Sürü Bağışıklığı Yöntemi Nedir? Korona Virüs Tedavisinde Kullanılır mı?
Sağlık

Sürü Bağışıklığı Yöntemi Nedir? Korona Virüs Tedavisinde Kullanılır mı?

08 Nisan 2020 - 20:42:07

Sürü bağışıklığı yöntemi; dünya üzerinde salgın haline gelen korona virüsü için İngiltere'de geliştirilmiş olan ve salgının önlenmesine destek olup olmayacağı tartışmalara yol açan bir uygulamadır.

Sürü Bağışıklığı Yöntemi Nedir?

2019 yılının son aylarında Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan covid-19, kısa süre içerisinde yayılarak tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Korona virüsü için geliştirilen yöntemlerden biri sürü bağışıklığı uygulamasıdır. Sürü bağışıklığı yöntemi, salgına karşı koruyucu olduğunu düşünülen, toplum belli oranda bir insanın herhangi bir virüse karşı bağışıklığı olduğu iddia edilen bir uygulamadır. Bu yöntemde önemli olan bağışıklığın kazanılmış olmasıdır. Hastalığı geçirmek ya da aşı olmak gibi farklı şekillerde uygulanabilmektedir.

İngiltere'nin uygulamayı düşünmüş olduğu bu yöntemde, virüs bir şekilde insanlara enfekte olduktan sonra bağışıklık sisteminin bunu yok etmeye çalışması çabasının gerçekleşmesi beklenmektedir. Nüfusun yaklaşık olarak %70'i bu virüse yakalanıp iyileşme sağladığı zaman sürü bağışıklığı yöntemi uygulanmış olacaktır. Fakat yapılan araştırmalar ve bilimsel çalışmalar bunun etkili bir yöntem olmadığını, virüsün yayılma hızını azaltmadığını belirtmektedir. Çünkü virüs bulaştığı her bünyede aynı etkiyi yaratmamaktadır. Bazı kişiler virüsü çok hafif bir şekilde atlatırken bazıları ise yoğun bakım ya da entübe hastası olabilmektedir. Bu sistem yayılma hızında azaltıcı etki göstermemektedir. Tam aksine virüs topluma hızlı bir şekilde yayıldıktan sonra insan vücudunun bu virüsü tanıması, yok etmesi kolaylaşacaktır anlamına gelir. Fakat bu yayılma sürecinde virüs birçok insanın yaşamını tehdit etmektedir.

Korona Virüs Tedavisinde Sürü Bağışıklığı Yöntemi Kullanılır mı?

Dünya sağlık örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen korona virüs, hem ülkemizde hem de pek çok ülkede can almaya devam etmektedir. Virüs vücuda enfekte olduktan sonra birkaç gün kuluçka süresinin ardından genel olarak öksürük ve düşmeyen yüksek ateş ile kendini göstermektedir. Genel olarak 60 yaş üstü hastaları ve kronik hastaları etkileyen bu virüs, genç insanlar için de tehlike oluşturmaktadır. Korona salgınını önlemek için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekmektedir. Covid-19 için henüz bir aşı geliştirilmediği için yapılan uygulamalar bazı hastaları iyileştirmek için yeterli olmamaktadır.

Toplumun büyük bölümünün bağışıklık kazanması için sürü bağışıklığı yönteminin uygulanması uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Çünkü kontrollü bir şekilde bağışıklık geliştirmek aşı yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Bunun haricinde aşı olmadan bağışıklık güçlendirmek toplum için tehlike arz etmektedir. Çünkü bu yöntemde toplumun büyük bir kısmı tehlikeye atılmaktadır.

Sürü Bağışıklığı Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Korona virüsü için sürü bağışıklığı yöntemi, toplumda pek çok insanın bu virüse yakalanarak zaman içerisinde bağışıklık kazanması ve bu şekilde gelecekte oluşabilecek enfeksiyonlara karşı önlem alınması nitelendirilmektedir. Oldukça tartışmalı bir yöntem olan sürü bağışıklığı, bazı ülkeler tarafından uygulanması düşünülen uygulama olarak gündeme gelse de uzmanlar bunun doğru bir önlem olmadığını vurgulamaktadır. Çünkü her ülkenin sağlık sistemi enfekte olan hasta sayısını tedavi edecek kadar gelişmemiştir.

Korona Virüsü İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Salgın haline gelen ve tüm insanlığı tehdit eden korona virüsü için geliştirilen henüz bir aşı tedavisi bulunmamakla birlikte bazı tedavi yöntemleri ile hastalık iyileştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra sürü bağışıklığı yöntemi hastalığın gelecekteki yayılım hızını azaltmaya yönelik bir uygulama olarak sunulmaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: