Yaşam 16 Mayıs 2021 - 20:41:24

Zemzem Suyu Nedir? Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Zemzem Suyu Nedir? Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Zemzem suyu; dünya üzerinde içerisinde herhangi bir bakteri ve mikroorganizma barındırmayan bir içecek olarak nitelendirilen, şifalı ve yararlı bir sudur.

Zemzem Suyu Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

Hz. Muhammed (s.a.v)'in ne niyetle içilirse ona faydalı olur sözleri ile tanımladığı zemzem suyu, İslam Dini açısından oldukça şifalı ve önemli bir içecektir. Bu su çok yıllar öncesinde Allah'ın Hz. İsmail için gönderdiği bir yardımdır. Hz. Hacer çölde oğlu Hz. İsmail ile kalmıştır. Sefa ve Merve tepeleri arasında kucağında oğlu ile birlikte koşarak Allah'a dua etmektedir. Duası ise oğlunun açlıktan ölmesini önlemek içindir. Allah Hz. Hacer'in duasını kabul ederek Cebrail (a.s)'i görevlendirmektedir. Cebrail burada bir kuyu kazarak su çıkmasını sağlamaktadır. Bunu gören Hz. Hacer zem zem yani dur dur diye seslenerek buradaki suyun önünü kesmiş ve havuz haline gelmesini sağlamıştır. Daha sonra bu sudan içerek oğlu Hz. İsmail'i emzirmiş ve sonrasında Cebrail (a.s) şu şekilde seslenmiştir: "Sakın, 'Helak oluruz, zarara uğrarız' diye korkmayın. İşte şurası Beytullah'ın (Kabe'nin) yeridir. O beyti şu çocukla babası yapacaktır. Muhakkak ki, Cenab-ı Hak o işin ehlini zayi etmez" ( Buharı, Bedü'l-Halk: 29.). Bu açıdan değerlendirdiğimiz zaman zemzem suyu böyle güzel bir hadisle gelmiş faydalı ve yararlı bir içecek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şifa amaçlı tüketilen zemzem suyu bilimsel açıdan da birçok faydası olan bir nimet şeklinde yorumlanmaktadır. Kıbleye dönük bir şekilde sağ el ile 3 defada içilmesi gereken bu suyu, içmeden önce niyetinizi Allah'a belirtmeniz yeterlidir. Sonrasında ise Elhamdülillah denmesi önerilmektedir.

Zemzem Suyunun Özellikleri Nelerdir?

İnsan vücudunun en büyük ihtiyacı sudur. Normal sulara göre daha farklı özelliklere sahip olan zemzem suyu ise içerik açısından daha faydalıdır. Şöyle ki yapılan bilimsel bazı araştırmalara göre yeryüzünde içerisinde bakteri ve mikroorganizma barındırmayan tek içecek zemzem suyudur. İçerisinde normale göre daha az kükürt barındıran zemzem suyu aynı zamanda vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindir. Bu özelliği onun doyurucu olmasını sağlamaktadır.

Açlığın giderilmesini sağlayan ve tokluk hissi meydana getiren zemzem suyu, aynı zamanda susuzluğun giderilmesini de sağlamaktadır. Hz. Hacer'in açlığını gidererek içerisindeki vitaminler sayesinde sütünün olmasını ve oğluna içirmesini mümkün kılmıştır. Yüksek miktarda kalsiyum içeren bu içecek aynı zamanda magnezyum da barındırmaktadır. Vücuttaki yorgunluğun giderilmesini sağlarken dinçlik sağlamaktadır. Bunları her birini sahip olduğu özellikler sayesinde meydana getirmektedir.

Zemzem Suyunun Faydaları Nelerdir?

İdrar ile değil ter ile atıldığı belirtilen zemzem suyu, göz sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanında organların onarılmasına katkı sağlamaktadır. Eğer ki herhangi bir tahribat söz konusu ise bunları ortadan kaldırmaktadır. Diğer sulara göre daha fazla enerji veren bu içecek, halsizlik gibi problemlerin giderilmesine katkı sağlar. Doğal bir içeriğe sahip olan zemzem suyu vücuttaki bakterilerle savaşmaktadır. İçerisindeki florür sayesinde mikropları öldürürken, eritrosit ve lökosit sayesinde vücutta arındırıcı temizleyici bir etki meydana getirmektedir. Ayrıca açlığı bastırarak kilo verme konusunda da etkili olabilmektedir.

Zemzem Suyu Nereden Gelir? Nereden Alınır?

Faydalı ve şifalı etkileri ile bildiğimiz zemzem suyu, Mekke'de Kabe'nin 20 metre doğusunda yer almaktadır. İnternet üzerinde ya da farklı yerlerde satışı da yapılmaktadır. Genel olarak Hacca giden müslümanlara misafirlerine ikram olarak da sunmaktadır. Zemzem suyu, dünya üzerinde sadece Mekke'de çıkmaktadır.

  • zemzem suyu
  • zemzem suyu nedir
  • zemzem suyunun özellikleri
  • zemzem suyunun faydaları
  • zemzem suyu nereden gelir
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kilo Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?