Yaşam 27 Mart 2021 - 18:31:48

Kimyasal Hadım Nedir, Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Kimyasal Hadım Nedir, Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Cinsel suçlara uygun bir ceza olarak görülen kimyasal hadım, erkeklerin erkeklik hormonlarını salgılayan bezlerinin işlevinin durdurulması anlamına gelmektedir.

Kimyasal Hadım Nedir, Ne Demek?

Hadım etmek, çok uzun yıllardır adaletin sağlanmasında kullanılan cezalardan birisidir ve genel olarak cinsel suçlarda devreye girer. Ülkemizde hadım cezası kullanılmazken son dönemde yaşanan cinsel istismar ya da daha özele inildiğinde çocuk istismarı davalarında ortaya çıkmıştır. Eski dönemlerde erkeklerin cinsel organlarının kesilmesi işlemi hadım olarak isimlendirilirken günümüzde bu işlem aynı şekilde gerçekleşmemektedir. Günümüzde özel ilaçlar ile erkeklik hormonunu salgılayan bezlerin aktif olamaması sağlanır. Bu durum da kimyasal hadım olarak isimlendirilmektedir. İdam, bazı ülkelerde cezalar arasında yer alırken ülkemizde tercih edilmemektedir. Hadım da benzer şekilde Amerika'nın belirli eyaletlerinde geçerliliğini devam ettirirken ülkemizde kullanılmamaktadır.

Kimyasal Hadım Nasıl Yapılır?

Kimyasal hadım belirli bir süreye yayılan ve dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken işlemdir. Bu işlem uygulanırken kişilere düzenli olarak ağız yoluyla alınan ilaçlar verilebileceği gibi enjekte ederek de ilaçlar verilebilir. Genelde herhangi bir soru işaretinin kalmaması için iğne ile ilaçların verilmesi tercih edilmektedir. Düzenli olarak verilen ilaçlar, vücudun içerisinde testosteron hormonunun salgılanma oranını düşürür ve sonunda bu hormon salgılanmamaya başlar. Bu durumda erkekler için herhangi bir cinsel istek oluşması da söz konusu olmamaktadır. Bu ceza, bu etkileri sebebiyle cinsel istismar suçuna karşı kullanılmak istenmektedir.

Kimyasal Hadım Hangi Ülkelerde Yapılıyor?

İlk olarak 1944 senesinde kullanılmaya başlanan kimyasal hadım yöntemi günümüzde çok sayıda ülkede tercih ediliyor. Ülkelerin gelişmişlik düzeyi ne kadar yüksek olursa olsun bu suçlar ile karşılaşıldığı bir gerçektir. Özellikle suçtan caydırıcı bir etkisi olması için de bu ceza uygulanmaktadır. Günümüzde Portekiz, Polonya, İngiltere, Moldova, Makedonya ve Estonya bu cezayı kabul eden ve uygulayan Avrupa devletleridir. Rusya'da ise yalnızca 14 yaşından küçük olan çocuklara karşı istismar suçu işlendiğinde bu ceza uygulanıyor. Amerika'da ise bu suçlarda idam cezası dahi uygulanırken bazı eyaletlerde idam yerine kimyasal hadım cezası tercih ediliyor.

Türkiye'de Kimyasal Hadım Yapılıyor mu?

Ülkemizde bu ceza son dönemde devreye girerken uygulanışı biraz farklı bir şekildir. Ülkemizde insanların sürekli olarak bu durumda kalması şeklinde bir sonuç çıkmamaktadır. İstismar suçundan ceza yiyen kişilerin cezalarını çektikleri ya da belirli bir dönem sonra koşullu olarak salındıkları dönemde bu ilaçlar verilebilmektedir. Bu şekilde cezasını çektiği dönem içerisinde cinsel yöntem bir aktiflik söz konusu olmaz. Ancak bu cezanın ömür boyunu kapsaması durumu söz konusu olmamaktadır. Birçok tartışma alanında cezanın ömür boyuna çıkarılması tartışılırken ileriki dönemde meclis kararı ile gerçekleşmesi de muhtemeldir. Kimyasal maddelerin kullanılarak erkeklerin cinsel isteklerinin alındığı kimyasal hadım işlemi caydırıcılığı sebebiyle birçok ülkede tercih edilmeye başlanmıştır.

  • kimyasal hadım
  • kimyasal hadım nedir
  • kimyasal hadım cezası
  • kimyasal hadım nasıl yapılır
Yorumlar
Pınar Tuncel Kimyasal hadım neden yapılır? Ülkemizde bu tarz bir işlem yapılıyor mu? Daha önce çok duydum ama nasıl birşey olduğunu bilmiyorum. Cinsel istismar durumlarını önlemek için uygulanan bir yöntem mi? Nasıl uygulanır? cevapla
yorum yaz
Grip Aşısı Kimlere Yapılıyor? Risk Grupları Nelerdir? Grip Aşısı Puanlama Sistemi