Reflü nedir? Belirtileri, teşhisi, tedavisi
Sağlık

Reflü Nedir? Belirtileri, Teşhisi, Tedavisi

01 Kasım 2017 - 10:58:20

Sindirim sistemi rahatsızlıkları, insanlar arasında son derece fazla görülen rahatsızlıklardır. Reflü de sindirim sistemi rahatsızlıkları arasında en sık görülenlerden birisidir.

Reflü Nedir, Ne Demek?

Araştırmalar ülkemizdeki insanların %20'sinde reflü probleminin belirli dönemlerde görüldüğünü göstermektedir. Basit anlamıyla reflü mide içerisindeki özel sıvının geri teperek yemek borusuna kadar ulaşması durumudur. Bu olay gerçekleştiğinde insanların yemek borusunda üst düzeyde bir yanma meydana gelirken ciddi şekilde rahatsız edici bir durumdur. Bazı durumlarda ağıza kadar acı su ya da gıdaların bir kısmı geri gelebilmektedir. Bu durum sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğundan kişiler genel olarak ilk etapta doktora gitmemektedir. Ancak sürekli devam etmesi durumunda ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir.

Reflünün Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Reflü rahatsızlığının en çok bilinen belirtisi boğazda yanma hissidir. Buna ek olarak son tüketilen gıdaların belirli oranda sindirilmiş hallerinin ağza geri gelmesi durumudur. Bunun yanı sıra insanların yemeklerini yerken yutkunma problemleri yaşamaları da belirti olarak kabul edilir. Çok sık oluşan hıçkırıklar, geğirti ve kusma gibi durumlar da direkt olarak insanların sindirim sistemleri sorunudur. Bu rahatsızlık bu durumların tamamına sebep olabilirken bu olumsuz ve istemsiz davranışlar da bu hastalığın belirtisi olarak görülmektedir.

Reflünün Nedenleri Nelerdir? Neden Olur?

Reflü rahatsızlığının nedenleri incelendiğinde ise ilk etapta tüketilen gıdalar gelmektedir. Eğer insanlar baharatlı ya da çok yağlı gıdalar tüketirlerse bu problemi yaşayabilirler. Buna ek olarak çikolata ve taze sıkılmış meyve suları da bu hastalığa sebep olan etmenlerdir. Bazı kişilerde alkol de mide üzerinde çok olumsuz etkiler yaratırken reflü de bunlardan birisidir. Daha ciddi bir rahatsızlık olarak ise mide ve yemek borusunu ayıran kapak şeklindeki yapının gereksiz yere gevşeyip kasılması durumudur. Bu durumda da istemsiz olarak mide sıvısı yukarıya doğru gelebilir.

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflü tedavisi için ilk etapta hastalığın seviyesinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu aşamada alınacak önlemler ya da ilaç tedavisi rahatsızlığın büyümesinin engelleyerek sorunların ortadan kalkmasını sağlayabilir. Eğer bu yöntemler sonuç vermezse cerrahi müdahale ile birlikte kişilerin bu rahatsızlıklarının çözülmesi gerekmektedir. Hastalığın teşhisinin konulmasında sıklıkla yemek borusunda yanmalar, kusma ya da mide bulantısı gibi durumlar yeterlidir. Bunun sonrasında kişilere ilaç tedavisi uygulanır. Kullanılan ilaçlar mide iç sıvısını etkileyerek yemek borusuna ulaşmasını engellemektedir.

Reflü Nasıl Geçer? Nasıl İyileşir?

Reflü genelde doktorların uygun gördüğü bir yöntem ile tedavi edilir. Aynı zamanda doktorların tedavi için verdiği kararlara göre kişilerin yaşam tarzlarında değişimler olabilir. Alkol tüketiminin kesilmesi, fazla kiloların verilmesi, çok yağlı ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmemesi gibi seçenekler masaya yatırılmaktadır. Bazen çok fazla dar elbise giyilmesi dahi mideyi etkilerken bu durumun oluşmasına sebep olabilir. Bu sebeple hayat şartlarının tamamen bu rahatsızlığı önleyici şekilde tasarlanması gerekir. Eğer bu seçenekler sonuç vermezse cerrahi müdahale kesin çözüm olarak hastalara sunulacaktır.

Yorumlar
Ceyda Bakır 01 Kasım 2017 - 11:08:20 Reflü yastığı işe yarar mı? Reflüye ne iyi gelir? Ameliyatı olmak istemiyorum bu rahatsızlığı geçirecek başka herhangi bir şey yok mu? Tedavisi var mı? Geceleri bazen uykumdan oluyorum resmen gerçekten çok rahatsız edici bir hastalık.cevapla
Tekin yıldız 11 Eylül 2018 - 16:25:35 Reflü ameliyatı olmak istemiyorum bunun için yastığından almak istiyorum. Reflü yastığı çok iyi geliyormuş diye duymuştum. Zaten sürekli değil bazı zamanlar çok rahatsız ediyor. İlaç tedavisi hiç görmedim ama son zamanlarda biraz artmaya başladı.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: