Sağlık 29 Kasım 2021 - 08:20:56

Omicron Varyantı (Nu Varyantı) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Türkiye'de Var mı?

Omicron Varyantı (Nu Varyantı) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Türkiye'de Var mı?

Omicron varyantı; aynı zamanda Nu varyantı olarak bilinen, dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün(covid-19) farklı bir mutantı olarak tanımlanan, Afrika'da tespit edilen ve Türkiye'de olup olmadığı konusunda endişe oluşturan bir virüstür.

Omicron Varyantı Nedir? Tehlikeli mi?

Varyantın virüslerin birbiriyle bağlanması sonrasında meydana gelen yeni bir virüs olarak tanımlanan bir durumdur. RNA virüsü olarak tanımladığımız koronavirüs, tek zincirli özelliği ile ortaya çıktığı günden bu yana farklı mutantlara uğramıştır. Omicron varyantı, covid-19 virüsünün yeni bir varyantı olarak karşımıza çıkmıştır ve oldukça tehlikelidir.

Koronavirüsün yeni mutasyon olan B.1.1.529, omicron variant olarak isimlendirilmektedir ve endişe mutasyonu sınıfında nitelendirilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalara göre bu varyantın birden fazla mutasyon ile oluştuğu belirtilmektedir. Yüksek bulaşma riski oluşturduğunu ve özellikle Güney Afrika'da gün geçtikçe artış gösterdiğini söylemektedir. Günümüzde insan seyahatlerinin küreselleşmesi, virüslerin kısa sürede diğer ülkelere de yayılmasına neden olmaktadır.

Omicron Varyantı

Nu Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Dünya üzerinde endişe meydana getiren nu varyantı etkileri covid-19 virüsüne göre çok daha fazladır. İçerisinde yaklaşık olarak 32 farklı mutasyon olduğu belirtilerin omicron varyantı belirtilerine baktığımızda tat ve koku almada problem olmadığını fakat aşırı halsizlik ve yorgunluk gözlemlendiğini belirtebiliriz.

1-2 gün yoğun kas ağrısı ve yorgunluk ile kendini gösteren bu virüs, hafif öksürük oluşturmaktadır. Bazı hastalarda yüksek ateş ve nabzın hızlanması etkisine neden olabilmektedir. Özellikle şeker ve tansiyon hastaları, yaşlılar, çocuklar ve diğer kronik rahatsızlığı olan kişiler için tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir.

Hastalık ciddi semptomlar ile kendini gösterdiği zaman solunum güçlüğü, nefes darlığı, hareket ve konuşma kaybı, bilinç bulanıklığı söz konusu olabilmektedir. Seyrek semptomlarda ise boğaz ağrısı, baş ağrısı, ishal, ciltte döküntü, ayak parmaklarında renk değişimi, gözlerde kızarma ve tahriş görülebilmektedir.

Nu Varyantı

Omicron Varyantı Hangi Ülkelerde Var?

Son zamanlarda tehlike ve endişe yaratan omicron varyantı Belçika, Almanya, Çekya, İngiltere, İtalya, İsrail, Hong Kong, Güney Afrika, Botsvana, Danimarka, Avusturya ve Avusturalya gibi ülkelerde görülmüştür.

Bulaşma riskinin oldukça yüksek olduğu belirtilen nu varyantı hakkında bilinmeyen pek çok şeyin olduğu belirtilmektedir. Bilim insanları henüz yeni olan bu varyanta karşı araştırmalarını devam ettirmektedir.

Omicron Varyantı Türkiye'de Var mı?

Nu Varyantı Türkiye'de Var mı? Okulları Kapatır mı?

Ülkemizde henüz görülmeyen omicron varyantı kapanma ya da okullarda kapanma gibi etkiler oluşturup oluşturmayacağı konusunda yapılan bir açıklama bulunmamaktadır. İlerleyen zamanlarda uzman ve yetkili kişiler tarafından tespiti ve durum değerlemesi yapılacaktır.

Bağışıklık sistemini hedef alan nu varyantı aşının yetersiz kalabileceği bir mutasyona sahip olabileceği konusunda endişe yaratmaktadır. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymayı ihmal etmeyiniz. Semptomları fark ettiğinizde en yakın sağlık kuruluşundan destek almayı ihmal etmeyiniz.

  • omicron varyantı
  • nu varyantı
  • omicron varyantı nedir
  • omicron variant
  • nu varyantı belirtileri
  • nu varyantı etkileri
  • omicron varyantı hangi ülkelerde var
  • nu varyantı hakkında
  • nu varyantı türkiye
  • omicron varyantı kapanma
Yorumlar
Mehmet Çeken Omicron varyantı dsö tarafından baya tehlikeli deniyor. Haberlerde dinledim ve Afrika özellikle bu konuda çok fazla vakayla karşı karşıyaymış. Türkiye'ye gelmesinde başka birşey istemem. Tam salgınlar geçer diye beklerken yenileri geliyor. Gerçekten bıktık artık. cevapla
yorum yaz
Emziren Anneler Form Çayı, Bitki Çayı İçebilirmi?