Sağlık 21 Ağustos 2021 - 12:48:02

İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Rahat Bir Uyku İçin Yatak Nasıl Olmalı?

İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Rahat Bir Uyku İçin Yatak Nasıl Olmalı?

İyi ve rahat bir uyku için yapılması gereken uygulamalar ve yatağın doğru seçilmesi durumuna denir.

Hemen Uyumak İçin Ne Yapmalı?

Verimli bir uykuyu ruhen ve bedenen iyi almak önemlidir. Vücudun enerji toplaması, yenilenmesi için insanoğlu iyi bir uykuya ihtiyaç duyar. Çok az bir süre uykusuz kalmak bile yorgunluğun sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkar. Uyku ihtiyacını sağlıklı bir şekilde karşılayamayan insanlar göz önüne alındığında son günlerde bu sorunun çok hızlı arttığını görmek mümkündür. Uykuyu iyi bir şekilde alamamanın nedenlerinden biri stres yaşamak olabilir. Stresin yanında gün içinde bedenen ya da zihinsel olarak fazla yorulmak rahatsız uyumaya neden olur. Kafaya takılan iş hayatı, ilişkiler, maddi sıkıntılar gibi etkenler uyumayı engeller. Bütün bu sorunların düşünülmesi uykuya geçiş sürecini zorlaştırır. Stres, yorgunluk, kaygı problemlerinin dışında yatak seçimi de uykuyu etkileyebilir. İnsanların çoğu iyi uyumanın yatak odasının özelliklerinden geçtiğini bilmez.

Kolay Uyumak İçin Taktikler Nelerdir?

Odayı uyunabilir hale getirmek için bazı etkenlerin düzeltilmesi ve elverişli aşamaya getirilmesi gerekir. Uyuya geçişi kolaylaştıran perdeler kullanılmalıdır. Yatak odasındaki perdelerin kalın olması gerekir. Gece veya gündüz ışığının odaya sızması uykuyu zorlaştırdığı gibi melatonin hormonunun sağlıklı salgılanamamasına neden olur. Perdenin kumaşı kalın rengi ise ışığı kamufle edecek düzeyde koyu olmalıdır. Sabah kalkabilmek için ise perde hafif aralık bırakılabilir.

İdeal Yatak Odası Nasıl Olmalı?

Yatağın doğru seçilmesi, vücudu rahat ettirmesi verimli uyumasını sağlar. Kullanılan yatağın on seneyi geçmemesi, dokusunun çok yumuşak ya da sert olmaması önemlidir. Yatak seçiminden ziyade yatağı tamamlayan nevresim, yorgan, yastık gibi araçların kişiye uygun olması tavsiye edilen düzenlemelerdendir. Çoğunlukla yüzüstü yatan kişilerin kullanacağı yastık yumuşak olmalıdır. Sırt üstü yatan kişi ise hafif yastıklarda karar kılabilir. Sıklıkla yan uyuyan kişi de sert yastık kullanımını tercih etmelidir.

Rahat Bir Uyku İçin Yatak Nasıl Olmalı?

Pamuklu nevresimler uyku sürecinin iyi geçmesine yardım eder. Nevresimin polyester, naylon yapıda olması sağlıklı değildir. Kullanılan yorgan da çok fazla terletip üşütmemelidir. Bütün bu etkenler doğru uykunun temellerini oluşturur. Yatak odasının karmaşık dizayn edilmiş olması zihni bulandırır ve uykunun verimsiz alınmasına neden olur. Özellikle dolapların üst kısımlarında olan valiz, eşya, kıyafet ve odanın köşesinde bulunan çanta, kutu, ayakkabı gibi araçlar rahatsız edicidir. Fazla ve gereksiz olan her şey dolaplara kaldırılmalı oda ferah bir hale getirilmelidir.

Yatak Odasında Neler Olmalı?

Yatak odasında televizyon, telefon, tablet, bilgisayar gibi aletlerin bulunması son derece yanlış bir tutumdur. Uykuya geçiş evresinde bir şeyler izlemek bilinçaltını yorar, bu yüzden gece boyunca rahatsız uyumak kaçınılmaz olur. Uykudan bir saat önce teknolojik aletlerle ilgilenilmesi bırakılmalıdır. Sabah uyanmak için telefonun alarmı yerine çalar saat kullanılabilir. İyi bir uyku için yatak odası dizaynında bahsedilen faktörlere dikkat edilmelidir.

  • iyi bir uyku
  • uykuya geçiş
  • İyi ve rahat bir uyku
Yorumlar
Sibel Peker İyi bir uyku nasıl uyunur? Rahat uyumak için nasıl bir yatak seçimi yapılmalıdır? Her sabah uyandığımda sırtımda ve omzumda ağrı oluyor. Bunun için düzgün bir yatak almak istiyorum. Nasıl birşey olmalı? cevapla
yorum yaz
Odadaki Sigara Kokusu Nasıl Gider?