Sağlık 01 Mart 2021 - 20:59:37

Cilde Zarar Veren Besinler ve Alışkanlıklar

Cilde Zarar Veren Besinler ve Alışkanlıklar

Günlük hayattaki beslenme ve birtakım alışkanlıklar cilt sağlığı için önem arz etmektedir. Cilde zarar veren besinler, genel olarak cilt üzerinde tekrarlayan sorunlar oluştuğunda fark edilmektedir. Eğer cilt problemleriniz varsa ve nedenini bilmediğiniz şekilde sivilce gibi sorunlar yaşıyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Cilde Zarar Veren Besinler Nelerdir?

Tükettiğimiz besinler bağırsaklarda emilerek vücudumuz mineral ve vitamin olarak dönüş yapar. Bu da hem fiziksel sağlık hem de cilt sağlığı için önemlidir. Cilde zarar veren yiyecekler kapsamında sizler için bir liste sunabiliriz:

Süt ürünleri: Pastörize olarak süt, peynir, yoğurt, krema tüketimi hormon salgılarında ve seviyelerinde birtakım değişiklikler meydana getirmektedir. Bunun sonucunda ise sivilce, akne ve siyah nokta problemi meydana gelmektedir. Eğer ki cildinizde hormonal anlamda sivilce sorunu varsa bu tarz besinleri tüketmemeniz gerekir.

Rafine karbonhidratlar: Cilde zarar veren maddeler arasında yer alan doğal olmayan nişasta ve şeker, endüstriyel anlamda paketli gıdaların içerisinde yer almaktadır. Doğal karbonhidratlarda lif, vitamin ve mineral yer alırken rafine olanlarda bunlar bulunmamaktadır. Bu da onların boş kalori şekilde adlandırılması anlamına gelmektedir. Hızlı bir şekilde sindirilerek kan şekerinin yükselmesi ve insülin seviyesinde ani artış oluşmasına neden olur. Bu durum ise cilt yüzeyinde sebum artışına neden olur. Sebum artışı sivilce ve akne problemleri meydana getirir.

Alerji tetikleyen maddeler: Kişinin metabolizmasında alerji tetikleyici etki meydana getiren besinler, cilde zarar veren şeyler olarak nitelendirilir ve histamin üretiminin oluşmasına neden olur. Histamin ise ciltte egzama, döküntü ve kaşıntı meydana getirmektedir. Bağırsak düzensizliği de meydana getiren gıda hassasiyeti, vücutta yararlı bakterilesin azalmasına sebep olur. Bu da birtakım cilt sorunlarına neden olabilir.

Alkol ve kafein: Vücutta su kaybı meydana getiren alkollü içecekler, cildin nem dengesini bozarak olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet verir. Aynı şekilde kafeinli içecekler de böbreklerin fazla çalışmasına ve bu bağlamda susuzluğa neden olurlar. Ciltte nem dengesinin sağlanması için bol miktarda su içilmesi gerekmektedir. Eğer ki bu tarz içecekler tüketiyorsanız su tüketimine özen göstermeniz gerekmektedir.

Trans yağlar, doymuş yağlar, gıda boyaları, cilde zarar veren kimyasallar, tuz ve şeker akne gibi cilt problemlerinin yanı sıra aynı zamanda kırışıklık, cilt kuruluğu gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. İyot bakımından zengin olan kabuklu deniz ürünleri, yapay tatlandırıcılar da cilde iyi gelmeyen besinler arasında yer almaktadır.

Cilde Zarar Veren Besinler

Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

Eğer ki cilt sağlığınızı korumak, olduğunuzda daha genç görünmek ve pürüzsüz bir görünüm istiyorsanız cilde zarar veren alışkanlıklardan kurtulmanız gerekmektedir. Bunlara baktığımızda;

Sigara içmek: İçerisinde birçok zehirli madde bulunan sigara vücutta bağışıklığın düşmesi başta olmak üzere birçok yan etki meydana getirmektedir. Ayrıca dumanı ciltte bakteri oluşmasına ve zararlı toksin maddelerin meydana gelmesine sebebiyet verir.

Yanlış ürün kullanımı: Cildiniz için kullanacağınız her ürün, cilt tipinize uygun olmalıdır. Aksi durumda PH ve sebum dengesinin bozulması söz konusu olabilir.

Sadece yüzü korumak: Yüzümüz oldukça önemlidir. Fakat cilt temizliği sırasında boyun ve dekolte bölgeleri de ihmal edilmemelidir.

Kirli makyaj fırçaları: Makyaj yaparken kullandığınız fırçaların steril olması cilt sağlığınız için önemlidir. Çünkü bir sivilcenin mikrobunu tüm yüzünüze yayabilir ve artmasına neden olabilirsiniz.

