Yaşam

Koronasomnia Nedir? Nasıl Geçer? Nasıl Ortaya Çıktı?

19 Şubat 2021 - 14:41:11
Koronasomnia Nedir? Nasıl Geçer? Nasıl Ortaya Çıktı?

Uykusuzluk anlamına gelen insomnia ve koronavirüs birleşimi olan koronasomnia, pandemi döneminde ortaya çıkmış bir rahatsızlıktır.

Koronasomnia Nedir, Ne Demek?

Pandemi döneminde yaşanana koronavirüs korkusu nedeniyle insanların uyku düzeninde meydana gelen değişiklikler ve uyku kalitesinin bozulması koronasomnia olarak isimlendirilen yeni bir terimin, hastalığın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu duruma aynı zamanda covidsomnia da denilmektedir. Yapılan araştırma ve incelemelere göre birçok kişinin pandemi süreci ile birlikte uyku sorunu yaşadığı belirtilmiştir. Özellikle annelerin, riskli ve kritik işlerde çalışanların ve azınlık grupları uyku problemi ile karşı karşıya kaldığı gözlemlenmiştir.

Ölümcül sonuçlar meydana getiren koronavirüs nedeniyle hayatımızda büyük değişiklikler meydana geldi. Bunların en başında salgının azalması için alınan tedbirlerden biri olan sokağa çıkma yasağıdır. Bu yasaklar kapsamın Çin'de uykusuzluk problemi yaşayan insanların oranının %46,6'dan %20'ye yükseldiği gözlemlenmiştir. İtalya ve Yunanistan'da bu oranın mayıs ayı itibariyle %40'lara kadar yükseldiği belirtilmiştir. Pandemi sürecinde uykusuzluk yaşayanların oranında her ülkede genel bir artış gözlemlenmiştir. Halbuki uzmanlar melatonin korona arasındaki bir ilişki olduğunu ve kaliteli uyku için bu hormonun düzenli bir şekilde salgılanmasını gerektiğini belirtmişlerdir. Çünkü koronavirüs için uyku düzeni gerekli bir durumdur.

Koronasomnia Nasıl Geçer? Nasıl İyileşir?

Uyku düzeni hayatımızın genelini etkileyen bir durumdur. Pandemi henüz yeni başladığı zaman insanlar da bir endişe meydana getirmiş olsa da motivasyon yüksektir. Fakat sürecin uzaması ve meydana gelen tedbirler dahilinde insanların sosyal yaşamı azalması beraberinde uyku düzenini etkilemiştir. Uyku düzensizliği ve uykusuzluk başa çıkılması zor bir durumdur. Uyku kalitesinin düşük olması birtakım sağlık problemlerinin yaşanmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı koronasomnia yaşayanlar bu durumu atlatmak ve bundan kurtulmak için birtakım yöntemler uygulaması gerekmektedir.

Koronasomnia tedavisi için gün içerisinde çok fazla kafeinli içecek içmeyiniz. Gün içerisinde evde çalışıyorsanız şekerleme amacı ile 20 dakikalık gibi uykular uyumayınız. Yani şekerleme yapmayınız. Akşamları yürüyüş yapınız ve hava alınız. Ayrıca uzman bir doktora gitmeniz faydalı olacaktır. Uzmanlara göre uyku öncesinde telefona bakılmaması gerekmektedir. Birçok kişi geve yattığı zamanda telefonunda haberlere ya da çeşitli sosyal mecralara bakmaktadır. Bu şekilde uykuya geçiş daha kolay olabilir. Ayrıca unutmayın ki sizinle aynı problemi yaşayan birçok kişi bulunmaktadır.

Koronasomnia Nasıl Ortaya Çıktı? Belirtileri Nelerdir?

Korona virüs nedeniyle hayatımızda meydana gelen değişiklikler koronasomnia oluşmasına neden olmuştur. Tedirgin olmak, iş saatlerimizin değişmesi, evden çalışmaya geçmek, her zaman yaptığımız sosyal aktiviteleri yapmamak, arkadaşlarımızla daha az vakit geçirmek gibi etkiler sonucunda bu durum ortaya çıkmıştır. Sağlık çalışanlarının da bundan oldukça etkilendiği belirtilmektedir. Koronasomnia belirtilerine baktığımızda eski uyku düzeninin değişmesi nedeniyle yeterli uyuyamamak, kaliteli bir uyku uyumamak gibi durumlar sayılabilir.

Koronasomnia İçin Öneriler Nelerdir?

Salgın süresinde değişen hayatımıza bağlı olarak vücut saatimizde de değişkenlik meydana gelmiştir. Önceden alarm kurup kalkıp, hazırlanıp işe giderken şimdi ise evde çalışıyoruz ya da daha farklı koşullarda işe gidiyoruz. Uzaktan çalışmak, ofis saatlerinin değişmesi gibi durumlar biyolojik saati etkileyerek koronasomnia oluşmasına sebep oluyor. Koronasomniadan kurtulmak için telefonu az kullanınız. Ayrıca yatağa girmeden önce içki ya da sigara gibi şeyler kullanmayınız. Yatağın içinde değil bir masada çalışınız. Aynı saatte uyanmaya, güzel bir kahvaltı yapmaya özen gösteriniz. Kendinizi bu durumun geçici olduğuna inandırın ve stresinizi düşürmeye çalışın.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: