Yaşam

Borosilikat Nedir? Formülü Nedir? Ne İşe Yarar?

05 Temmuz 2018 - 22:08:26
Borosilikat nedir? Formülü nedir? Ne işe yarar?

Borosilikat; cam endüstrisinde kullanılan kimyasal bor minerali olarak adlandırılmaktadır.

Borosilikat Nedir, Ne Demek?

Bor mineralinin kullanılması sırasında cam yünü ve borosilikat üretimi de yapılmaktadır. Bu iki kimyasal cam sanayisinin en çok tercih ettiği maddelerdir. Kullanım alanları farklı olmasana rağmen her iki maddenin üretimi bor minerali ile yapılmaktadır. Cam sanayisinde kullanılan borosilikat ve cam yünü farklı alanlarda kullanımı sağlanarak birçok konuda ekonomiye de destek sağlamaktadır.

Cam Yünü Nedir, Ne Demek?

Genel olarak izlosyon malzemelerinde kullanılan bu kimyasal boraks ile karıştırılarak elde edilmektedir. Arabaların ağırlığının hafifletilmesi ve daha hızlı bir şekilde hareket etmesi için bazı araç aksanlarında kullanılabilmektedir. Metal aksanlarda kullanılan bu cam yünü işletmelerin kimyasala kalmış alanlarda bir kumaş gibi örülmesini de sağlamaktadır.

Borosilikat Ne İşe Yarar?

Her geçen gün kullanım alanı artan bor mineralinin çizilme ve aside karşı koruma özelliği bulunmaktadır. Borosilikat ise genellikle cam sanayisinin en çok tercih ettiği bir kimyasal olarak kullanılmaktadır. Laboratuvar cihazları, araba camları, çamaşır makinası, özel üretim isteyen camlar, fırın camı ve fırına sürülen cam kaselerde sıkça tercih edilir. Borosilikat ısıya ve çizilmeye dayanıklı olduğundan özellikle araba camları için de bu kimyasal tercih edilir. Bor ve oksijen bileşimi olan bu kimyasal her geçen gün sanayide daha fazla alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Bor Kullanım Alanları Nelerdir?

Sanayi alanında büyük bir öneme sahip olan bor minerali sürekli gelişen teknoloji ile beraber farklı alanlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Çağın en önemli kaynaklarından biri olan bor mineralinin cam sektörü dışında farklı alanlarda da kullanılması bu mineralin önemini daha da arttırmaktadır. Isıya ve darbeye dayanıklılık katılmasını sağlayan bor mineralinin özellikle cam sektöründe çok fazla kullanılması sonucu laboratuvar cihazlarında ve araçlarda camın kırılmasını da önlemektedir. Bor minerali ayrıca son yıllarda temizlik kimyasallarının içerisine de dahil edilmektedir. Çok az miktarda kullanımı bile eke çıkarıcılar içerisinde etkili olarak kullanılmasını sağlamıştır. Bor mineralinin leke üzerine birkaç kez sıkılması lekenin giderilmesini sağlar.

Borosilikat Formülü Nedir? Nasıl Olur?

Birçok sektörde kullanılan bor minerali çeşitli kimyasallar ile karıştırılarak farklı alanlarda yerini almaktadır. Formüllü bir şekilde kullanılan bu kimyasallar bor minerali ile birleştiğinde etkileşim yaratarak kullanım alanına göre şekillendirilmektedir. Ülkemizde bor mineral madeninin olması ekonomik anlamda da dışa bağımlılığı azaltmıştır. Bu sayede birçok sektörde kendi üretimimizi yapmaya başlamak dünyaya bor minerali bakımından kalitemizi de öne çıkartmaktadır. Borosilikat kullanım alanı en geniş olan ve her geçen gün artan alanlar ile beraber daha kaliteli üretimler yapılmasını sağlamaktadır. Çeşitli kaynakların bir araya getirilmesi ve bunlarda bor mineralinin kullanılması üretimi yapılan tüm araç ve gereçlerin kalitesini arttırmaktadır. Ülkemizde çıkarılan bor minerali dünyanın en kaliteli ve mutlaka üretimde sonuç alınmasını sağlayan madenlerden biri olarak bilinmektedir.

Yorumlar
Dilek Çağlar 05 Temmuz 2018 - 22:18:26 Borosilikat cam sürahi ve cam bardak nerede satılır? Fiyatları ne kadar? Çaydanlığı da var diye duymuştum. Zararlı mı acaba? İnsan sağlığına yan etkisi var mı? Türkiye'de fabrikası nerede? Nerede üretiliyor? Nasıl yapılır?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: