Sağlık 16 Şubat 2021 - 10:40:55

Omurga Eğriliği Nedir? Ne İyi Gelir?

Omurga Eğriliği Nedir? Ne İyi Gelir?

Genel itibari ile çocukluk dönemlerinde belirtilerini gösteren omurga eğriliği, omurganın normal biçiminden kayması şeklinde olmaktadır.

Omurga Eğriliği Nedir? Neden Olur?

Omurga eğriliği tıp dilinde Skolyoz ismiyle bilinmektedir. Müdahale edilmediği sürece ilerleyen bu hastalık ilerleyen yaşlarda daha büyük sorunlar teşkil etmektedir. Bireylerde görülme ihtimali binde iki ile yüzde altı oranında değişen omurga eğriliğinin nedenleri tam olarak bilinememektedir. Ergenlik çağı başlarında omuz ve sırt bölgesinde oluşan şekil bozuklukları bu hastalığın habercisidir. Skolyoz hastalığında omurga bir tarafa doğru on dereceden fazla eğilmelidir. Sağlıklı bireylerde arkadan bakıldığında düz bir hat şeklinde kayma olmadan ilerleyen omurga bu hastalık nedeniyle sağa ya da sola kaymaktadır. Omurganın eğrilmesiyle ergenlik dönemindeki bireylerin iskelet sisteminde çarpılmalar meydana gelmektedir. Bu çarpılmalar göğüs kafesinde, kürek kemiklerinde, bel bölgesinde ciddi sorunlara yol açar. Özellikle kız bireylerde ergenlik döneminde psikolojik sorunlarla kendini gösteren bu rahatsızlık Türkiye'de yüz binin üzerinde vakada görülmektedir.

Omurga Eğriliği Kimlerde Görülür?

Erkeklere oranla kızlarda üç dört kat daha fazla gözüken bu rahatsızlık okul öncesi çağlarda kendini belli etmeye başlamaktadır. Erken yaşlarda şikayet ve rahatsızlığa sebep olmayan bu hastalık şans eseri ya da dikkatli gözlemler sonucu ortaya çıkmaktadır. İlerleyen yaşlarda daha büyük problemlere sebep olabilecek bu rahatsızlığın tespiti belirgin simetri bozukluklarından geçmektedir.

Skolyoz Hastalığı Dereceleri Nelerdir?

Yaş aralıkları olarak: Sıfır- iki yaş aralığı bebeklik dönemi olarak geçer üç- dokuz yaş aralığına juvenil dönem denmektedir. On ile on yedi yaş aralığı adolesan dönemi olarak adlandırılır ve on sekiz yaş üstü bireyler yetişkin dönem sınıfına girmektedir.

Omurga Eğriliğine Ne İyi Gelir? Skolyoz Tedavisi Nasıl Olur?

Nadiren olarak görülse bile bu rahatsızlık kendiliğinde düzelebilir okul öncesi dönemindeki bireylerde rastlanan omurga eğriliği tahmin edilmezlikten kaynaklanmaktadır. Günümüz çağında uygulanan tekniklerle genetik olarak aktarıldığı düşünülen bu rahatsızlık çoğunlukla ilerleyerek omurganın daha fazla kaymasına ve olumsuz yaşam şartlarına mal olur. Korse takarak ya da gerekli egzersizleri yaparak bu hastalığın ilerlemesinin önüne geçilebildiği gibi erken tespitlerde cerrahi müdahale ile bu rahatsızlığın ilerlemesi durdurulabilmektedir. Ancak yapılan ameliyat çeşitli riskler taşımakla birlikte gelecekte oluşabilecek sorunları da beraberinde getirmektedir. Bunların başında sinir zedelenmeleri ve kısmi felç durumları söz konusudur. Ayrıca ameliyat sonrasında eski hareket kabiliyeti kısıtlanarak yaşam kalitesinde düşme gözlemlenmiştir.

Bebeklerde Omurga Eğriliği Neden Olur?

Omurga eğriliğinin oluşma sebebi yüzde seksen oranında bilinmemekle birlikte neden olabilecek yapısal bozulmalar bilinmektedir. Doğum esnasında oluşan sinir ve kas zedelenmeleri, omurga tümörü, omurga enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar bunların başında gelmektedir. Bunların dışında duruş anomalileri bacak ve kollardaki uzunluk farkı skolyozu tetikleyen etmenlerdir. Bu rahatsızlıkları fark etmek için çocuklarda çıplak vücuda dik doğrultuda bakılarak oluşan simetri kaymaları incelenir. Eğer şüphe çeken bir durum varsa doktorunuza başvurarak röntgenle incelemesini ve net sonuçlar alması sağlanabilmektedir.

  • omurga eğriliği
  • omurga eğriliği nedir
  • omurga eğriliğine ne iyi gelir
  • omurga eğriliğinin nedenleri
Yorumlar
Hamza Kara Omurga eğriliği nasıl düzeltilir? Fizik tedavi yöntemleriyle bu durumu düzeltmek mümkün oluyor mu diye öğrenmek istiyorum. Askerliğimi yapmak istiyorum ama skolyoz nedeniyle sanırım olmayacak. Tedavisi var mı bu rahatsızlığın? cevapla
yorum yaz
Enerjik Olmak İçin Neler Yapmalı?