Zayıflama

Plank Ne Demek? Ne Kadar Kalori Yakar? Nasıl Yapılır?

12 Nisan 2020 - 08:50:03
Plank Ne Demek? Ne Kadar Kalori Yakar? Nasıl Yapılır?

Plank; tahta egzersizi olarak da adlandırabileceğimiz, durağan bir egzersiz yöntemi olan ve vücuttaki kasların güçlenmesine destek sağlayan, dayanıklılık ve denge gibi özelliklerin oluşmasını ve gelişmesini sağlayan bir harekettir.

Plank Ne Demek? Ne İşe Yarar?

Vücutta hızlı bir şekilde kalori yakılmasına yardımcı olan plank; bacak, göğüs, kol ve karın kaslarının çalışmasına, güçlenmesine destek olan ve aynı zamansa yağ yakımı ile birlikte sıkılaşma sağlayan bir egzersizdir. Görünüş olarak basit gibi gelen bu hareket yaklaşık olarak 20 saniye sonra vücutta titreme meydana getirir. Bu kasların çalıştığı anlamına gelir. Tüm vücutta sıkılaşma etkisi meydana getiren plank, kilo vermek için oldukça etkili olan bir harekettir.

Kilo verebilmek ve formu yakalamak için egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Egzersiz yaptığımız zaman kaslarımız çalışır ve bu hem vücudumuzdaki yağ kütlesinin azalmasını sağlar hem de sağlıklı, ince bir fizik meydana gelir. Etkili kilo verebilmek için düzenli egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Plank egzersizi uygulanış olarak çok basit olmasa da kısa süre içerisinde vücutta etkili bir yağ yakımının oluşmasına yardımcı olmaktadır. Hem bölgesel hem de genel vücutta yağ yakımı meydana getiren bu hareket gün içerisinde birkaç defa uygulandığında kısa süre içerisinde etki gösterebilmektedir. Selülit görünümünün azalmasını sağlayan plank aynı zamanda karnı düzleştirir, bacaklara şekil verir ve kalçayı sıkı bir hale getirir.

Plank Ne Kadar Kalori Yakar? Çeşitleri Nelerdir?

Uygulanması zor bir hareket olan plank, uygulanma biçimine ve süresine göre kalori yakımında değişiklik meydana getirir. 1 dakika boyunca yapılan plank hareket 10 kalori yakmak anlamına gelmektedir. Her gün düzenli olarak yapılırsa kalori yakımı ile birlikte sıkılaşma da meydana getireceği için kısa süre içerisinde kilo verimi sağlanabilmektedir. Vücudu kıpırdatmadan aynı pozisyonda durarak yapılan bir egzersiz olması onu basit gibi gösterse de aksine oldukça zordur.

Plank çeşitlerine göre yakılan kalori değişebilmektedir. Çeşitlerini incelediğimizde yan plank, ters dirsek üzerinde plank, hareketli plank ve normal tahta egzersizi olarak adlandırılan düz bir zeminde vücudun dirsekler üzerinde dümdüz tutulması ile yapılan düz plank vardır. Genel olarak normal şekilde düz plank uygulanmaktadır. Hareketli ve diğer çeşitleri uygulaması bir az daha zor olduğundan başlangıç aşaması düz olarak başlayabilir.

Plank Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Vücudun aynı pozisyonda belli bir süre durması olarak nitelendirebileceğimiz plank hareketi için öncelikle yere düz bir şekilde yüz üstü uzanın. Dirsekleri 90 derece olacak şekilde omuzlara göre hizalayın. Bu egzersiz yönteminde vücudun başında topuk ucuna kadar düz bir şekil alması gerekir. Dirsekler ve ayaklar destekçi olarak kabul edilir. Dirsekler omuzların altına tam gelmelidir. Bu hizalamayı mutlaka doğru yapmalısınız. Uygulama sırasında kaslarını gevşetmeyin ve tam aksine kasın. Kalçanın yere düşmemesi ve havada durması idealdir. Bacaklar bitişik ve düz olmalıdır. Aynı şekilde bel de düz olmalıdır ve bükülmemelidir.

Plank Günde Kaç Kez Yapılmalı?

Bu hareketi ilk defa yapıyorsanız öncelikle vücudunuza çok yüklenmemelisiniz. İlk gün dayanıklılığınızı ölçün, Ne kadar durabiliyorsunuz bakın. İkinci gün 10-30 saniye arasında 3 tekrar olacak şekilde uygulayınız. 3. gün dinlenme, 4. gün ise 10-30 saniye 4 tekrar yapabilirsiniz. Bu şekilde yavaş yavaş arttırarak uygulayabilirsiniz. Eğer ki fiziksel bir rahatsızlığınız söz konusu ise mutlaka bir uzmana danışarak plank egzersizi uygulayınız.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: