Yaşam 16 Temmuz 2021 - 12:36:42

Yeşil Yaprak Biti Nedir? Nasıl Temizlenir? Doğal İlaçlar ile Mücadelesi Nasıl Yapılır?

Yeşil Yaprak Biti Nedir? Nasıl Temizlenir? Doğal İlaçlar ile Mücadelesi Nasıl Yapılır?

Yeşil yaprak biti, yeşil ve sarı renge sahip olan, boy olarak ölçüsü bir ila beş mm aralığında değişen canlıdır.

Yaprak Biti Nedir, Ne Demek?

Balkon, bahçe, toprak, saksı gibi yerlerde yetişen bitkilerin bakımı önemlidir. Bitkilerin büyüme ve çiçek açma süreçlerinde dikkatli davranmak gerekir. Bitkilerin gerekli olan ışık, su ve gübre ihtiyaçlarının karşılanması bitkinin kalitesini belirler. Sulama düzenli bir biçimde yapılır. Bitki ışık aldığı zaman verimli hale gelmektedir. Fakat çeşitli uğraşlar sonunda bitkilere zararlı canlıların dadanması problemli bir durumdur. Bu canlıların saf dışı bırakılması bitkinin sağlığı için gereklidir.

Yeşil Yaprak Biti Zararlı mıdır?

Yaprak bitlerinin oldukça zararlı olduğunu söylemek mümkündür. Bahsi geçen bitler hem kanatlı hem de kanatsız halde var olmaktadır. Bahçede yetişen çiçek, bitki, gül ve benzeri canlılar bu bitlere yakalanabilmektedir. Bu zararlı canlılar kabakgiller familyasından olan salatalık, patlıcangiller familyasından olan biber gibi sebzelerin yapraklarında sık bir biçimde görülmektedir.

Yeşil Yaprak Biti ile Mücadele Nasıl Olur?

Bu zararlı canlılar ile savaşmak oldukça kolaydır. Doğal yollar ile bitlerin bitkiler üzerinden uzaklaştırılması mümkündür. Bu bitlerin en bilindik düşmanları uğur böceğidir. Uğur böceği bu canlılar ile beslenir. Uğur böceği aracılığı ile zararlı canlılardan kurtulmak kolay hale gelir. Fakat bazen bitkilerde bulunan bitler normalden çok fazla derecede olabilir. Bu aşamada kimyasal ilaç yöntemine başvurulabilir. İlaç basit bir şekilde hazırlanabilir. 1 litre suyun içine iki damla kadar mutfakta kullanılan bulaşık deterjanı damlatılmalıdır. Hazırlanan karışım püskürtme işlevi görev bir şişenin içerisine koyulur. İlk olarak çalkalama işlemi yapılır ve bitkilerin yapraklarının alt bölgelerini bu karışım püskürtülür. Püskürtme işlemi ile bitlerin döküldüğünü görmek mümkün hale gelir. Uygulamanın düzenli bir şekilde yapılmasıyla bitler kısa bir sürede uzaklaştırılır ve bitkiler ezski sağlıklı hallerini kavuşmaktadır.

Yeşik Yaprak Bitinin Zararları Nelerdir?

Bahsi geçen canlılar bitkilerin alt taraflarına yerleşmekte ve yapraklardaki özsuyu emmektedir. Zararlı canlılar yapraktaki özsuyu emdiği zaman yapraklar susuz kalmaktadır. Bunun sonucunda yapraklar büzülmekte, kıvrılmakta, sararmakta ve fotosentez yapamamaktadır. Bitki fotosentez yapamadığı zaman gelişme ve büyüme gösteremez. Dolayısı ile zararlı canlıların gerçekleştirdiği emme durumu bitkiler için zararlıdır.

Yeşil Yaprak Biti Nasıl Temizlenir?

Yetiştirilen bitkinin açık bir alanda olması bu bitlerin yayılma ve bulaşma durumunu kolay hale getirir. Bitler açık alanda bulunan bitkilere daha kolay bir şekilde bulaşmaktadır. Bitler bitkinin özsuyunu emdiği gibi çeşitli hastalıkları da bitkilere taşımaktadırlar. Her açıdan bitkiye zarar veren bitler mantar bulaştırabilir. Mantar bulaşan bitki hastalanır. Yeşil yaprak biti bitkideki yaprakların üst kısmına yerleştiği zaman bitkinin özsuyunu emme esnasında sıvı çıkarır. Bu sıvı yüzünden bitkiler rahat bir biçimde solunum yapamamakta ve zarar görmektedir. Fakat bu rahatsızlığın doğal ilaçlar ile mücadelesi yapılabilmektedir. Bu ilaçlar yardımıyla temizlenebilir.

  • yeşil yaprak biti
  • yeşil yaprak biti nedir
  • yeşil yaprak biti zararlı mıdır
  • yeşil yaprak bitinin zararları
Yorumlar
Nurgül Aydın Yeşil yaprak biti için doğal ilaçla nasıl temizlenir? Bahçemdeki birçok bitkide bu bitlerden var ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Bitkilerim zarar görüyor. Buna nasıl bir çözüm uygulamam gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Dolgudan Sonra Sigara ve Alkol İçilir mi?