İngiliz Tuzu Nedir? Zayıflatır mı?
Zayıflama

İngiliz Tuzu Nedir? Zayıflatır mı?

13 Ocak 2020 - 08:50:06

İngiliz tuzu; doğal bir şekilde meydana gelen, magnezyum sülfat olan, görünüş olarak tuza benzeyen fakat içerik olan tuz olmayan bir mineraldir.

İngiliz Tuzu Nedir? Neye Yarar?

Alkolde erimeyen, suda çözülen ve şeffaf bir görünüm alan ingiliz tuzu, kabızlık için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda idrar söktürücü, ödem ve şişkinlik giderici etkileri bulunmaktadır. Bu sayede zayıflamaya da katkı sağlamaktadır. Genel olarak ingiliz tuzu bağırsak temizliği için kullanılır ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Metabolizma hızı kilo verme konusunda oldukça önemlidir. Metabolizma yavaş olursa kabızlık problemleri oluşur ve durum kilo almaya neden olur. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için metabolizmayı doğal olarak hızlandıracak bir yöntem uygulanmalıdır. İngiliz tuzu doğru kullanım sağlandığında kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerini çözer ve kilo vermeye katkı sağlar.

Epsom tuzu olarak da adlandırılan ingiliz tuzu, sadece kilo vermek ve sindirim sistemini rahatlatmak için değil aynı zamanda vücut sağlığı için de kullanılmaktadır. İltihap giderici özelliği bulunan bu besin kas ve siniri sistemini güçlendirici bir etki de meydana getirmektedir. Bunların yanında saç ve cilt sağlığı için faydalıdır. Düzenli olarak kullanım sağlandığında pek çok faydalı etki meydana getirmektedir.

İngiliz Tuzu Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bağırsakları temizleyici özelliği bulunan epsom tuzu kilo vermeye de doğrudan katkı sağlayabilmektedir. Özellikler sabahları ılık su ile tüketildiğinde metabolizmanın hızlanmasına destek olarak sindirim sisteminin rahatlamasına destek olur. Ödem attırıcı özelliği vücuttaki şişkinliklerin giderilmesine ve daha zayıf gözükmeye destek olmaktadır. İngiliz tuzu faydaları bunlarla sınırlı değildir. Yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İçerisinde bulunan mineraller sayesinde vücuttaki serotonin salgısının artmasını sağlayarak stresi azaltır ve rahatlama sağlar. Vücuda enerji verir ve sinir kas sisteminin dengeli çalışmasına destek olur.
  • Astım ve çeşitli iltihaplara iyi gelen ingiliz tuzu aynı zamanda migren gibi ağrıların hafiflemesine de destek olur.
  • Vücutta insülin hormonunun salgılanmasına destek ingiliz tuzu şeker hastalığı için faydalı etkiler sunmaktadır.
  • İçerisinde bulunan sülfat sayesinde vücuttaki ağır metallerin atılmasına destek olur.
  • Kas ve ayak ağrılarına iyi gelir.
  • Kan dolaşımının iyileşmesine ve düzenlenmesine destek olarak kalp-damar sağlığını korumaya yönelik etkiler sunar.

İngiliz tuzunun zararları konusunda yapılan incelemeler sonrasında müshil etkisi meydana getirebildiği ve ağız yoluyla aşırı tüketiminin birtakım yan etkilere neden olabileceği saptanmıştır.

Epsom Tuzu Nasıl Kullanılır?

Günlük hayatta ingiliz tuzunun kullanımı için farklı pek çok yöntem bulunmaktadır. Sabahları ılık bir çay bardağının içerisinde yaklaşık 2 gram koyarak tüketebilirsiniz. Boğaz ağrılarını iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Sebze ve meyvelerinizi bu tuzdan katmış olduğunuz su ile yıkayabilirsiniz. Yüz temizleyicilerinizin içerisine bir miktar epsom tuzu katarak cildinizdeki kuruluğu önleyebilirsiniz. Sağlıklı saçlar için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda banyodaki bazı temizlik detaylarında da etkilidir. İngiliz tuzu detoksu yaparak da vücudunuzdaki toksin maddelerden arınabilirsiniz.

İngiliz Tuzu ile Kilo Verenler

Son zamanlarda alternatif zayıflama yöntemleri arasında en fazla uygulanan yöntemlerden biri epsom tuzudur. İngiliz tuzu ile kilo verenler etkilerinden memnun kalmaktadır fakat belirtildiği üzere kullanımda aşırıya kaçılmamalı ve dikkatli olunmalıdır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: