Hurma diyeti nedir? Nasıl yapılır? En fazla kaç gün yapılır? Zayıflayanlar ve yorumları
Diyet

Hurma Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? En Fazla Kaç Gün Yapılır? Zayıflayanlar ve Yorumları

20 Mayıs 2018 - 12:02:08

Son yıllarda kilolu bireyler tarafından çok fazla tercih edilen hurma diyeti vitamin ve mineral zengini bir diyet çeşididir.

Hurma Diyeti Nedir? Nasıl Olur?

Hurma diyeti besin miktarı zengin olduğu için tercih edilir. Bezin miktarının zengin olması sağlığa da yarar sağlayan bir durumdur. Hem yağ asitleri hem de lif miktarı zengindir. Bu sayede kilo verdirici özelliktedir. Fazla kilo almayı engelleyerek kişinin tok kalmasına yardım eder. Fakat diyet boyunca porsiyonların ölçüsü kilo kaybetme açısından önem taşımaktadır. Hurmada C, A B2 ve B1 vitaminleri bulunur. Mineraller ise sodyum, demir, kalsiyum, bakır ve magnezyumdur. Karbonhidrat oranı yüzde kırk dört ila yüzde seksen sekiz arasındadır. Protein oranı %2,3 ile %5,6 aralığındadır. Yağ seviyesi %0.2 ile 0.5, lif miktarı ise %6.4 ile 11.5 arasında olduğu söylenebilir.

Hurma Diyetinin Özellikleri Nelerdir?

Besin değeri oldukça yoğun olan hurma diyeti lezzetli olmasının yanı sıra doyurucu ve besleyicidir. Bütün bu özelliklerin olması diyetin uygulanmasını sağlamaktadır. Lif içeriği oldukça zengin bir diyettir. İçerisinde bulundurduğu lif oranı bağırsağın içindeki besinlerin emilimini yavaşlatmaktadır. Bu yüzden diyet kişinin uzun süre tok hissetmesini sağlar. Bunun yanı sıra kan şekeri bir anda düşen ve yükselen kişiler hurma tüketebilir.

Hurma Diyetinin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Yağların kısa bir zamanda yakılmasına yardım eder. Lif oranı fazla olan diyet bağırsakta yer alan yağ asitlerinin kısa sürede canlanmasına destek olur. Bu durumların olması ise metabolizma hızını arttırmaktadır. Metabolizma hızının artması vücuttaki yağların yakılmaya başladığı anlamına gelir. Lif oranı gibi protein açısından da zengindir. Proteinlerin sindirimi zordur. Fakat bu besinin bağırsaktaki geçiş süresi ise uzundur. Bağırsaktaki geçiş süresinin uzun olması ise uzun süre tok kalmayı kazandırmaktadır. Protein ağırlıklı beslenmek kasların kuvvetli olmasını sağlamaktadır. Antioksidan bakımından zengin olan hurma vücutta bulunan serbest radikallerin gelişmesini engellemektedir. Bu sayede diyetin yapılması esnasında bazı hastalıkları gelişmesinin önlendiği ifade edilebilir. Hastalıklar önlenirken aynı zamanda kilo vermek faydalı ve avantajlı bir durumdur.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Zayıflamak için yapılan diyet sürecinde bazı gıdaların tüketilmesi sakıncalıdır. Bu gıdalar beyaz ekmek, rafine un, işlenmiş et ürünleri, şeker, paketlenmiş gıdalardır. Bu tarz gıdalar sağlığa zararlı olduğu gibi kilo almaya yol açmaktadır. Fasulye, nohut ve mercimek gibi bakliyatlardan yardım alınması gerekir. Ceviz, çiğ badem, fındık şeklindeki kuru yemiş çeşitleri, domates, yoğurt, sebze, tavuk eti, balık, kefir tüketilmesi tavsiye edilen besinlerdendir. Hurma diyeti yaparken mutlaka hareket etmek gerekir. Hareket oranı arttırılmalı ve spor yapılmalıdır. Spor yapamayan kişilerin yürüyüş, bisiklete binme, egzersiz gibi aktiviteler yapması tavsiye edilmektedir. Diyete başlanmadan önce diyetisyenden bilgi almak ve onunla birlikte hareket etmek öneriler arasında yer almaktadır.

Yorumlar
Çiğdem Çelik 20 Mayıs 2018 - 12:12:08 Hurma diyeti yapanların yorumlarını okuduğumda çok etkilenmiştim ve öyle uygulamaya karar vermiştim. Gerçekten etkisi gördüm. Doğal bir şekilde zayıflamak istiyorsanız bu diyet etkili sonuçlar verdiriyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: