Polip nedir? Nasıl ürer? Nasıl alınır? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi
Sağlık

Polip Nedir? Nasıl Ürer? Nasıl Alınır? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

05 Mayıs 2018 - 05:30:21

Polip genel itibari ile iyi huylu ve yapı olarak küçük ebatlarda var olan tümöral oluşumlara denir.

Polip Nedir, Ne Demek?

Rahim içi, bağırsak, rahim ağzı, ses teli şeklindeki bölgelerde bulunabilmektedir. Polip boyut ve şekil olarak kategoriye alınmaktadır. Bunun yanı sıra davranış özellikleri de dikkate alınır. Bunların bazıları bağırsakların içerisinde kabartı şeklinde meydana gelebilmektedir. Bunların insan vücuduna bir zararı olmamaktadır. Bağırsak içinde oluşan bu polip türüne iyi huylu denir. Çoğalan, büyüyen ve tehlikeli hastalıklara dönüşen tümöral oluşumlar da vardır. Bunlar ise kötü huylu olarak isimlendirilmektedir. Polip tek olabilir ve kalın bağırsağın içinde fazla sayıda görülebilir. Kalın bağırsakta 1 tane polip görülen kişinin bağırsaklarının tamamı incelendiği zaman diğer alanlarda da polip var olabilmektedir. Bazı hastaların bağırsaklarında çok fazla polip bulunabilmektedir. İnsanlarda görülen tümöral oluşumların nedenleri birbirinden farklı olabilmektedir.

Polipin Nasıl Ürer? Nasıl Oluşur?

Rahim içinde meydana gelen tümöral oluşumların sebebi net olarak anlaşılamamaktadır. Tümöral oluşumların meydana gelmesiyle genel olarak endometrial hiperplazi eş zamanlı olarak görülmektedir. Bu durumda yoğun östrojen hızı, rahim içi polipine neden olabilmektedir. Genellikle meme kanserine yakalanan kişilerde ve tamoksifen tedavisi görenlerde rahim içi polipleri görülmektedir. Yapılan çeşitli araştırmalara göre genetik etkenlerden dolayı bunların oluşma olasılığı ifade edilmektedir. Sigara kullanmak, fazla sayıda doğum yapmak, doğum kontrol hapı gibi etkenler rahim içi tümoral oluşumları meydana getirebilmektedir. Bahsi geçen rahatsızlığın görülme sıklığı ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat yüzde elli kadında bu rahatsızlığa rastlanılabilir. Bunlardan farklı olarak menopoz döneminden sonra kanama sorunu olan kişilerin yüzde yedisinde polip görülebilmektedir. Rahim içi poliplerin her yaş aralığında görülebildiğini unutmamak gerekir. Fakat genel olarak çoğunlukla kırk ila elli yaş aralığında olan bireylerde görülmektedir.

Polip Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Herhangi bir belirtiye rastlanamayan polipler çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak muayene yaptıran veya ameliyat olan kişilerde tespit edilebilmektedir. Fakat poliplerin boyutuna göre çeşitli belirtilerden meydana gelebilmektedir. Bu belirtiler arasında kanama bozukluğu, menopoz döneminde veya sonrasında meydana gelen kanamalar, adet kanamalarının fazla olması, 2 regl arasında görülen lekelenme sorunu, rahim ağzından poliplerin sarkması belli başlı belirtiler arasında gösterilebilir.

Rahim İçi Polipleri Neden Olur? Zararları Nelerdir?

Rahim içi poliplerinin var olması kısırlık sorununa yol açmamaktadır. Fakat belirli bir aşamaya geldikten sonra tümöral oluşumların bulunduğu yer, boyutu gibi durumlar kısırlığı tetikleyebilmektedir. Yumurtalıkta oluşma sürecinde olan bebekler tümöral oluşumların üzerine yerleşebilmektedir. Böyle bir durumda bebek gelişimini tamamlarken çeşitli zorluklar yaşayabilmektedir. Normal olarak rahmin içine yerleştiği zaman ise rahmin içinde var olan lezyon gebelik sürecinin sağlıksız devam etmesine yol açabilir. Bu durumların olması düşüğe yol açabilmektedir. Bu sorunun olup olmadığını anlamak için uzman bir hekimle görüşmek, ondan bilgi almak, muayene olmak ve hekimin tavsiye ettiği adımları uygulamak gerekmektedir.

Yorumlar
Sibel Bektaş 05 Mayıs 2018 - 12:54:43 Polip neden olur? Nasıl oluşur? Bunu engellemek için ne yapmalıyız? Vücuttan atmak için ameliyat olmak şart mı? Doğal kürler bu konuda yardımcı olur mu? Tedavisi nasıl olur acaba? Hamileliğe zararı olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: