Sağlık 20 Ağustos 2021 - 20:35:21

Yüzdeki Çiller Neden Olur?

Yüzdeki Çiller Neden Olur?

Yüzdeki çiller genetik etkenler veya güneş ışınlarına maruz kalmaktan dolayı ortaya çıkan cilt lekeleridir.

Çil Nasıl Oluşur? Nasıl Meydana Gelir?

Çiller, ciltte yer alan melatonin ismindeki madde arttığı zaman ve sadece bir alanda yoğunlaştığında ortaya çıkmaktadır. Bu problem cilt hastalığı olarak görülmemektedir. En çok görüldüğü cilt yapısı açık ten ve hassas ciltlerdir. Güneş ışınlarına maruz kalındığında genel olarak omuz, yüz, sırt ve boyun bölgesinde görülmektedir. Kış mevsiminde lekeler azalıp soluklaşırken yaz mevsiminde iyice koyulaşmakta, renkleri kahverengiye dönmekte ve artış göstermektedir.

Vücutta Çillenme Neden Olur?

Çiller derinin en üst tabakasındaki epidermiste meydana gelmektedir. Cilt hastalığı olarak adlandırılmayan bu problem çoğu kişide görülebilir. Çillerin olması kişinin deriyi iyi korumadığına işaret etmektedir. Güneş ışınlarına tepki veren deri zaman içinde çillenmeye başlar. İnsanların bazıları cilt üzerinde bu görüntünün olmasını sever, bazıları ise lekelerin giderilmesini istemektedir. Çillerin yok edilmesi için çeşitli yöntemler olabilir.

Vücut Çilleri Nasıl Tedavi Edilir?

Çok kritik bir cilt problemi olarak görülmeyen çillerin tedavsi için hekime danışılması gerekir. Hekime danışmadan kendi başına bir yol izlemek yanlış bir tutumdur ve olumlu sonuçlar oluşmaz. Dermatolog uzmanı veya cilt doktoruna gidildiği zaman çiller incelenir ve lekelerin sağlık boyutu tespit edilir. Vücutta var olan lekeler bir süre sonra koyulaşıp, büyüdüğü zaman çeşitli hastalıkların tepkisi olabilir. Bu yüzden doktor muayenesi önem teşkil eder.

Limon Suyu Çilleri Yok Eder mi? Geçirir mi?

Halk arasında uygulanan yöntemler arasında limon vardır. Limonun suyu renk açma özelliğine sahiptir. Hem saçların hem de cildin rengi limonla açılabilmektedir. Bahsi geçen yöntem güneş lekeleri üzerinde etkisini göstermektedir. Limon suyu sıkılır ve pamuğa batırılarak yüz bölgesine uygulaması yapılır. Yüzde on dakika bekleyen limon suyu bol suyla durulanır.

Çillerin Geçmesi İçin Ne Yapılmalı? Hangi Yöntemler Uygulanmalı?

Güzellik merkezi, eczane gibi yerlerde bulunan kremler lekelerin açılmasına yardım etmektedir. Yüzdeki lekelerin rengi değiştiği zaman farklı bir görüntü ortaya çıkar. Bunun için yapılması gereken cilt doktoruna gitmek ve doktorun verdiği kremleri kullanmaktır. Krem dışında başka bir uygulama da lazer tedavisidir. Lazer tedavisi lekelerin varlığını çok büyük bir miktarda azaltmaktadır. Lazer tedavisi belirli bir zaman sonra lekelerin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlar. Lazer tedavisinin yapıldığı alanda kızarıklık, morarma gibi değişiklikler olabilmektedir. Lazer uygulaması ile ilgili birçok farklı fikir gündeme gelmektedir. Bazı insanlar zararlı olduğunu belirtirken bazıları faydalı olduğunu ifade etmektedir. Lekenin koyuluk durumu, cilt üzerinde kalma süresi kaç defa seans yapılması gerektiğine karar vermektedir. Konu ile alakalı uzman kişilere danışmak ve süreç hakkında bilgi almak gerekir. Yüzdeki çillerin oluşma nedenleri ve tedavi yöntemi hakkında uzman doktor bilgi vermektedir.

  • çillerin yok edilmesi
  • çillerin tedavisi
Yorumlar
Nazlı Kara Özellikle yaz aylarında çillerim oldukça artıyor. Yüzde çilleri ne yok eder? Geçmesi için ne yapmalıyım? Makyajla kapatıyorum ama bu geçici birşey. Çillerin daha da azalmasına yardımcı olan yöntemler nelerdir? cevapla
Nazli Sayar Yuzumdeki ciller yaz aylarinda oldukca artiyor makyajla kapatiyorum. cok yoruldum artik. ciller için ne yapmaliyim? cevapla
yorum yaz
Otofaji Diyeti Nedir? Faydaları, Yapanlar ve Yorumlar