Sağlık 05 Temmuz 2021 - 15:18:23

Vücut Kitle İndeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Vücut Kitle İndeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Yetişkin bir bireyde boy ve kilo oranının alınması ve sağlık açısından olması gereken değerlerin tespitinin yapılabilmesi için kullanılan para metreye vücut kitle indeksi denilmektedir. Bu değerlerin kişinin vücut yapısını ve sağlığı için normal ölçülerde olması gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeks Nedir?

Çağın hastalığından olan obezite hastalığı her geçen gün artarak çoğalmaktadır. Bu nedenle kişinin sağlığı açısından önem taşıyan kilosu boyuna göre doğru orantılı olmalıdır. Kilo ile ilgili bilgilerin alınmasını ve vücut ağırlığının normal ölçülerde olması için verilerin alınmasını sağlayan vücut kitle indeksinde yaş, cinsiyet, boy ve kilo ölçüleri alınarak sonuçlar tespit edilir. Çıkan sonuçlara göre kişinin boy ve kilo oranına gelebilmesi için yeme ve egzersiz planı oluşturması gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Yetişkinlerde boy ve kilo oranının hesaplanabilmesi için öncelikle boy ve kilo miktarları alınır. Daha sonrasında vücut ağırlığı boy uzunluğunun karesine bölünerek vücut kitle indeksi tespit edilir. Çıkan değerler kişinin kilosu ile ilgili sağlıklı bilgilerin alınmasını sağlar.

Vücut Kitle Endeksi Oranları Nelerdir?

Ağırlığın boy uzunluğunun karesine bölünmesi sonucu çıkan rakamsal değerler kişinin olması gereken kilo ve vücut kitle indeksi hakkında bilgi almasını sağlamaktadır. Buna göre bu değerler;

  • 0 – 18 arasında ise kişinin olması gereken kilodan daha az olduğunu gösterir. Sağlık için kilolu olmak ne kadar tehlikeli ise çok fazla zayıf olmak da bir o kadar tehlikedir. Zayıf bir vücutta da farklı hastalıklar söz konusu olabilir. Bu nedenle sağlıklı beslenerek kilo almak için beslenme listesi oluşturulabilir.
  • 18- 24 arası vücut kitle indeksinde vücut normal olarak kabul edilir. Boy ve kilo oranı normal olan kişilerde bir sonraki basamağa geçmemek için sağlıklı beslenmeye devam edilmeli ve boy ve kilo oranı korunmalıdır.
  • 25- 29 arası fazla kilolu olarak alınan vücut kitle indeksi değerlerinde acilen kilo verilmeye yönelik beslenme planının oluşturulması gerekir. Bunun yanı sıra egzersiz planı da oluşturularak boy ve kilo oranının sağlanması gerekmektedir.
  • 30- 35 arası değerler şişman kategorisine geçmektedir. Bu durumda 1. tip obezite söz konusu olmaktadır. Bu yüzden çok acil bir şekilde beslenme uzmanına danışılmalı ve kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı edilmesi gerekmektedir.
  • 35- ve üzeri değerler kişide artık kontrol altına alınamayan bir obezite söz konusudur. Acil müdahale gerektiren durumlardan biri olan bu değer kişinin zamanla artan kiloları ile beraber hayatını kaybetme riski de artmaktadır.
Vücut Kitle İndeksi ve Obezite

Obezite hastalığı gün geçtikçe artan ve yaşam kalitesini düşüren hastalıklardandır. Kişilerin düzenli beslenmesi ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için çok fazla karbonhidratlı gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Aksi takdirde sürekli kilo alımı söz konusu olacaktır. Vücut kitle indeksi doğru hesaplanarak kişinin boy ve kilo oranına dikkat edilmelidir.

  • vücut kitle indeksi ve obezite
  • vücut kitle indeksi nedir
Yorumlar
Dilara Kara Vücut kitle indeksi hesaplamasını yaptım ve değerim normalin biraz üst çıktı. Kilo vermeyi zaten çok istiyorum ama bir türlü yapamıyorum. İdeal kiloya gelmek için nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Reiki Nedir, Ne Demek? Sembolleri Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?