Sağlık 15 Nisan 2021 - 09:50:11

Kalp Hastalarının Yapması ve Yapmaması Gereken Şeyler

Kalp Hastalarının Yapması ve Yapmaması Gereken Şeyler

Kalpte belirli düzensizlikleri olan kişiler kalp hastası olarak tanımlanırken kalp hastalarının yapması gereken şeyler bulunmaktadır.

Kalp Hastalarının Yapması Gereken Şeyler Nelerdir?

Kalp hastası olan kişilerin ilk olarak bunun bilincinde olması gerekmektedir. Tüm hayatlarını buna göre dizayn etmesi gereken kişiler ancak bu şekilde daha sağlıklı ve uzun bir hayat sunabilmektedir. İlk olarak kalp rahatsızlığı olan kişilerin düzenli olarak tansiyon ve nabız ölçümü yapması gerekmektedir. Bu ölçümlerde anormal sonuçlar gördükleri anda doktorlarına başvurmaları en doğru hamle olacaktır. Bunun yanı sıra kilonun da kontrol altında tutulması gerekmektedir. Çok yüksek kilolara çıkmak ya da normalin çok altına inmek kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir. Her gün vücuttaki ödemin kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer çorapların lastik kısmında izler varsa ya da belinizde çamaşırın ya da kıyafetlerin izi varsa bu durumda ödem birikimi söz konusu olmuş demektir.

Kalp Hastalarının Yapmaması Gereken Şeyler Nelerdir?

Kalp hastası olan kişilerin zararlı maddeleri tüketmekten uzak durması çok önemlidir. Bu ürünlerin başında da sigara gelir. Sigara tüketimine devam etmek kalp hastaları için yapılabilecek en büyük yanlışlardan birisidir. Bunun yanı sıra işlenmiş et ürünlerinin de mümkünse hiç tüketilmemesi ya da kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekli olmaktadır. İnsanların yemeklere kattıkları tuz miktarlarını da dengelemesi gerekir. Kalp hastaları çok fazla tuz kullanırlarsa bu durum tansiyonlarını etkilerken ciddi olumsuzlukların oluşmasına sebep olmaktadır. Bitkisel ürünleri kullanırken de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bitkilerin her zaman çok faydalı olduğunu düşünerek bilinçsiz bir şekilde kullanmak insanlara zarar veren durumlar arasında yer almaktadır.

Kalp Hastalarına Spor Yapmak Faydalı mı?

Kalp hastalarının en çok karşılaştıkları sorunlardan birisi olarak spordaki belirsizliktir. Bir yandan sporun insan vücuduna faydaları çok net bir şekilde bilinirken kalp için zararlı olduğu durumlar da olabilmektedir. Bu aşamada kişilerin hafif sporlar ile uğraşmalarında çok büyük bir sakınca bulunmamaktadır. İnsanlar rahatlıkla hafif sporları yapmaya devam edebilirler. Ancak vücudu çok yüksek miktarda yorabilen ve anlık olarak yüksek efor sarf edilmesi gereken futbol gibi sporların yapılmaması gerekmektedir. Bu sebeple de kalp hastaları için hafif sporlar faydalı, ağır sporlar zararlı olmaktadır.

Kalp Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

Yapılması ve yapılmaması gereken durumları en iyi şekilde analiz eden kişiler, hangi durumlarda doktorlara danışılması gerektiği konusunda da bilgi sahibi olmalıdır. Bu durumların bilincinde olmayan kişiler, sorunları göz ardı ederlerse bu elemleri onların canına mal olabilmektedir. Vücutlarında çok hızlı bir kilo artışı olan, karın ağrısı ve şişkinlik bulunan, iştahsızlığı olan, sürekli olarak bulanma hissini yaşayan ve bacaklarda ya da ayaklarında şişmeler olan kişilerin direkt olarak doktorlarına gitmesi ve durumu açıklaması gerekmektedir. Günlük hayatlarında kalp hastalarının yapmaması gereken şeyler konusunda bilincinde olan kişiler çok daha kaliteli bir hayat sürmeye devam edecektir.

  • kalp hastaları
  • kalp hastalarının yapması gereken şeyler
  • kalp hastalarının yapmaması gereken şeyler
Yorumlar
Kazım Can Kalp hastaları yememesi gereken yiyecekleri tüketmemeli ve ilaçlarını aksatmadan almalı. Aynı zamanda vücudu çok fazla yoracak her şeyden uzak durması gerekiyor. Yani hem ağır egzersiz çok yapmamalı hem de sinir stres gibi duygulara çok yer verilmemeli. Bu gerçekten önemli bir durum ve dikkat edilmeli. cevapla
yorum yaz
Ombre Nedir? Nasıl Yapılır? Modelleri ve Fiyatları