Yaşam 23 Eylül 2021 - 11:41:44

Cilt Sıkılaştırıcı Maske ve Yağlar Nelerdir? Cildi Sıkılaştırmak İçin Ne Yemeli?

Cilt Sıkılaştırıcı Maske ve Yağlar Nelerdir? Cildi Sıkılaştırmak İçin Ne Yemeli?

Doğal maskeler ve yağlar, cilt sıkılaştırma için etkili olurken, cildin daha gergin görünmesini, gözeneklerin küçülmesini de sağlamaktadır.

Cilt Sıkılaştırıcı Maskeler Nelerdir?

Pek çok kişide görülen çene, yanak, alın ve gözeneklerde meydana gelen gözeneklerin genişlemesi durumu cilt üzerinde birçok rahatsızlık meydana getirmektedir. Cilt sıkılaştırıcı maskeler, gözeneklerin küçülmesini sağlarken aynı zamanda bu yapıların yağ ve kirden arınmasına da yardımcı olmaktadır. En etkili yüz sıkılaştırıcı maske için tarif verecek olursak eğer şunları sayabiliriz;

Nemlendirici Salatalık Maskesi: 2 kaşık yoğurt, yarım salatalık ve 1 yemek kaşığı kaymak ile hazırlanmaktadır. Öncelikle salatalığı rendeleyiniz ve yoğurt ile karıştırınız. Ardından kaymağı ekleyip krem kıvamına getiriniz. Cildinize sürüp 10 dakika bekletiniz. Bekleme süresi sonrasında cildinizi soğuk su ile yıkayınız. Gözenek sıkılaştırıcı maske sayesinde aynı zamanda nemlendirme etkisi de oluşturabilir.

Şekerli ve Limonlu Peelig: 2 kaşık şeker, 1 kaşık zeytinyağı ve birkaç limon suyu ile yapabileceğiniz bu maske yüze sanki peeling yapıyormuş gibi uygulanır. Yaklaşık olarak1 dakika beklettikten sonra soğuk su ile cildinizi temizleyiniz. Limonun içeriğinde yer alan antioksidan maddeler cildi mikroptan arındırırken aynı zamanda gözenekleri de sıkılaştırır. Gözenek sıkılaştırıcı doğal yöntemler arasında yer alan bu bakım yöntemi eğer haftada birkaç defa uygulanırsa etkili sonuçlar meydana getirir.

Yumurta Akı ve Limon Maskesi: 1 tane yumurtanın akını ve birkaç damla limon suyunu karıştırıp güzelce çırpınız. Temizlenmiş yüzünüze bu karışımı uygulayınız. Evde cilt sıkılaştırıcı maskesi yapmak için bu karışımı cildinize sürünüz. Ciltte biraz kalınca donan bu karışımı ardından soğuk su ile güzelce yıkayınız. Daha sonra cildinize uygun bir nemlendirici sürünüz. Gözeneklerin küçülmesini sağlayan bu yöntem aynı zamanda sivilcelerin giderilmesini de sağlar.

Hücre yenileyici etkisi olan gözenek sıkılaştırıcı maske tarifi uygulayarak cildinizi daha sıkı olmasını ve genç görünmesini sağlayabilirsiniz. Domates suyu maskesi ya da elma sirkeli maskeler ile de cildinizi arındırabilir ve yenilenmesine destek olabilirsiniz.

Cilt Sıkılaştırıcı Yağlar Nelerdir?

Güneş ışınlarında gereğinden fazla maruz kalmak, genetik birtakım etmenler ve yorgunluk etkenlerden sonucunda cilt elastikiyetini kaybeder ve ciltte hem kırışıklık hem de sarkmalar meydana gelir. Gözenek sıkılaştırıcı yağlar şöyledir;

Biberiye yağı: İçeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve cildi sıkılaştırır. Ayrıca kırışıklık görünümünün azalmasına da destek olur.

Avokado yağı: E ve A vitaminleri bakımından zengin olan bu yağ her cilt tiği için uygundur. Antioksidan özelliği sayesinde matlaşmış, cansız ve kuru olan cildi yeniler. Ayrıca cildi dış etkenlerden korur. Cilt onarıcı yağlar arasında yer alır ve cildin daha pürüzsüz olmasını sağlar.

Argan yağı: Yaşlanmayı geciktiren bu doğal yağ aynı zamanda cilde nem sağlar. Gözenekleri sıkılaştırır ve ciltte sarkmaları önler.

Kantaron yağı: Hücrelerde hızlı bir şekilde yenileyen kantaron yağı, yanık ve yara tedavisinde de kullanılmaktadır. Cildinize haftada 1 defa bu yağdan sürerek daha pürüzsüz ve sıkı olmasını sağlamak mümkündür.

