Sağlık 24 Temmuz 2021 - 08:50:16

Cadı Fındığı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Nerede Satılır?

Cadı Fındığı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Nerede Satılır?

Cadı fındığı; hamamelis adıyla da bilinen, yağ ve yemiş halde kullanılabilen, 16. yüzyılda keşfedilen ve çeşitli yaraların iyileştirilmesi için tercih edilen bir bitki çeşididir. Yazımızın devamında cadı fındığı faydaları ve kullanımı hakkında bilgi alabilir, kullananların düşüncelerine ulaşabilirsiniz.

Cadı Fındığı Nedir? Nerede Yetişir?

Kızılderililerin rahatsızlığı zaman kullandığı bir bitki olarak tanımlanan cadı fındığı, alternatif tıpta sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Yeşil bir kabuk içerisinde bulunan, kahverengi ve yuvarlak bir topu andıran bitki türüdür. Soğuk bölgeleri seven cadı fındığı nerede yetişir diye baktığımızda soğuk iklimlerde yetiştiğini görmekteyiz. Kuzey Amerika ormanlarına özgü bir bitkidir. Avrupa'nın bazı bölgelerinde ve aynı zamanda tropik ormanlarda da yetişir. Kış aylarında altın sarısı renk ile çiçekler açan bu bitki bahar aylarında hasat edilmektedir. İçeriğinde baktığımızda oleik asit, linoleik asit, palmitoleik asit , omega 3, omega 6 ve omega 7 açısından zengin olduğunu görmekteyiz. Yaygın olarak bu bitkinin yağı kullanılmaktadır.

Cadı Fındığı Faydaları Nelerdir?

Vücuttaki iltihabın ve sivilcelerin temizlenmesini sağlayan cadı fındığı yağı, anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman ciltteki enfeksiyonu ve iltihabı temizlemektedir. Hasarlı bölgelerin iyileşmesini sağlar. Ayrıca sivilceleri bu bitkinin yağı ile yok etmek mümkündür. Gece uyumadan önce birkaç damla fındık yağı ile cildinizi temizleyerek sivilcelerin kurumasını sağlayabilirsiniz. Bu yağ cildinizin parlak ve berrak gözükmesini sağlar.

Cadı fındığı tonik şeklinde kullanıldığı zaman cildi ölü derilerden arındırır. Tonik ya da maske şeklinde kullanarak cildinin yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Gençlik iksiri olarak tanımlanan bu bitki, antioksidan açısından zengindir. Cadı fındığı yağı cilde kolajen desteği sağlar ve hücre hasarını onarır. Ciltte, deri altında ya da saçlarda meydana gelen hücre hasarlarını bu yağ ile onarabilirsiniz. Ayrıca ciltteki kuruluk, kaşıntı, kızarma, dökülme etkisini gideren cadı fındığı egzama için de etkilidir.

Cadı fındığı yağı saçların beslenmesini sağlar. Saç diplerinde oluşan kaşıntı, kızarıklık gibi sorunları çözer. Saçları besler ve daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Genel anlamda bu bitki saç dökülmesi, tırnak kırılması, sivilce, cilt lekesi egzama, ölü derilerden arınma gibi pek çok amaçla kullanılmaktadır. Ayrıca cadı fındığı ekstratı anti-aging etkiye sahiptir.

Cadı Fındığı Nasıl Kullanılır?

Çoğunlukla yağ şeklinde kullanılmaktadır. Cadı fındığı yağını eğer ilk defa kullanacaksanız öncelikle elinizin bir kısmına sürünüz ve 10 dakika bekleyiniz. Herhangi bir alerjik reaksiyon yoksa kullanabilirsiniz. Eğer yüze uygulama yapacaksanız alor vera jeli ile karıştırıp sürebilirsiniz. Bu şekilde hassas ciltler korunmuş olacaktır. Makyaj temizlemek için kullanmak isterseniz pamuğa birkaç damla sürüp, cildinizi silebilirsiniz. Bunu her gece yaparsanız eğer cildin yenilenmesini sağlamış olursunuz. Cilde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa sürmek yeterlidir. Fazla sürüldüğü zaman cildi yormaktadır.

Eğer saçlarınız için cadı fındığı yağı kullanmak isterseniz saç maskesine 3-4 damla damlatmak yeterli olacaktır. Yara ve tahriş için kullanılacaksa zeytinyağı ile karıştırılması önerilir. Bu şekilde etkisi daha fazla olacaktır. Cadı fındığı kullananlar etkilerinden oldukça memnundur. Sivilce ve saç için kullanan kişi sayısı hayli fazladır.

Cadı Fındığı Nerede Satılır?

Eğer ki cadı fındığı satın almak istiyorsanız yağından sipariş verebilirsiniz. İnternet üzerinde ve aktarlarda bu yağın satışı yapılmaktadır. Sizlerde cildinizde gençlik iksiri yaratmak ve cilt kusurlarını gidermek için bu yağdan destek alabilirsiniz.

  • cadı fındığı
  • cadı fındığı nedir
  • cadı fındığı nerede yetişir
  • cadı fındığı faydaları
  • cadı fındığı tonik
  • cadı fındığı yağı saç
  • cadı fındığı nasıl kullanılır
  • cadı fındığı kullananlar
  • cadı fındığı nerede satılır
  • cadı fındığı satın al
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?