Ağdadan sonra ne yapılmalı? Ağda sonrası bakım önerileri
Sağlık

Ağdadan Sonra Ne Yapılmalı? Ağda Sonrası Bakım Önerileri

17 Ağustos 2018 - 15:43:14

Ağda rahatsız edici tüyleri ortadan kaldırmak ve vücuttaki bazı bölgeleri pürüzsüz hale getirmek için yapılan bakımdır.

Ağda Neden Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Kılları ortadan kaldırmanın etki yöntemi ağdadır. Ağda yaptıktan sonra bazı bakımların yapılması ihmal edilmemelidir. Bakım cildin sağlıklı, güzel ve güçlü olması için gereken bir uygulamadır. Epilasyondan sonra bakım yapıldığı taktirde cilt pürüzsüz ve canlı olur. Ağda kılları ve ölü deriyi alır. Ağada sonrası bakım yapılmazsa batık ve kıl dönmesi olabilmektedir. Bunun dışında ağdaya alerjisi olan insanların cildinde kızarıklık ve kabarmalar oluşur. Bakım meydana gelen etkenlerin ortadan kaldırılması hususunda gereklidir.

Ağda Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Ağdadan sonra güneşle temas halinde olmamak gerekir. Ağda yapıldıktan sonra bakım yağlarının kullanılması vücuttaki kızarıklıkların ortadan kaldırılmasına yardım eder. Ayrıca ağda sonrası lekelenmeler artar. Lekelerin artmaması için ağdadan sonra güneşe çıkılmamalıdır. Özellikle yüz bölgesine ağdadan sonra güneşe çıkılacaksa yağ sürülmemesi gerekmektedir. Dolayısı ile bu tür faktörlere dikkat etmek bakım sürecini doğru yönetmek gereklidir.

Ağdadan Sonra Neler Yapılmalı?

  • Ağda yapıldıktan sonra cilt normal durumundan daha hassas bir hale gelir. Güneş lekelerinin oluşmaması ve kızarmaların önüne geçilmesi için bakım ihmal edilmemelidir. Beyaz tenli kişiler epilasyondan sonra kızarıklara maruz kalmaktadır. Bunun için dermatoloji uzmanına danışmak gerekir.
  • Kızarıklardan sonra yanma hissi meydana çıkabilir. Yanma hissinin ortadan kaldırılması için krem ve nemlendiriciler kullanılabilir. Nemlendirme özelliği olan kremler kızarma probleminin kısa sürede geçmesini sağlar. Ağdadan sonra bölge sıcak suya maruz bırakılmamalı ve kimyasal içeriği olan ürünler kullanılmamalıdır.
Ağda Sonra Bakım Yağları Ne İşe Yarar?

Epilasyonun yapılmasından sonra bitkisel yağlardan yardım alınarak kızarmaların önüne geçilebilir. Yağlar hem yanma hissini hem de kızarıkları gidermektedir. Ağdadan kaynaklı olarak oluşan kararmalar bitkisel yağlar ile çözülebilir. Yoğun biçimde kızarma ve yanma yaşayan kişilerin buz kompresi yapması tavsiye edilir. Kızarıklıklardan dolayı meydana gelen şişmeler de aynı yöntemle giderilebilir. Epilasyondan sonra tüyler uzadığı zaman kıl dönmesi, batık oluşabilir. Bunlar cildin kötü görünmesine, sorunun oluştuğu yerin yara haline gelmesine yol açar. Bu durumun önüne geçmek için duş esnasında kese yapılması gereklidir. Kese yapmak hem tüylerin dönmesini engeller hem de ölü derileri ortadan kaldırır.

Ağdadan Sonra Bakım Yağmanın Faydaları Nelerdir?

Ağda uygulaması için zahmetli bir hazırlık sürecine gerek yoktur. Ağda ısıtmaya yarayan aletin içinde yerleştirilen ağdan on ila on beş dakika bekledikten sonra kullanıma hazır hale gelir. Epilasyon doğru biçimde yapılırsa herhangi bir yan etki oluşmaz. Ağda yapılan ortamın sıcak olmaması cildin tahriş olmasını engeller. Ağda sayesinde ciltteki tüyler en iyi şekilde alınmakta ve ölü deriler giderilmektedir. Ağda yapıldığı zaman yirmi dört saat boyunca güneş ışınlarından uzak durulmalıdır. Güneş ışınlarına maruz kalınması lekelenmeye neden olur. Ağda yapıldıktan hemen sonra keselenme yapılmamalı, havuz, banyo, deniz, sauna gibi alanlara girilmemelidir. Ağdadan sonra bakım önerileri uygulandığı zaman kişi herhangi bir problemle karşılaşmamaktadır.

Yorumlar
Necmiye Sert 17 Ağustos 2018 - 15:53:14 Ağda yaptıktan sonra gusül abdesti almak gerekir mi? Duş alınır mı? Gözenekler açıldığı için ne zaman duş almak iyi olur? Bide tüylerin daha geç ve seyrek çıkması için ağdadan sonra ne yapabiliriz? Ne sürülebilir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: