Diyet 17 Eylül 2021 - 05:50:02

Okinawa Diyet Listesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

Okinawa Diyet Listesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

Okinawa diyeti; adını Japonya'da bulunan bir adadan alan, sarı, turuncu ve yeşil sebzelerin yenmesi ile uygulanan, sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı olarak nitelendirilen bir beslenme programıdır.

Okinawa Diyeti Listesi Nedir?

Japonya'da Okinawa Adası'nda yaşayan insanların ortalam yaşam sürelerinin yaklaşık olarak 100 yaşa eşittir ve bu durum oldukça merak edilen bir konu haline gelip araştırılmıştır. Yapılan araştırmalara göre bu insanların uzun yaşamlarının sırrı asıl olarak beslenme yöntemlerine dayalıdır. Okinawa diyeti de tam olarak buradan gelmektedir.

Okinawa diyeti antioksidan bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi ile vücudun hücresel hasara karşı korunması etkisi meydana getirmektedir.

Kepekli tahıllar, baklagiller ve lif bakımından zengin olan sebzelerin yenmesi esasına dayanan okinawa diyeti listesi, bitkisel bazlı yiyeceklerden oluşmaktadır. Oldukça besleyici olan bu diyet programı Akdeniz diyeti ile benzerlik gösterse de daha farklı özelliklere sahiptir. Bu adada yaşayan yerel halk Konfüçyüs'ün önerilerine göre beslenirler. Aynı zamanda yaşam tarzı olarak da sadeliği benimserler.

Tek tip beslenmeye dayanmayan okinawa diyeti, sebze ve meyvelerin bol miktarda tüketilmesine dayanmaktadır. Renkli gıdalar ile daha fazla antioksidan alınmasını sağlar. Özellikler sarı ve turuncu besinlerde yer alan karotenoid bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve metabolizmayı dengeler.

Okinawa Diyeti Faydaları Nelerdir?

Antioksidan özelliği sayesinde vücutta hücre hasarının önlenmesini sağlayan okinawa diyeti, vücudu hastalıklara karşı korur. ve aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Hücre hasarına karşı vücudu koruyarak, hücrelerin yenilenmesini destekleyen okinawa diyetinde tüketilen besinler yağ ve tuz bakımından oldukça sadedir. Bu özelliği sayesinde tansiyon ve kalp hastalıklarına karşı da etkilidir.

Aç kalmadan zayıflamaya yardımcı olan okinawa diyeti asıl olarak sağlıklı beslenmeye dayanmaktadır. Besleyici gıdaların tüketimi, uzun yaşamı da beraberinde getirmektedir. Genetik ve çevresel etkenler dahil olmak üzere yaşam tarzı seçimleri uzun ömürü etkilese de beslenmenin de bundan büyük payı vardır. Bu diyet hastalıkların oluşum riskini azaltmaktadır. Antioksidan ve antienflamatuar faydaları sayesinde tip-2 diyabeti de önlemektedir. Kanser gibi hastalıkların da belli oranda azalmasını sağlar.

Serbest radikallerin vücuda hasar vermesini önleyen okinawa diyeti, kronik hastalıkların oluşmasına engel olur. Kalp hastalığı, kanser, diyabet gibi hastalıkların oluşum riskini düşürür. Bu diyetin ana sebzelerinden birisi tatlı patatestir. Lif açısından zengin ve glisemik indeksi düşük olan bu patates, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve A ve C vitaminleri gibi besin bileşenleri açısından zengindir.

Okinawa Diyeti Nasıl Uygulanır?

Kaliteli et ve deniz ürünlerinin tüketimine ve aynı zamanda bunları sınırlı tüketim dahilinde gerçekleştirilmesini sağlayan okinawa diyeti, haftada birkaç gün ufak porsiyonlar ile bu besinlerin yenmesini tavsiye etmektedir. Tahıl ve süt ürünlerinin sınırlı bir şekilde tüketilmesine dayanmaktadır. Tahıl ve buğdayda yer alan gluten zararlı olduğu için sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabilir. Aşırı kilo ve inflamasyona sebebiyet verebilir.

Bu diyette süt tüketimi de sınırlıdır. Süt ve süt ürünlerinin içeriğinde yer alan şeker ve pastörizasyon işlemi kilo alımı ile beraber aynı zamanda sağlık sorunlarının oluşmasına da neden olabilir. Tatlı patates, deniz yosunu, yosun, bambu filizi, daikon turp, acı kavun, lahana, havuç, Çin bamyası, balkabağı ve yeşil papaya tüketimi sağlayabilirsiniz. Soya gıdalarından destek alabilir. Pirinç erişte ve darı tüketebilirsiniz.

Zerdeçal ve yasemin çayı antioksidan bakımından zengin olması sayesinde diyet sürecinde rahatlıkla tüketilebilmektedir. Rafine karbonhidrat, fındık, kuru yemiş gibi gibi gıdaları sınırlı tüketmeye dayanmaktadır.

Okinawa Diyetinin Zararları Nelerdir? Kimler Yapabilir?

Genel anlamda okinawa diyeti herkese uygun değildir. Sağlıklı yaşamın ve uzun ömrün sırrı olsa da bazı besin gruplarının sınırlı tüketilmesi sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Oldukça sağlıklı olan pek çok besin grubunu içermeyen bu diyetin birçok dezavantajı da bulunmaktadır.

Sodyum içeriği yüksek olabilen okinawa diyeti bazı insanlar için, özellikle tansiyonu olanlar için faydalı değildir. yüksek tansiyon sorununuz varsa uzak durmalısınız. Ayrıca kan basıncının artmasına neden olan okinawa diyeti potasyum bakımından da zengindir. Bu durum böbrek sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

  • okinawa diyeti
  • okinawa diyeti listesi
  • okinawa diyeti listesi nedir
  • okinawa diyeti faydaları
  • okinawa diyetinde tüketilen besinler
  • okinawa diyeti nasıl uygulanır
  • okinawa diyetinin zararları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Balmumu Kremi Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Kullananlar Var mı?