Yaşam 27 Nisan 2021 - 02:55:16

Emziren Anneler Kilo Almamak İçin Ne Yemeli? Emzirirken Zayıflamanın Yolları

Emziren Anneler Kilo Almamak İçin Ne Yemeli? Emzirirken Zayıflamanın Yolları

Kadınların en önemli dönemi olan emzirme sürecinde kilo almamak için uygulanan yöntemler ve tüketilen besinler kilo almaya ve zayıflamaya yardımcı olabilirler.

Emzirirken Kilo Verme Yöntemleri Nedir?

Hamilelik sürecinde sütün fazla olması için bol bol yemek yiyen kadınlar doğumdan sonraki dönemde kilo kaygısına düşmektedirler. Doğumdan sonra kilo almak oldukça normaldir. Fakat bu kiloları doğru ve sağlıklı bir şekilde vermek de mümkündür. Anne doğumdan sonraki zamanda hızlı bir şekilde kilo vermek için düşük kalorili bir diyet uygulayabilmektedir. Kalorisi düşük olan diyet listelerini uygulamak hem anne hem de bebek sağlığı için tehlikelidir. Bunun yanı sıra düşük kalorili diyetten dolayı sütün kalitesi oldukça düşer.

Emziremek Kilo Verdirir mi? Zayıflatır mı?

Anne sütü çok önemli bir besindir. Anne sütü ile ilgili yapılan araştırmaların neredeyse hepsi anne sütünün faydalarından bahsetmektedir. Anne sütünün özelliklerinden biri gün içinde tahmini olarak beş yüz ila sekiz yüz kalori enerji harcatmayı sağlamasıdır. Bu sayede kilo vermek daha kolay olmaktadır. Sağlıklı kilo vermenin en önemli yöntemi bebeği bol bol emzirmektedir. Ayrıca tatlı, şerbet, fazla yağlı ve karbonhidratlı gıdalar kilo almaya yol açmaktadır. Sık sık emzirmek ise hem kilo vermeyi sağlayan hem de süt üretimini arttıran bir tekniktir.

Emzirirken Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir?

Toplum arasında kulaktan kulağa geçen bilgiler kilo almaya yol açmaktadır. Halk arasında en çok söylenen durumlardan biri bol şekerli gıdaların süt üretimini arttırdığıdır. Fakat bu hatalı bir durumdur. Şekerli gıdalardan tüketmek kilo almaya neden olan bir etkendir. Bunun yanı sıra bilinçsiz diyet yapmak da anne ve bebek sağlığını riske atmaktadır. Bilinçsiz yapılan diyetlerin tamamı süt üretimini ve kalitesini azaltmaktadır. Gazlı içeceklerden uzak durmak, baklagil tüketimini arttırmak hem sütü arttırır hem de kilo verdirir. Emziren anneler kilo almamak için baklagilleri haftada üç kez tüketmelidir.

Emzirirken Zayıflamanın Yolları Nelerdir?

Doğumdan sonraki altı ila sekiz hafta içerisinde vücudun toparlanması gerekir. Bu yüzden bu süreç içerisinde kilo vermeye çalışmak doğru bir karar olarak görülmez. Ayrıca altı ila sekiz hafta içerisinde kilo vermeye çalışmak kişinin daha çok stresli hissetmesine yol açmaktadır. Durumun sonucunda ise süt üretimi azalır. Annenin doktor onayı var ise hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir. Emziren anneler için süt üretimini arttırmak ve kilo vermek güne kahvaltı ile karşılamak ile gerçekleşir. Sabahları bir adet yumurta tüketmek protein alımı açısından önem teşkil eder. Günde 3 ara ve ana öğün tüketilmelidir. Ayrıca kalsiyum ve protein alımı ihmal edilmemelidir. Süt ürünlerinden destek alınabilir. Ana öğünde balık, tavuk tüketmek protein açısından olumlu sonuçlar verir. Etin yanıda yeşil yapraklı sebzeler ile yapılmış bir salata tüketilebilir. Doğumdan sonra üç litre su tüketilmelidir. Çay ve kahve içmemek ya da bu içeceklerin tüketimini minimum seviyeye indirmek gerekir.

  • emzirme
  • emzirirken zayıflamanın yolları
Yorumlar
Damla yentür Bebeğimi 6 aydır emziriyorum. Aslında doğum kilolarımı verdiö ama göbek bölgemdeki fazlalıklardan kurtulamıyorum. Sütüm sağlıklı olsun diye oldukça dikkatli besleniyorum. Son zamanlarda yememe biraz daha dikkat ederek bölgesel zayıflamaya çalışıyorum. Deneyebileceğim bir yöntem var mı? cevapla
yorum yaz
İnsülin Direnci ile Şeker Hastalığı Arasındaki Fark