Albümin nedir, ne demek? Neden yükselir? Tedavisi nasıl yapılır?
Sağlık

Albümin Nedir, Ne Demek? Neden Yükselir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

01 Eylül 2018 - 09:32:12

Kanda yaygın bir şekilde yer alan ve karaciğer organında üretilmekte olan proteine albümin denir.

Albumin Nedir, Ne Demek?

Görevi dokuları onarmasıdır ve vücut gelişimini sağlar. İnsan vücudunda çok önemli bir değeri olan albümin bazı sebeplerden dolayı artar veya azalır. Bu proteinin düşük olması bazı sorunlara yol açar. Miktarı düştüğü zaman kişi besinsiz kaldığını, protein kaybettiği, hastalık riski olduğunu ve yeteri oranda protein sentezleyemediğini fark etmelidir. Vücudun temel yapı taşı olarak protein gösterilir. Karaciğer organında üretilen bu protein çok önemlidir ve yeteri seviye sentezlenemez ise bazı sorunların olduğunun bilincinde olmak gerekebilir. Dolayısı ile kan testlerinde genel olarak bu proteinin seviyesine bakılır. Sentezlenmenin yeterli olup olmadığı testlerden anlaşılabilmektedir. Test haricinde bazı belirtilerin baş göstermesi proteinin az olup olmadığını gösterebilir.

Albümin Düşüklüğü Nedir? Neden Olur?

Vücudun şişkin olması bu proteinin eksik olduğunun habercisi olabilir. Vücut genelinde veya bazı bölgelerinde ödem oluşabilir. Eksiklikten kaynaklı meydana gelen ödem genel olarak bacaklarda görülür. Kas yapısı zayıflayabilir ve kas krampları yaşanabilir. Kişi kendisini devamlı olarak yorgun ve halsiz hissedebilir. İştah kayıpları, kilo kayıpları oluşabilir. Bu proteinin düşük olması ciddi hastalıklara yol açabilir. Yeterli seviyede beslenmemek proteinin düşmesine neden olur. Beslenme programında düzenli ve dengeli protein alımı olmalıdır. Yeterli protein almamak albüminin düşmesine yol açar. Bazı hastalıkların yaşanması da bu soruna neden olabilmektedir. Böbrek fonksiyonları bozuldu ise albümin idrara geçebilir. Bu proteinin idrara geçmesi ile vücuttan atılmaktadır. Bunun sonucunda ise eksiklik meydana gelir. Karaciğere etkisi olan bazı hastalıklar albümin düşüklüğünü doğurur. Tedavisi için besin takviyesine başvurulması gerekir. Protein oranı fazla olan besinler tüketilmeli ve dengeli beslenilmelidir.

Albümin Neden Yükselir? Nasıl Anlaşılır?

Yüksek olma hali çok nadir görülür. Susuzluktan kaynaklı meydana gelir. Albüminin yüksek olması sersemlik, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, kemik sızlaması, karın ağrısı, sık idrara çıkma, baş ağrısının şiddetli olması belirtilerini gösterir. Susuzluk en önemli nedenlerden biridir. Gün içinde yeteri oranda su tüketimi olmalıdır. Kanda bulunan su miktarı düştüğü zaman kan kalınlaşır. Nedenler arasında aşırı oranda terleme, iltihaplı hastalıklar, vücutta su kaybının oluşmasını tetikleyen etkenler, ishal, kemik iliği hastalığı ve ishal gösterilebilir.

Albümin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yüksekliğin giderilmesi için ilk olarak kişinin bol oranda sıvı tüketmesi gerekir. Günde minimum iki litre su tüketmek önemlidir. Susuz kalınmamalı su içmek için hatırlatıcılar kullanılabilmelidir. Yaz mevsiminde, havanın sıcak olduğu günlerde, spor ve egzersizden sonra su tüketmek gerekir. Beslenme programı sadece protein ağırlıklı olmamalıdır. Hem protein hem de diğer vitamin ve minerallerden dengeli biçimde alınması tavsiye edilir. Albümin tedavisi, belirtisi gibi durumlar için doktorla görüşülmesi önerilmektedir.

Yorumlar
Döndü korkmaz 01 Eylül 2018 - 09:42:12 Albümün eksikliği ya da yüksekliğini belirlemek için yapılan testler varmış. Bu proteinin değerinin nasıl olması gerekiyor? Düşürmek ya da yükseltmek için yapılması gereken şeyler hakkında bilgi istiyorum. Çünkü birtakım belirtileri yaşıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: