Sağlık

Siyah Çay Koronavirüsten Korur mu? Koronavirüsten Korunmanın Yolları Nelerdir?

02 Mart 2021 - 08:50:55
Siyah Çay Koronavirüsten Korur mu? Koronavirüsten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Birtakım uzmanlara göre siyah çayın içerisinde yer alan maddelerden bazıları koronavirüsün çoğalmasına engel olabilmektedir. Siyah çay koronavirüsten korur mu ve önler mi sorularına yanıt bulmak için makalemizi okumaya devam ediniz.

Siyah Çay Koronavirüsten Korur mu?

Hem bağışlık sisteminin hem de metabolizma sistemini olumsuz yönde etkileyen koronavirüs, dengeli ve sağlıklı beslenme ile mücadele sağlanan bir rahatsızlıktır. Amerikalı bir uzmana göre siyah çay virüsün çoğalmasını ve yayılmasını önlemektedir. Ayrıca çayın süt ile birlikte içilmesini belirten uzmanlar, birtakım yararlı maddelerinin emiliminin gerçekleştirilmesi için melatoninin gerekli olduğunu belirtmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan melatonin, anti-inflamatuar etkisi sayesinde kısa süre içerisinde hastalığın giderilmesini sağlar. Aynı zamanda önleyici etki de sunar.

Virüslerin çoğalmasını önleyen siyah çay koronavirüs için birtakım koruyucu etkiler sunabilmektedir. Bilimsel olarak kanıtlanmadığı için kesin sonuçlar elde edilmemiştir. Fakat birçok uzman bu virüsten korunmak için siyah çayın belli aralıklar ile tüketilebileceğini belirtmektedir. Bunun yanında sağlıklı beslenme alışkanlıklarının da kazanılması gerekmektedir.

Koronavirüsten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Akciğer başta olmak üzere birçok organı etkisi altına alan koronavirüs, 2019 yılının son aylarında ortaya çıkmış ve mart 2020 tarihinden bu yana ülkemizde görülmektedir. Birçok kişini ölümüne neden olan bu virüs bağışıklık sistemini önemli ölçüde etkilemektedir. Yüksek ateş, kuru öksürük, tat ve koku kaybı gibi belirgin belirtileri olan bazense asemptomatik olarak gerçekleşen koronavirüsten korunmak için ne yapmalıyız diye merak edilmektedir.

Beslenme alışkanlıkları koronadan kurtulmanın yolları arasında en önemli detaydır. Bu bağlamda bitkisel tedavi açısından bir öneme sahip olan çörek otunu sayabiliriz. Antiviral etkisi sayesinde bağışıklığı güçlendirmektedir. Ayrıca birçok virüse karşı vücudu savunmaktadır. Koronavirüs için kesi bir etkisi olmamakla birlikte bağışıklığı güçlendirici etkisi sayesinde faydalı olabilmektedir.

Covid-19 kapsamında uygulanan birtakım genelgeler ile hastalıktan korunma yolları açık bir şekilde belirtilmiştir. Öncelikle maske kullanımı ve bununla birlikte kalabalık ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. El hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Ayrıca düzenli beslenme, sağlıklı uyku gereklidir.

Koronadan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler koronadan kurtulmanın yolları arasında yer almaktadır. Yeşil sebzelerin tüketimi, meyve yemek ve dengeli beslenmek şarttır. Ayrıca verilen ilaçların kullanılması, bol miktarda su tüketilmesi ve istirahat edilmesi gerekmektedir. Genel olarak hastaların şikayetlerine bakıldığın ateş, yorgunluk, eklem ağrısı ve tat alma duyusunda azalma oluşmaktadır. Virüsün vücuttan kolay atılması için mutlaka bol sıvı alımı gereklidir. Ayrıca hasta kişinin diğer insanlarla temasta olmaması ve bulaştırmaması gerekir.

Korona Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Vücudumuzun bağışıklığını güçlendirmek ve virüsü atmak için selenyum, E vitamini, C vitamini, D vitamini, çinko gibi minerallerden yararlanmak gerekmektedir. Koronaya yakalananlar ne yemeli diye baktığımızda ceviz, fındık, limon, portakal, greyfurt, mevsim meyveleri ve meyveleri, bağırsakları düzenleyen kefir, yoğurt, turşu tüketilmelidir. Bunlara ek olarak bitkisel içerikli sebzeler, tahıllar, kuru baklagiller tüketilmelidir. Brokoli, sarımsak, turunçgiller, zencefil, sarımsak, yeşil çay da tüketilmesi gerekn yiyeceklerdir. Ayrıca siyah çay ile koronadan korunmak için bazı uzmanlar tarafından önerilerde bulunmaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: