Yaşam

Rinoplasti Nedir? Ameliyatı Nasıl Yapılır? Operasyon Sonrası Ne Yapılmalı?

08 Eylül 2017 - 23:46:39
Rinoplasti nedir? Ameliyatı nasıl yapılır? Operasyon sonrası ne yapılmalı?

Estetik operasyonlar son dönemde çok daha fazla kişi tarafından tercih edilirken belirli organlar üzerinde bir yoğunluk bulunuyor. Rinoplasti burun estetiği olarak bilinen oldukça sık uygulanan estetik operasyonlar arasında yer almaktadır.

Rinoplasti Nedir, Ne Demek?

Genel olarak bayanlarda estetik operasyonlar yapılırken yüzlerinde yer alan organlarından beğenmedikleri varsa bu organlar için çeşitli operasyonlar gerçekleştiriliyor. Ülkemizde burnunun görünümünden memnun olmayan insan sayısı oldukça fazla olduğundan estetik operasyonların merkezinde burun yer alıyor. Birçok kişi burunları için estetik ameliyat olurken istedikleri şekilde bir burun görünümüne kavuşuyor. Bu konuda araştırma yapan kişiler tıp dilinde rinoplasti adı verilen bu işlem konusunda aradıkları tüm bilgileri edinebiliyorlar. İsteyen kişilerin uzmanlardan da bu konu hakkında bilgi alabiliyor.

Rinoplasti Neden Yapılır? Neye Yarar?

Rinoplasti işlemlerine kişilerin burunlarında yer alan sorunların tamamının düzeltilmesi amaçlanıyor. Bir yandan burunlarının şeklinin istedikleri hale gelmesini isteyen kişiler bir yandan da burunlarında nefes almalarına engel olan kemik ya da benzer dokular varsa bunlardan da kurtuluyor. Özellikle erkekler ilk etapta nefes alma zorluklarından dolayı doktorlara başvururken aynı zamanda burunlarının şeklini de düzeltme fırsatı elde ediyorlar. Bayanlarda ise genel olarak ilk başvurular şekil konusunda yaşanan sıkıntılardan dolayı gerçekleşiyor. Geçmiş dönemlerde kalkık ve burun deliklerinin gözükeceği şekilde bir burun tarzı benimsenirken günümüzde bu tarz biraz daha yapay görülüyor. İnsanlar artık daha doğal bir görünüm için başvurularını gerçekleştiriyorlar.

Rinoplasti Çeşitleri ve Türleri Nelerdir?

Bu ameliyatın nasıl yapıldığını merak eden kişilerin karşısına 1-2 saat arasında değişen süreler içerisinde tamamlanan bir ameliyat çıkacaktır. Eğer başka bir bölümden doku alınarak burunun iç ya da dış kısmına eklenmesi gibi bir durum bulunmuyorsa ameliyatın süresi bu aralıkta kalacaktır. Burun üzerinde yapılan ameliyatlar genel olarak rinoplasti olarak adlandırılsa da kendi içerisinde farklı gruplara ayrılmaktadır. Bu aşamada içerisinde et bulunan burunlarda yapılan ameliyatlar ile burun sırtının düzeltilmesi için yapılan ameliyatlar farklı olmaktadır. Ancak genel anlamda burnun belirli kısımlarında küçük kesikler ile ameliyat tamamlanmaktadır. Kişilerin burunlarında hiçbir iz kalmaması asıl öncelik olurken hastaların tamamına yakınında bu şart rahatlıkla sağlanmaktadır.

Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Operasyon sırasında kişiler narkoz etkisine tamamen sokulurlar. Bu kural birçok kişi için değişmemektedir. Yalnızca istisnai durumlarda lokal anestezi ile ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. Hastalar ameliyat sonrasında burunları tamamen sarılı bir biçimde ameliyathaneden ayrılırken yüzlerinin belirli bölümlerinde morluklar oluşmaktadır. Genel olarak burnun gözlere yakın olmasının da etkisiyle gözaltlarında morarmalar sıklıkla görülen durumlardan birisidir. Ancak bu aşamada çok büyük bir acı ortaya çıkmaz. Doktorlar ameliyat sonrasında hastaların kendilerine olabildiğince iyi bakmasını isterken burunlarının tamamen iyileşeceği süre içerisinde farklılık olabilir. Hastanın yapısına göre değişen bu süreler ameliyatın gidişatına göre de farklılık gösterebilir. Genelde 1-2 ay içerisinde tüm hastaların burunları ameliyat öncesindeki rahatlığına dönebilmektedir. Bu süre çok daha kısa da olabilir.

Rinoplasti Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Rinoplasti ameliyat sonrasında kişilerin belirli bir süre yemek yememesi istenirken buna ek olarak göz üstlerinde buz tedavisi uygulanmalıdır. Bu tedavi gözlerde yaşanacak olan morluğun seviyesini düşürmek için son derece önemlidir. Buna ek olarak yüksek bir biçimde yatmak hastalar için daha iyi bir durum olacaktır. Oturur pozisyona yakın bir biçimde yatan kişiler daha rahat bir ameliyat sonrası dönem geçireceklerdir. Bu sebeple de kişilerin belirli bir süre hastanede kalması gerekmektedir. Yüze ve buruna 1 hafta boyunca sert bir biçimde dokunmak zarar verirken iltihap kapmaması için hijyene de önem verilmelidir. Cerrahın istediği tarihlerde kontrollere giden kişiler yapılan pansuman işlemleri sonrasında muhteşem bir buruna en kısa sürede kavuşabileceklerdir.

Yorumlar
Büşra Cansız 06 Eylül 2017 - 09:54:08 Rinoplasti sonrası çok morluk oluyor mu? Ben yaptırmak istiyorum 18 yaşıma 1 ay sonra gireceğim. Ama biraz korkuyorum:(cevapla
Hacer Gedik 12 Temmuz 2018 - 16:25:14 Rinoplasti ameliyatı olanlar var mı? Ne kadar sürer? Burun kemiğimde eğrilik olduğu için doktor estetik ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Bende bunun için kendimi hazırlıyorum. Nasıl bir ameliyat? Sonrasında iyileşme ne kadar sürer?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: