Sağlık 06 Ağustos 2021 - 20:31:08

Zaguda Otu Nedir, Ne Demek? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır? Nerede Satılır?

Zaguda Otu Nedir, Ne Demek? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır? Nerede Satılır?

Zaguda otu; ülkemizde Çaykara yöresinde yetişen, pek çok faydası bulunan ve lezzetli tariflere sahip olan bir bitki çeşididir.

Zaguda Otu Nedir, Ne Demek?

Yabani soğan olarak da tanımlanan zaguda otu, ilkbaharın gelmesi ile karların erimeye başlaması ve toprağın suya doyması ile oluşan, çayırlık alanlarda meydana gelen bir bitkidir. Bazı bahçelerde ise özel olarak üretilmektedir. Yabani soğan olarak tanımlanmasına rağmen aynı zaman sarımsak tadını andırmaktadır. Salatalarda kullanılan zaguda otu, frenk soğanı olarak da bilinmektedir. Antibiyotik özelliği bulunan zaguda otu, ilaç niteliğinde özelliklere sahiptir. Yeşil ince ve uzun yaprakları bulunmaktadır. Çok yıllık bir bitkidir ve boyu 50 cm'ye kadar uzayabilmektedir.

Zaguda Otu Faydaları Nelerdir?

Antioksidan özelliği ile bilinen zaguda otu; uçucu yağ bileşenleri ve aroma bileşikleri bakımından zengindir. İştah açıcı özleliği bulunan zaguda bitkisi, hazmı kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir. İçeriğinde demir minerali bulunmaktadır. İçerisinde bol miktarda aromatik bileşik bulunmaktadır. A vitamini bakımından zengin olan bu bitki göz sağlığının korunmasını sağlar. retina sağlığını ve beraberinde göz sağlığını korur.

İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde bu yabani soğan saçların beslenmesini sağlar. Kepeklenme, kırılma, cansızlık gibi sorunların iyileştirilmesini sağlar. Bağırsakların temizlenmesini sağlar. Bağırsaktaki parazitleri temizler. Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar ve şişkinliği giderir.

Zaguda bitkisi antioksidan özelliği sayesinde vücudu arındırır ve zararlı maddelerden kısa süre içerisinde kurtulması sağlar. Hücre yenilenmesine destek olurken, ödemin giderilmesine de yardımcı olur. Serbest radikallere olan savaşı sayesinde bağırsak kanserinden cilt kanserine kadar koruyuculuğu vardır. Bağışıklık sisteminin güçlendirir ve aynı zamanda kalp hastalıklarına karşı etkilidir.

Zaguda Otu Nerelerde Kullanılır?

Ticari değeri yüksek olan bitkilerimiz arasında yer alan zaguda otu, turşu kavurması, patates püresi, burgur pilavı gibi pek çok yöresel yemekte kullanılabilmektedir. Tıbbi ve aromatik özelliği bulunan bu ot, çorba, salata ve böreklerde de kullanılmaktadır. Yöresel olarak pek çok tarifte kullanılmaktadır.

Zaguda Otu Nerede Satılır? Nerede Yetişir?

Çaykara, Trabzon, Sultan Murat Yaylası, Sıcakoba Yaylası olmak üzere pek çok yerde doğal bir şekilde yetiştirilen zaguda otu satın almak için bulunduğu yörelere gidilebilir ya da internet üzerinden güvenilir bir yerden alınabilir. Zaguda otu fiyatı oldukça pahalıdır. Normal bitkilere göre kilosu yüksek fiyatlar ile değerlendirilmektedir.

  • zaguda otu
  • zaguda otu nedir
  • zaguda otu faydaları
  • zaguda bitkisi
  • zaguda otu nerelerde kullanılır
  • zaguda otu nerede satılır
  • zaguda otu satın al
  • zaguda otu fiyatı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ağız Kokusu Ne Zaman Geçer?