Portakal yağı: İçeriğinde vitamin ve mineraller sayesinde cildin toparlanmasını ve sıkılaşarak daha gerin gözükmesini sağlar. Pamuğa 2 damla damlatıp cildi siliniz ve temizleyiniz.

Fındık yağı: Hem çatlak giderici hem de sıkılaştırıcı etkisi bulunan fındık yağı, cildi nemlendirip yumuşatmaktadır. Cildin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Cilt sıkılaştırma yağı olarak dilediğinizi seçebilirsiniz. Fakat cildin hassasiyetine göre uygulama şekli değişmektedir. Bazı yağlar haftada 1 bazıları ise haftada birkaç uygulanabilir.

Cildi Sıkılaştırmak İçin Ne Yemeli?

Dengeli ve sağlıklı beslenmek, yüzü güzelleştiren şeyler yemek daha canlı ve parlak bir cilt görünümü meydana getirmektedir. Cilt sıkılaştıran yiyecekler şöyledir:

 • Mandalina, kayısı, portakal, yeşil elma, şeftali, muz, mango gibi meyveleri tüketebilirsiniz.
 • Pirinç suyundan yararlanabilirsiniz. cildin hem beyazlaması hem de sıkılaşması için pirinç suyu etkili olacaktır.
 • Kırışıklık oluşumunu önleyen ve ciltta kan akışını hızlandıran dolmalık kırmızı biber tüketilebilir. Bu besin akne oluşmasını da önler.
 • Cildi pürüzsüzleştiren bitter çikolata yenebilir. Cildin hem korur hem de sıkılaşma sağlar.
 • Somon balığı, içeriğinde yer alan yüksek oranda omega-3 asidi sayesinde cildi hem içten hem de dıştan nemlendirir. Gözeneklerin genişlemesini önler ve cilde sağlık verir.
 • Her türlü cilt problemi için faydalı olan ıspanak içeriğinde yer alan A, C ve E vitaminleri ile cilt sağlığını destekler ve sıkılaştırıcı etki meydana getirir.

Çekirdek ve tohum, kereviz, karpuz, domates, kivi, ananas, yumurta ve greyfurt gibi besinleri de tüketerek ciltte onarma ve yenilenme etkisi meydana getirebilirsiniz. Cildi bozan besinlerden uzak durmak da burada oldukça önemlidir.

Cildin Sıkılaşması İçin Ne Yapılmalı?

Eğer sarkan cildi sıkılaştırmak istiyorsanız şu yöntemleri uygulayınız:

 • Cildi ölü hücrelerden arındırınız. Cilt üzerinde biriken ölü deriler gözeneklerin kapanmasına neden olur. Gözenekler kir ve ölü deri ile kapanınca nefes alamaz ve zaman içerisinde genişlerler. Daha sonra cilt sıkılığını kaybeder. Bunu önlemek için cildinize düzenli bakım yapınız.
 • Cilt tipine uygun tonik uygulayınız. Cilde tonik yapmak cilt temizlemenin son aşamasıdır. Tonik ile gözeneklerin sıkılaşması ve küçülmesi sağlanır. Cildinize sabah ve akşam tonik uygulayarak daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.
 • Limon suyu sürmek gözenek sıkılaştırıcı etkisi bulunan doğal bir yöntemdir. Cildi bakterilerden arındıran limon suyu aynı zamanda gözenekleri sıkılaştırır.
 • Cildi sıkılaştırmak için etkili olan yöntemlerden bir diğeri buz uygulamasıdır. Gözeneklerde şok etkisi meydana getirir ve küçülmesini sağlar. Sıkılaşmasını istediğiniz bölgeye sürebilirsiniz.

En iyi gözenek sıkılaştırıcı olarak aloe vera jeli, gül suyu ya da maden suyu da uygulayabilirsiniz. ayrıca bol miktarda su içilmesi gerekmektedir. Su içmek cildin arınmasını sağlar ve böylece sağlıklı bir görünüm elde edilir.

 • cilt sıkılaştırıcı maske
 • en etkili yüz sıkılaştırıcı maske
 • gözenek sıkılaştırıcı doğal maskeler
 • evde cilt sıkılaştırıcı maske
 • cilt sıkılaştırıcı yağlar
 • gözenek sıkılaştıran yağlar
 • cilt sıkılaştırma yağı
 • cildin sıkılaşması için ne yemeli
 • yüzü güzelleştiren şeyler
 • cilt sıkılaştıran yiyecekler
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
B6 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?