Sağlık 24 Temmuz 2021 - 17:31:22

Adaçayı Yağı Nedir? Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Adaçayı Yağı Nedir? Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Adaçayı yağı; B vitamini açısından oldukça zengin ve pek çok rahatsızlık için şifalı olan adaçayı bitkisinden elde edilen bitkisel içerikli bir yağdır. Adaçayı yağının saça ve cilde faydaları hakkında bilgi almak, nasıl kullanılır öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Adaçayı Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Genel olarak sivilce probleminin çözülmesi için kullanılan adaçayı yağı; iltihap giderici etkisi ile de bilinen, cilt lekelerini gideren ve aynı zamanda saça da faydaları olan bitkisel içerikli bir yağdır. Son zamanlarda ek çok kişi tarafından tercih edilen bu bitkisel yağ, zengin içeriği sayesinde insan sağlığı için pek çok fayda sağlamaktadır. Adaçayı yapraklarının çeşitli şekillerde damıtılması ile elde edilmektedir.

Stresli zamanlarda vücudun rahatlamasını sağlayan adaçayı yağının faydalarına baktığımızda güçlü bir ağrı kesici olduğunu belirtebiliriz. Baş ağrısını ve eklem ağrılarını gidermektedir. Aromaterapi özeliği sayesinde kullanıldığı zaman mutluluk hormonu salgılanmasına destek olur. Adaçayı yağı cinsellik açısından kadınlarda ve erkeklerde libidoyu yükseltir. Rahim ve yumurtalık kanserine karşı etkili olduğu belirtilmektedir. Kadınlarda östrojen salgılanmasını destekler. Yatıştırıcı özelliği sayesinde uyku düzeni sağlarken aynı zamanda dolaşım sistemini de düzenler. Kanın vücutta dengeli bir şekilde taşınmasını ve vücut fonksiyonlarının verimli şekilde çalışmasını sağlar. Hazımsızlık ve mide problemlerini gideren bu yağ, aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu ve iç parazitle savaşır. Ödem atmaya da yardımcı olur ve diyet sürecinde sıklıkla kullanılır

Adaçayı Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve mineral açısından zengin olan adaçayı yağı saça oldukça faydalıdır. Bunları şöyle sayabiliriz:

 • Saç diplerinde meydana gelen mantarı yok eder ve saç köklerinin rahat nefes almasını sağlar.
 • Saç dökülmesini azaltır ve saçların gürleşmesini sağlar.
 • Kepeklenme gibi deri problemlerini ortadan kaldırır.
 • Saçlara vitamin verir ve besler.
 • Saçların canlı ve parlak durmasını sağlar. Kuruluk sorununu giderir.
 • Saçta meydana gelebilecek enfeksiyonu önler.

Saçların daha canlı ve hacimli durmasını sağlayan adaçayı yağı, aynı zamanda saç foliküllerini besler ve yeni saç oluşumuna da destek verir.

Adaçayı Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt üzerinde meydana gelen akneleri gideren adaçayı yağı sivilce konusunda oldukça etkilidir. Sivilcelerin kurumasını sağlar ve aynı zamanda izlerin yok olmasını da destekler. Cilt lekelerinin giderilmesini sağlar ve pürüzsüz bir cilde sahip olmaya yardımcı olur. İltihap giderici etkisi sayesinde cilt üzerindeki iltihaplı yaraların giderilmesini sağlar. Cilt bakımından rahatlıkla kullanılabilen adaçayı yağı vajinaya sürülür mü diye merak edilmektedir. Vajinada meydana gelen mantar enfeksiyonları için tercih edilebilmektedir. Mantarı temizler ve sorunu kısa sürede yok eder. Fakat bu konuda uzman bir doktora danışılması tavsiye edilir.

Adaçayı Yağı Nasıl Kullanılır?

Birçok kişi adaçayı yağı cilde nasıl sürülür diye sormaktadır. Eğer cilt bakımı için kullanılacaksa içerisine hindistan cevizi yağı ya da badem yağı karıştırılmalıdır. Bu şekilde masaj yaparak uygulanabilir. Ağız bakımı için kullanıldığında 100 ml içme suyuna 2 damla ekleyip gargara yapılabilir. Gargara suyu ise yutulmamalıdır. Mide sorunları için 1 bardak suya 1 damla katıp içiniz. Regl sancıları için bir bardak suya birkaç damla döküp karın bölgesine masaj yapınız. Aromaterapi etkisi ve sakinleşmek için banyo suyunuza ekleyebilir ya da bir kase suyun içerisine döküp odada bekletebilirsiniz. Saçınıza ise maskenin ya da şampuanın içerisine birkaç damla ekleyip kullanabilirsiniz.

 • adaçayı yağı
 • adaçayı yağı nedir
 • adaçayı yağı faydaları
 • adaçayı yağı cinsellik
 • adaçayı yağının saça faydaları
 • adaçayı yağının cilde faydaları
 • adaçayı yağı sivilce
 • adaçayı yağı vajinaya sürülür mü
 • adaçayı yağı nasıl kullanılır
 • adaçayı yağı cilde nasıl sürülür
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Adetliyken Saç Boyanırmı? Saç Boyası Tutar mı?