Uzun telefon görüşmeleri: Eğer ki sürekli olarka telefonla uzun uzun konuşmalar yapıyorsanız kulakluk tercih ediniz. Telefonunun cildinize sürtünmesi ve sıcaklık vermesi ten için zararlı olabilir.

Cildi sert temizlemek: Gereğinden fazla peeling uygulamak ve cilde sert bir şekilde uygulamalar yapmak tahriş etkisi meydana getirmektedir.

Uyku düzeni: Eğer ki çok geç yatıyorsanız ve belli bir uyku düzeniniz yoksa, cildiniz bu yorgunluk sonrası yenilenemez ve bu da cilde zarar verir.

Cildi yıkamadan uyumak: Birçok kadın gün içerisinde makyaj yaptıktan sonra yüzünü yıkamadan uyumaktadır. Bu gözeneklerin tıkanmasına ve sivilce oluşumuna neden olur. Ayrıca erken yaşlanma meydana getirir.

Sivilceleri sıkmak: Sivilceyi sıktığınız zaman içerisinde yer alan bakterinin yayılmasına neden olursunuz. Bu da akne probleminin artmasına sebebiyet verir.

Stres yapmak: Vücutta kortizol artışına neden olan stres, sebum dengesini bozar ve beraberine akne, sivilce gibi problemler meydana getirir.

Güneş altında fazla kalarak bronzlaşmaya çalışmak, dengesiz ve kötü beslenme, ürünlerin aşırı kullanılması ve tarihi geçmiş olan makyaj malzemesi ya da cilt kremlerinin kullanılması cilde zarar veren alışkanlıklar arasındadır.

Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar

Cilde Zarar Veren Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Kadınların vazgeçemediği bir güzellik yöntemi olan makyaj, yanlış şekilde uygulandığı zaman yan etki meydana getirmektedir. Genel olarak bu malzemelerin çoğunda kimyasal maddeler kullanılır ve bu da cilde zarar verir. Kimyasal madde bulunmayanlar ise belli bir süre sonra hava kirliliği gibi dış etkenlere bağlı olarak tahriş etkisi meydana getirmektedir. Cilt yüzeyindeki nemi emen ve gözeneklerin tıkanmasına neden olan fondötenler cilt için sağlıklı değildir. Kullanılan ürün cilt tipine uygun olmalı ve uzun süre ciltte tutulmalıdır. Ayrıca güzelce yıkanmalıdır. Genel olarak bunlar peeling ile temizlenmektedir. Cilde zarar vermeyen makyaj ürünleri de vardır ama hangi ürün olursa olsun güzel temizlenmeli ve uzun süre ciltte tutulmamalıdır.

En zararlı makyaj malzemeleri arasında kapatıcılar, allıklar, kullanılan bazı kremler ve yüze sürülen diğer makyaj malzemeleri yer almaktadır. Bunlar bir yağ tabakası meydana getirirler ve cildin sebum dengesini bozarak nem kaybına, kurumasına ya da aşırı yağlanmasına sebebiyet verirler. Makyajın cilde zarar vermemesi için uzun süre tutulmaması, makyaj bazı kullanılması ve asla bu şekilde yatılmaması gerekir. Güzelce temizlenmesi gerekir.

Cilt Güzelliği İçin Ne Yemeli? Ne Yapılmalı?

Sağlıklı bir ten için cildi güzelleştiren beslenme alışkanlıklarından yararlanınız. Sivilce ve iltihap gibi problemleri gideren balkabağı, cildi besleyen ceviz, kırışıklık ve leke giderici etkisi bulunan greyfurt, yaşlanmacı geciktiren somon, antioksidan özelliği ile kolajen üretimini destekleyen yeşil çay, serbest radikaller ile davaşan avokado, cildi onaran besinler arasında yer alan brokoli gibi yiyecekleri tüketebilirsiniz. Ayrıca bol miktarda su içmeye özen gösteriniz. Cildinizi sürekli değil sabah ve akşam yıkayınız. Ayrıca makyaj kalıntısı kalmamasına özen gösteriniz.

  • cilde zarar veren besinler
  • cilde zarar veren yiyecekler
  • cilde zarar veren maddeler
  • cilde zarar veren şeyler
  • cilde zarar veren kimyasallar
  • cilde zarar veren alışkanlıklar
  • cilde zarar veren makyaj malzemeler
  • cilde zarar vermeyen makyaj ürünleri
  • en zararlı makyaj malzemeleri
  • makyajın cilde zarar vermemesi için
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kilo Verince Boy Uzar mı? Ayak Küçülür mü? Burun Küçülür mü? Çatlaklar Geçer mi?