Adet dışı kan gelmesi nedenleri nelerdir? Abdesti bozar mı?
Sağlık

Adet Dışı Kan Gelmesi Nedenleri Nelerdir? Abdesti Bozar mı?

01 Eylül 2018 - 09:32:12

Adet dışı kan gelmesinin birbirinden farklı nedenlerinden dolayı meydana gelen durumdur.

Adet Dışı Kan Gelmesi Sebepleri Nelerdir?

Adet dışı kanama olduğu zaman jinekoloğa gitmek gerekir. Kanamanın nedenini ancak doktor bilebilir. Adet dönemi boyunca oluşan kanama regl şeklinde isimlendirilir. Fakat bu dönemin dışındakiler metroraji adıyla ifade edilir. Adet dışı kan gelmesine metroraji denir. Bunun sebebi çeşitli olabilir. Bazı insanlar adet düzensizliği ile ilgili olduğunu düşünse de durum bununla alakalı olmayabilir. Adet döneminden hariç oluşan kanamalar vücutta bazı şeylerin yanlış ilerlediğini gösterir. Dolayısı ile kanama sebebini bulmak gerekir. Durumun ciddi olma ihtimali bulunduğu için meydana gelecek rahatsızlığın önlenmesi için nedenin bir an içinde bulunması önemlidir. Kanama ile karşılaşan kişi panik olmadan kanamanın nedenine bakmalıdır.

Adet Dışı Kanama Nasıl Oluşur?

Kanama rahim, vajinal veya yumurtalık etkenlerinden oluşabilir. Doğum kontrol haplarındaki hormon oranı kanamaya neden olabilmektedir. Doğum kontrol yöntemi deneyen kişilerin kanaması oluyor ise durumu kontrol altına almaları gerekir. Hatta doktora danışmak mantıklı bir adım olacaktır. Doğum kontrol yöntemi adet döngüsünü değiştirebilir. Bunun haricinde hormonal değişikliklerin olması da nedenlerden bir başkasıdır.

Adet Dışı Kanamalar Neyin Belirtisidir?

Cinsel ilişki aracılığıyla bulaşan rahatsızlıklar kanamalara yol açabilir. Belirtilerle karşılaşılması halinde var olan komplikasyonu engellemek için hekime gidilmelidir. Vajina kana sebepleri arasında enfeksiyon sorunu gösterilir. Enfeksiyon vajinayı idrar yoluyla etkilemektedir. Tahriş, enfeksiyon, iltihap gibi durumlar oluştuğu zaman düzensiz kanama hali ortaya çıkar. Temizliğe dikkat edilmemesi, vajinal duş, hormon dengesizliği ve cinsel yol ile bulaşan rahatsızlık enfeksiyonunun nedenlerindendir.

Menopoz Döneminde Kanama Nedenleri Nelerdir?

Menopoz evresinde hafif derecede lekelenmeler veya kanamalar olabilir. Adet dönemi görülmediği zaman ve yumurtalıklar fonksiyonunu kaybettiğinde bazı kadınların vajinasından kahverengi renkte kan gelir. Rahimde polipler büyürse vajinal kanama olur. Bazı kadınlar bu değişiklikleri fark etmeyebilir bazıları ise fark eder. Vajinadan kan gelirse, karın bölgesinde kramp oluşursa rahimde olumsuz durumların yaşandığı anlaşılabilir. Rahimin içerisinde meydana gelen iyi huylu tümör jinekolog tarafından tespit edilmelidir. Tümör belirtileri arasında adet dışındaki kanamalar, cinsel ilişki esnasında ağrılar ve sık idrara çıkmak bulunur. Yumurtalık kisti yumurta salınımı sonrası yumurtalık ve ruptürlerde üretilmektedir. Vajinal kanama, karın ağrısı ve krampların sebebi ruptürlerdir. Adet dönemi olmadan oluşan kanamaları sık rastlanan sebebi kistlerdir. Adet kışı kan gelmesi olursa acilen doktora gidilmelidir. Doktor sayesinde problemlerin nedeni anlaşılmakta ve sorun çözüme ulaşmaktadır.

Yorumlar
Büşra Özdemir 01 Eylül 2018 - 09:42:12 Adet dışı kanamada namaz kılınır mı diye merak ediyorum. Yaklaşık 1 haftadır böyle bir problem yaşıyorum ve regl döneminde değilim. Bu kanamalar kaç gün sürer? Henüz doktora gitmedim ama neyin belirtisi merak etmiyor değilim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: