktadır. Enfeksiyonun rahimden fallop tüpü, karın zarı, yumurtalıklar ve peritona yayıldığı söylenir. Risk etkenleri arasında seks partneri vardır. Ayrıca kondom kullanmamak da risklerden biridir. Soğuk algınlığı rahatsızlığının yaşanması iltihabı desteklemekte olduğu için soğuk zemine oturulmaması gerekir. Ayrıca soğuk havalarda kısa giyinilmemesi gerekir.

Yumurtalık Üşütmesi Belirtileri Nelerdir?

  • Belirtilerden en sık rastlananı alt karın bölgesinde ağrıların meydana gelmesidir.
  • Cinsel birleşme esnasında ağrı meydana gelebildiği gibi kanama ile birleşebilir. Ayrıca idrar çıkarırken acı oluşur. Kötü kokusu olan sarı renkteki boşaltım belirtilerden biridir.
  • Bazen ateşlenme, kusma ve baş dönmeleri oluşabilir. Bu tarz belirtilerin olması durumunda doktora gidilmesi önemlidir.

Yumurtalık Üşütmesi İlaç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi türlerinden biri antibiyotik uygulamasıdır. Antibiyotik seçimi iki çeşit bakteri için de etkili olmalıdır. Alternatif uygulamalardan biri tedavinin duyarlılığa göre ayarlanmasıdır. Antibiyotik tam doz kullanılmalıdır. Belirtilerin kaybolmasına rağmen tedaviye ara verilmemelidir. Ara vermek hastalığın tekrarlamasına neden olur. Kişi sıvı tüketmeli ve yatmalıdır. Hastalık ilk dönemleri çok fazla acılıdır Dolayısı ile ağrı kesici kullanılması zorunlu hale gelir. Enfeksiyonun bulaşmaması için seks partnerleri tedavi olmalıdır. İltihap abse, kist ev yapışma sorununa neden olabilir. Bu durumda ameliyat yapılarak yumurtalık üşütmesi ortadan kaldırılır. İltihabın engellenmesi için cinsel yol ile bulaşan rahatsızlıklar azaltılmalıdır. Bunun için mutlaka kondom kullanılmalıdır. Diğer önlemlerden biri seks partneri sayısının azaltılması olarak ifade edilebilir. Rastgele kişilerle birlikte olmamak gerekir. Alt karında meydana gelen ağrılar için jinekoloğa başvurulması tavsiye edilir. Ağrılar ciddi rahatsızlıklara neden olabileceği için bu hastalığın hafife alınmaması çok önemlidir.

Yumurtalık Üşütmesi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın teşhisinin erken yapılması önemlidir. Tedavinin detaylı bir şekilde yapılabilmesi için erken teşhis gerekir. Tedavi ertelendiği zaman veya tedavinin yetersiz olması beraberinde bir sürü olumsuz sonuca yol açar. Bu olumsuz sonuçlar tuba ovaryan abseler, yumurtalık kisti, yapışmadır. Absenin anlamı boşluğun iltihapla dolmasıdır. İltihabın oluşturduğu yapışmadan kaynaklı fallop tüpleri tıkanabilir, dışkı kaçırma durumu meydana gelebilir. Fallop tüplerinin tıkanması ile tam, kısmi kısırlık, dış gebelik ortaya çıkabilir. Yumurtalık üşütmesi hastalığı için erken teşhis yapılarak tedaviye bir an önce başlanmalıdır.

Yorumlar
Esma Gözaçan 01 Eylül 2018 - 05:52:01 Erkeklerde yumurtalık üşütmesi tedavisi nasıl yapılır? Bu rahatsızlık büyük problemlere yol açar mı açmaz mı bilmiyorum ama eşimde aşırı şekilde ağrı oluyordu ve bu şikayetle doktora gittiğimizde teşhis konuldu. Bitkisel olarak tedavisi var mı onu araştırıyorum.cevapla
Esra Yeşilyurt 01 Eylül 2018 - 09:47:38 Yumurtalık üşütmesine ne iyi gelir diye baktığımda birçok bitkinin bu rahatsızlık için çözüm olabileceğini gördüm. İlaç tedavisi olmadan bitkilerle iyileşir mi diye düşünüyorum. Çünkü hamilelikte bu rahatsızlık için ilaç kullanmak zararlı olabilir.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: