Sağlık

Arpacık Soğanının Faydaları Nelerdir? Normal Soğanla Arasındaki Fark Nedir?

13 Eylül 2021 - 13:46:03
Arpacık Soğanının Faydaları Nelerdir? Normal Soğanla Arasındaki Fark Nedir?

Arpacık soğanı; normal soğanlara göre daha tatlı olan, dış kısmı çıkarıldığı zaman tıpkı bir sarımsağı andıran, bakır renginden griye doğru değişen bir renge sahip olan besindir.

Arpacık Soğanı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

A ve C vitaminleri bakımından zengin olan arpacık soğanı, tatlı ve mayhoş bir aromaya sahip olan, içerisinde farklı mineraller barındıran, Hindistan, Asya, Fransız ve Akdeniz mutfaklarında hem besin değerleri hem de aromatik tadı ile kullanılan bir sebzedir. Hem çiğ hem de pişirilerek tüketilebilen arpacık soğanının diğer adı allium cepa gibi botanik ismi ve aynı zamanda küçük soğan adı ile de bilinmektedir.

Soğan ailesinden olan arpacık soğanının iki çeşidi vardır. Daha büyük ve güçlü tadı olan Jersey, daha küçük ve tadı hafif olan ise doğru arpacık olarak bilinir. Jersey türü aynı zamanda yanlış arpacık soğanı olarak da tanımlanmaktadır. Anadolu'da göğer olarak da bilinen arpacık soğanları küme haline büyümektedirler. İçeriğinde güçlü bileşenler barındırmaktadır.

Arpacık Soğanının Faydaları Nelerdir?

Beyaz, sarı ve kırmızı soğandan daha küçük olan arpacık soğanının faydaları şöyledir:

  • Doğal ve kaliteli bir antioksidan kaynağıdır. İçeriğinde bol miktarda flavonoid ve fenol gibi bileşenler bakımından zengindir. Vücuttaki serbest radikallerin giderilmesini ve azalmasını sağlayan arpacık soğan, en iyi anti-inflamatuvar besinler arasında yer almaktadır.
  • Arpacık soğanı kükürt bileşenler ve quercetin gibi bileşenlere sahiptir. Bu bileşenler sayesinde hastalıklara karşı vücudu korumaktadır.
  • Kanserin önlenmesine yardımcı olan arpacık soğanı tehlikeli hücrelerin yok edilmesine destek olmaktadır. Bu özelliği ile meme, mide, kolon kanseri gibi yaygın kanser türlerine karşı etkili olmaktadır.
  • Kan şekeri düzeylerinin kontrol edilmesini sağlayan arpacık soğanı, kolesterolün doğal yollarla dengelenmesini sağlar. İnsülin direncini önler ve aynı zamanda bakteri, virüs gibi enfeksiyonlar ile savaşır. Mikrop karşıtı etkisi vardır. Tüm bu özellikleri sayesinde cilde, damarlara, sindirim organlarına ve kas dokularına iyi gelmektedir.
  • Kalp sağlığının iyileşmesini sağlar. Arpacık soğanın içerisinde yer alan allicin ve quercetin gibi pek çok antioksidan madde içeren bu besin reaktif oksijen türlerinin düzeyini düşürür ve glutatyon üretimini uyararak kardiyovasküler sistemin korunmasını sağlar. Kan dolaşımı iyileştirerek damarların genişlemesini sağlayan bu bileşenler aynı zamanda inflamasyonlarla savaşır. Koroner kalp hastalıklarını, kalp krizlerini ve inme gibi hastalıkların önlenmesi konusunda oldukça etkilidir.
  • Obezite gibi aşırı kilolu olmaya bağlı olarak gelişebilecek sağlık sorunlarının önlenmesi konusunda destekleyici etkilere sahiptir.
  • Alerji önleyici ve alerjilerin iyileştirilmesi için etkili olmaktadır. Alerjik reaksiyonlarının belirtilerinin önlenmesini sağlamaktadır.
  • Virüs ve bakterilere karşı etkilidir. Örneğin; kandida mantarı ile doğal bir şekilde savaşmak istiyorsanız düşük şekerli ve sağlıklı olan arpacık soğanından destek alabilirsiniz.
  • Kemiklerin güçlenmesini sağlarken aynı zamanda kemik yoğunluğunun artmasında da destek olur. Böylece yaşın ilerlemesine bağlı olarak görülen, kalça çatlaması gibi sorunları giderir.
  • Karaciğer detoksu meydana getiren bileşenlere sahip olan arpacık soğanı stres azaltıcı ve sindirim düzenleyici etkilere sahip olmaktadır. Kan şekerini dengeleyerek karaciğerde insülinin parçalanmasını engellemektedir. Pankreasta insülin üretimini uyarır. Böylece glukozun düşürülmesini sağlar.

Antimikrobiyal özelliklere sahip olan arpacık soğanı yemeği ya da kendisi vücut için oldukça faydalıdır ve sağlıklıdır. Besin değeri yüksek olan bu sebze vücuda az miktarda tüketimde bile birçok besin maddesinin alınmasını sağlar.

Arpacık Soğanının Normal Soğanla Arasındaki Fark Nedir?

Normal soğanlara göre daha küçük olan arpacık soğanı, sarımsak gibidir. Ampul kümesine büyüyen bu soğan, sert bir dokuya, tatlı, aromatik ve kesikn bir tada sahiptir. Birbiri yerine kullanılabilen bu iki sebzenin farkları genel olarak birçok kişi tarafından fark edilmemektedir. Fakat asıl olarak birbirlerinden ayrı özelliklere sahiptir.

Arpacık soğanlarının tadı, normal soğanlara göre daha tatlıdır. Daha yumuşak ve ampul salkımlarında büyümeye eğimlidir. Arpacık soğanı daha çok Orta ve Güneydoğu Asya'ya özgüdür. Çiğ tüketilebilir. Yemeklerde kullanılabilir. Toz haline getirilerek tüketilebilir. Pişirilebilir ve aynı zamanda karamelize edilebilir. Soğan kadar sağlıklı ve besleyici olan arpacık soğanla normal soğan arasındaki fark çoğu zaman fark edilmemektedir. Arpacık soğanı ile yapılan yemekler de diğer soğan kadar lezzetli olmaktadır.

Arpacık Soğanı Nasıl Yetiştirilir?

Bahçenizde arpacık soğanı tohumu yetiştirmek istiyorsanız eğer; bu bitkinin büyümesi için sık sık ot almak gerekir. Ekimden 5-6 sonra bir miktar büyümeye başlar. Bu sebzenin hasadını kuru bir havada yapmanız gerekmektedir. Topraktan çıkardıktan sonra soğanları toprağın üzerine sermek ve birkaç gün bekletmek gerekir. Ayrıca güneşlendirilmesi gerekir. Oldukça lezzetli ve faydalı olan arpacık soğanını yemek tariflerinde kullanabilirsiniz.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: