Yaşam 16 Temmuz 2021 - 17:31:13

Çayın Cilde Faydaları Nelerdir? Çay Maskesi Nasıl Yapılır? Siyah Noktaya ve Sivilceye İyi Gelir mi?

Çayın Cilde Faydaları Nelerdir? Çay Maskesi Nasıl Yapılır? Siyah Noktaya ve Sivilceye İyi Gelir mi?

Günlük hayatın vazgeçilmezi olan çayın aynı zamanda cilt için de pek ok faydalı etkisi bulunmaktadır. Yazımızın içeriğinde çayın cilde faydaları hakkında bilgi alırken aynı zamanda çay maskesinin yapılışı, sivilce ve akneye etkileri konusunda da bilgi sahibi olabilir.

Çayın Cilde Faydaları Nelerdir?

Ölü derilerin temizlenmesini sağlayan çay, cildin oldukça sağlıklı görünmesini sağlar. Haftada 1 ya da 2 defa cilde peeling şeklinde uygulanırsa eğer, gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini sağlar. Ciltte biriken kiri ve yağı arındırır. Çayın içerisinde bulunan B2,C ve E vitaminleri sayesinde oldukça faydalı bir peelingtir. Çay ile cilde peeling yapıldığı zaman lekelerin giderilmesi sağlanır. Çayla yüzümüzü yıkamak gözenekleri temizleyerek sıkılaşmasını sağlar. İçeriğinde B2, C, E vitaminleri bulunduran çay, aynı zamanda çinko, potasyum, kafeini tanin, magnezyum gibi mineraller bulunmaktadır. Bunlar sayesinde cilt sorunlarının giderilmesi sağlanır.

Çay Maskesi Nasıl Yapılır?

Peeling etkisi ile ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesini sağlayan siyah çay toniği, farklı şekillerde yapılabilmektedir. Genel anlamda çay maskesi tarifleri şöyledir:

Çay ile peeling tarifi: 1 yemek kaşığı siyah çayın üzerine su bardağının çeyreği miktarında sıcak suyu döküp, yaklaşık 2-3 dakika demlenmesini bekleyiniz. Daha sonra çayı süzünüz. Çay taneleri üzerine 1 yemek kaşığı organik bal ve 1 çay kaşığı limon suyu ekleyiniz. Daha sonra maskeyi yüzünüze sürünüz. Göz çevresine gelmemesine dikkat ediniz. Maskeyi cildinizde 5 dakika bekletip daha sonra dairesel hareketler yaparak ılık su ile yıkayınız.

Cilt lekesi için çay maskesi: Güneşin zararlı ışınları sonrasında meydana gelen lekelerin giderilmesi için siyah çayın üzerine biraz su ekleyip demleyiniz. Daha sonra çayın suyunu süzünüz ve üzerine ezmiş olduğunuz muzu ekleyiniz. Daha sonra macun kıvamına gelene kadar karıştırınız. Karışımı yüzünüze sürüp yaklaşık 10 dakika bekletiniz. Daha sonra cildinizi soğuk su ile arındırınız.

Cildin beyazlamasına yardımcı olan çay maskeleri, cilt üzerinde koyu bölgelere uygulandığında kararmaların giderilmesini sağlar. Çay suyu ile yüzü yıkamak da maskeler kadar etkilidir.

Çay Maskesi Siyah Noktaya İyi Gelir mi?

Gözeneklerin temizlenmesini sağlayan çay maskesi siyah noktaların giderilmesini sağlarken aynı zamanda sivilceleri de iyileştirmektedir. Siyah noktaları gidermek için siyah çayı demleyip üzerine mısır unu ekleyiniz ve karıştırınız. Bu karışımı yüzünüze peeling şeklinde uygulayıp, soğuk su ile durulayınız. Çayın demini ise göz kapağına ve boynunuza doğru kompres yaparak uygulayabilirsiniz.

Siyah Çay Sivilceye İyi Gelir mi?

Ergenlik döneminde yoğun olarak görülen fakat hemen her yaşta meydana gelen sivilcelerin genel olarak gözeneklerin tıkanması ve iltihap oluşması sonucunda meydana gelir. Siyah çay yüze sürülür mü diye baktığımızda ılık şekilde tonik olarak ya da maske şeklinde uygulanarak ciltteki sivilcelerin giderilmesi için etkili olmaktadır. Fakat yoğun sivilce problemi yaşıyorsanız öncesinde uzman bir doktora gitmelisiniz. Çünkü her cilt tipi farklıdır. Yağlı ciltlerde sebumun fazla üretilmesi genel anlamda sivilcelerin tekrar çıkmasına neden olur.

  • çayın cilde faydaları
  • çayla yüzümüzü yıkamak
  • siyah çay toniği
  • çay suyu ile yüzü yıkamak
  • çay maskesi siyah nokta
  • çay maskesi siyah noktalara iyi gelir mi
  • siyah çay sivilceye iyi gelir mi
  • siyah çay yüze sürülür mü
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Biberiye Çayı Nasıl Yapılır? Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları