Sağlık

Karabiber Nedir? Karabiber Zayıflatırmı? Karabiberin Faydaları, Zararları ve Kullanım Şekli

05 Nisan 2018 - 07:38:45
Karabiber nedir? Karabiber zayıflatırmı? Karabiberin faydaları, zararları ve kullanım şekli

Sofraların vazgeçilmez ürünlerinden birisi olan karabiber, zayıflamaya etkisi ve yemeklere kattığı lezzetle birlikte çok uzun yıllardır tercih edilmektedir.

Karabiber Nedir? Ne İşe Yarar?

Neredeyse tüm yemek tariflerinde tuz ile birlikte yerini alan karabiber ilk olarak Hindistan'da kullanılmaya başlamıştır. Birçok baharatın ilk kullanıldığı alan olan Hindistan'dan sonra bizlerin de içerisinde bulunduğu Akdeniz ülkeleri ile birlikte tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır. Günümüzde neredeyse dünyanın bütün ülkelerinde tercih edilen bir baharattır. Acımsı bir tadının olması ülkemizde de bolca tercih edilmesine sebep olur. Ancak bunun yanı sıra vücut için de çok sayıda faydası bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında karabiber kullanımı son derece önemlidir.

Karabiber Zayıflatır mı? Kilo Verdirir Mi

Karabiberin zayıflama üzerindeki etkisi de yemeklerde sıklıkla kullanılmasına sebep olmaktadır. Bu aşamada ilk olarak yağ yakıcı özelliği ön palana çıkar. Düzenli bir şekilde spor yaparak kilo vermek isteyen kişiler, bu dönemde karabiber kullanarak verecekleri kiloların yağlarından olmasını sağlayabilirler. Aksi takdirde hem kaslarından hem de yağlarından kilo verecekler ve istedikleri verimi alamayacaklardır. Bunun yanı sıra herkes tarafından bilinen terletme etkisi de vardır. Özellikle diyet ve spor ile desteklenen dönemlerde terleme önemli bir kilo verme seçeneğidir. Ter ile birlikte ödemlerini de atabilen kişiler çok daha çekici bir görünüme kavuşmayı başarabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı karabiber zayıflama amacıyla kullanılmaktadır.

Karabiberin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Karabiberin faydaları saymakla bitmezken bazı etkileri ön plana çıkmaktadır. Düzenli olarak kullanımda diş çürüklerini geciktirici bir etkisi bulunur. Sürekli olarak karabiber tüketen kişilerin çok uzun yıllar dişleriyle ile ilgili bir problemleri olmaz. Bunun yanı sıra migren ya da sinüzit gibi şiddetli baş ağrılarına sebep olan hastalıklara karşı da olumlu etkiler göstermektedir. Bu hastalıklar sebebiyle ortaya çıkan baş ağrısının azalmasında etkin rol oynar. Bağırsak ve midede yaşanan gaz problemlerine karşı da önemli bir çözüm aracıdır. Bu durum kişilerin sosyal ortamlara zorlanmasına sebep olabildiğinden dikkatli olmak gerekmektedir. Son olarak kış aylarında hastalıklara yakalanmamak ya da çabuk atlatmak amacıyla sıklıkla tüketimi de görülmektedir.

Karabiberin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Karabiberin zararları arasında ilk sırada midede yaşattığı zorlanma gelmektedir. Mideyi oldukça zorlayan baharatlardan birisidir. Bunun yanı sıra hem ağızda hem de midede yanma hissine sebep olabilir. Şeker hastası olan ya da yüksek kolesterol sorunu olan kişilerin bu baharatı tüketirken daha dikkatli olması gerekir.

Karabiber Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nasıl Olur?

En yaygın kullanım şekli yemeklere katılımıdır. Bunun yanı sıra bitki çaylarının içerisine de rahatlıkla katılarak vücut için gerekli faydalarını göstermesi sağlanabilmektedir. Her evde bulunan karabiber, faydaları ile birlikte hayatımızda bizler fark etmeden çok büyük kolaylıklar sağlarken sofralardan eksik edilmeden sürekli olarak kullanımına devam edilmesi gereklidir.

Yorumlar
Çağla akar 05 Nisan 2018 - 07:48:45 Karabiber neyden yapılır? Bu bitki nerede yetişir? Karabiberi yemeklerde genellikle hep kullanırım. Lezzetini seviyorum. Karabiberi kendimiz yetiştirmemiz mümkün mü acaba? Tohumunu nasıl bulabilirim? Ne kadar fiyatı? cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: