Sağlık 16 Temmuz 2021 - 11:46:40

Uykusuzluğun Zararları Nelerdir? Çözümü ve Tedavisi Nasıl Olur?

Uykusuzluğun Zararları Nelerdir? Çözümü ve Tedavisi Nasıl Olur?

Bazı insanların yaşadığı uykusuzluk, kişinin uykuyu devam ettirmekte ve uykuya dalmakta zorlanması halidir.

Uykusuzluk Nedir? Neden Olur?

Kişi 1 ay gibi uzun bir zamandır haftada minimum üç defa uykusuz kalıyor ise bu durum kronik uykusuzluğa işaret etmektedir. İhtiyaç duyulan uyku süresinden daha az bir zaman diliminde uyumak bireyin halsiz hissetmesine yol açmaktadır. Gün içinde enerjik olmak için uyku kalitesinin iyi alınması ve gereken uyku sürecinin alınması gerekmektedir. Uykusuzluğa sebep olan faktörler stres, fiziksel rahatsızlıklar, şok diyetler, psikolojik problemlerdir. Uykusuzluk problemi yaşam kalitesini düşürmekte ve kişinin cinsel hayatına, sağlığına, hafızası ve görüntüsüne yansımaktadır. Bu problemin kronik olması bireyin altı saatten az uyumasına tekabül eder. Bu problem okul, iş gibi çeşitli alanlarda olumsuz sonuçlara neden olur. Sürekli olarak yorgun hissetmek, algılama düzeyinin düşmesi, enerjik olamamak gibi etkenler oluşur.

Uykusuzluğun Zararları Nelerdir? Nelere Yol Açar?

Uykunun insan hayatındaki önemi tartışılamaz bir boyuttadır. Beynin öğrenme, düşünme gibi faaliyetleri gerçekleştirmesi için sağlıklı bir uyku sürecine ihtiyaç duyulur. Uykuyu verimli olarak alan insanlar hızlı düşünmekte ve çözüm odaklı davranmaktadırlar. İyi ve verimli bir uyku alınmadığı zaman birey bir gün önce yaşadığı ve öğrendiği süreçleri hatırlayamayabilir. Uykusuz kalmanın sağlık üzerindeki etkileri olumsuz sonuçlara sebep olur. Bunlardan biri cinsel problemlerdir. Yedi ila sekiz saatten daha az uyunması cinsel isteksizlik problemini meydana getirir. Uykusuzluktan dolayı vücudun enerjisiz olması cinsel sorunları beraberinde getirmektedir. İhtiyaç duyulan uykudan az uyumak depresyona yol açar. Hem fiziksel hem de psikolojik problemlerin temeli olan bu problemin ortadan kaldırılması yaşam kalitesi açısından oldukça önemlidir.

Uykusuzluk Yaşlandırır mı? Etkileri Nelerdir?

Uykusuzlık problemleri arasında cildin kısa bir sürede yaşlanması bulunmaktadır. Cildin taze, diri ve genç görünmesi için uyku çok önemlidir. Uykunun düzenli ve yeteri sürede alınmaması halinde cilt normalden daha kısa bir zamanda yaşlanmaktadır. İlk başlarda cilt solgun bir hale bürünürken kronik uykusuzlukla beraber cilt üzerinde kırışmalar meydana gelmeye başlar. Bunun dışında göz altları morarmaktadır.

Uykusuzluk Çözümü İçin Ne Yapılmalı?

Doğal yollar ile uyku problemleri giderilebilir. Kaliteli bir uyku çekmek için yatak odasına lavanta yerleştirilebilir. Lavanta kokusunun sakinleştirme etkisi olduğundan dolayı uyumadan önce bu kokunun alınması kolay uyumayı sağlar. Lavanta kokusu sakinleşmeye, kan basıncının düşmesine ve kalp atışlarının yavaşlamasına yardım eder. Bu sayede kolay ve kısa bir sürede uykuya geçiş yapılabilir. Uyumadan önce kitap okumak zihnin herhangi bir şey düşünmesini engeller ve uykuya dalma süresini kısaltır. Kitap okumanın dışında on beş dakika kadar ılık bir duş alınabilir. Bedeni rahatlatan klasik müzik dinlemek veya meditasyon yapmak uykuya dalmayı basit hale getirir. Bunun dışında uykusuzluk sorununun çözümü saçlar ile oynanmasıdır. Uykuya geçme esnasında saçlarla oynamak uykuyu getirmektedir

  • uykusuzluğun zararları
  • uykusuzluk nedir
  • uykusuzluk çözümü
Yorumlar
Gürkan Çakır Uykusuzluğun fiziksel etkileri nelerdir? Baş ağrısı yapar mı? Çözüm için ne yapmak gerekiyor? Son 2 haftadır çok az uyuyorum ve bu yüzden gün içerisinde çok başım ağrıyor. Ne yapmam gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Taşikardi Nedir? Ne İyi Gelir? Sebepleri Nelerdir?