Zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır? Zayıflatır mı? Fayda ve zararları
Zayıflama

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı? Fayda ve Zararları

05 Mart 2019 - 17:22:59

Zeytin yaprağı çayı, antiviral özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve aynı zamanda zayıflama konusunda da destek olmaktadır.

Zeytin Yaprağı Çayı Zayıflatır mı?

Vücut sağlığı için oldukça faydalı olan zeytin yaprağı çayı, sindirime destek yapısı sayesinde kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Vücutta kiloya neden olan zararlı bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Midedeki zararlı bakterilerin yok edilmesini sağlayarak sindirimin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Bu yaprakların metabolizma hızlandırıcı etkileri bulunmaktadır. Vücutta adeta detoks etkisi meydana getiren zeytin yaprağı çayı, aynı zamanda tok tutucu özelliği sayesinde sık sık yemek yeme gibi alışkanlıkların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kilo almanın ilk nedenlerinden biri aşırı yemek tüketimidir. Kalorisi düşük olan bu bitki çayı tüketildiği zaman kan şekerini dengeleyici etkisi sayesinde açlık hissinin bastırılmasını sağlar ve böylece vücutta yağ oluşumunun engellenmesine yardımcı olur. Tatlı krizlerini ve açlık krizlerini azaltarak sağlıklı bir diyet sürecinin oluşmasına destek olur.

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Antibakteriyel özelliği bulunan zeytin yaprağı çayı, vücutta birçok hastalığa ve enfeksiyona neden olan mikropların yok edilmesine yardımcı olur. Bunun yanında antiviral özelliği sayesinde virüslerinde ölmesini sağlar. Vücuda dost olan bakterilerin sayısını artırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olmaktadır. Zeytin yapraklarında bulunan oleuropin ve glikozit maddeleri hücre duvarlarının güçlenmesini sağlar. Böylece hücrelerin hasar görmesini engeller. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bu çay nezle ve grip gibi birçok hastalığa karşı savunma mekanizması geliştirir. Aynı zamanda aids virüsüne karşı etkilidir. Tansiyon ve şeker hastalığı için de faydaları bulunmaktadır. Hatta şeker ve tansiyon hastası olup devamlı olarak ilaç kullanmak zorunda olan kişilerin bu çayı içmeden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilir. Çünkü ilaçla etkileşime girerek şekerin ya da tansiyonun fazla düşmesine neden olabilir. İnsülin direnci olanların gün içerisinde bu çaydan 1-2 bardak tüketmesi oldukça faydalı olmaktadır. Bu bitki çayının karaciğeri koruyan özellikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda kalp-damar sağlığı için de etkilidir.

Zeytin Yaprağı Çayının Zararları Nelerdir?

Hem zayıflamak hem de bağışıklığı güçlendirmek için kullanılan zeytin yaprağı çayının zararları bulunmamaktadır. Fakat aşırı tüketildiğinde bazı yan etkiler oluşabilmektedir. Hamile kadınların kullanımı için çok uygun değildir. Emziren annelerin ise belirli bir aydan kullanması uygundur. Kronik bir hastalık nedeniyle sürekli olarak ilaç kullanan kişiler kullanım öncesinde doktor onayı almalıdır. Bu tarz özel durumlar mevcut değilse yeterli miktarda kullanımının vücuda herhangi bir yan etkisi olmamaktadır.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Zeytin yaprağı çayını hazırlamak için öncelikle 1 su bardağı kadar suyu kaynatınız. Su kaynadıktan sonra içerisine bir tutam zeytin yaprağı koyun ve demlenmesini bekleyin. Yaklaşık olarak 5 dakika bekledikten sonra içebilirsiniz. İçim sırasında tatlandırmak için tarçın ekleyebilirsiniz. Zeytin yaprağını koyduktan sonra çayı kesinlikle kaynatmayın. Demleyerek içtiğinizde daha vitaminli olmaktadır.

Yorumlar
Naime Kuşçu 06 Mart 2019 - 11:09:19 Zeytin yaprağı çayı ile zayıflamanın yan etkileri oluyor mu bu konuda bilgi almak istiyorum. Tansiyon hastasıyım ama ilaç kullanacak kadar değil. Sadece çok yükseldiğinde gerekirse ilaç alıyorum. Bu bitki çayının bir zararı olur mu bilgisi olan var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: