Diyet 14 Aralık 2021 - 12:27:20

Patates Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?

Patates Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?

Patates diyeti; tok tutmaya yardımcı olan ve aynı zamanda fazla kilolardan hızlıca kurtulmaya destek olan bir beslenme programıdır.

Patates Diyeti Nedir? Nasıl Olur?

Diyet programında yalnızca haşlanmış patatesin olduğu ve yoğurdun ön planda olduğu, 3 gün süren beslenme programı olarak tanımlanan patates diyeti; hızlı kilo vermeye yardımcı olur ve bu özelliği ile şok diyet olarak tanımlanmaktadır.

Diyet süresi içerisinde patatesi haşlanmış olarak tüketilmektedir. Dolayısı ile bu anlamda patates hızlı bir şekilde kilo verdirmeyi sağlar. Uzmanlar tarafından tek besin diyeti önerilmez fakat patates diyeti 3 gün sürdüğü için herhangi bir sağlık tehdidi oluşturmaz.

Bu diyette sindirim sitemine çeşitli faydaları olan patatesin tuzsuz bir şekilde 3 gün süresince tüketilmesi gerekir. Diyeti doğru şekilde uygulayan kişiler verimli sonuç alabilmektedir Diyeti yapan kişilerin şeker tüketmemesi ve şekersiz bolca yeşil çay tüketmeleri tavsiye edilir. Güne başlayan kişi kahvaltıda öncelikle yoğurdu tüketmeli ve ardından haşlanmış patatesi yemelidir.

Patates Diyeti Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan patates diyeti; aynı zamanda bağırsakların temizlenmesini sağlar. Diyet sayesinde bağırsaklar vücudun daha dinç ve enerjik olmasını sağlar. Haşlanmış patates ve yoğurt tüketimine dayanan bu beslenme programı, sindirim sistemini düzenlerken aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu sayede zayıflamaya destek sağlar.

Bu diyetle zayıflamak isteyenlerin diyetin etkisi artırabilmeleri için günde en az 2 litre su içmeleri ve egzersiz yapmaları gerekir. Sadece patates ve yoğurt yiyerek zayıflamak mümkün değildir. Bu tek tip beslenmeye dayanmaktadır. Glisemik indeksi yüksek bir besin olmasından dolayı, yan etki oluşabilmektedir.

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Son yıllarda pek çok kişinin uyguladığı şok diyetlerden biri olan patates diyeti listesi oldukça sınırlıdır. 3 günlük patates diyetinde;

  • Her öğünde tüketilen patatesin tuzsuz olması bu diyette uyulması gereken en önemli kuraldır.
  • Tuzsuz patates tüketemeyen kişiler baharatlarla patatesin tatsız haline lezzet katma hakkına sahiptirler. Patatese baharat eklemek diyet açısından sorun teşkil etmez.
  • Yüksek nişasta seviyesine sahip olan patates şekeri yükseltebildiği için şeker hastası olan kişi bu diyeti uygulamadan önce hekim kontrolünden geçmelidir.
  • Bu diyetin kilo vermeyi kolaylaştırdığı söylenmektedir. Fakat diyetin kilo verdirme oranı kişinin metabolizmasına, vücut yapısına göre değişiklik göstermektedir. Yeterli kiloyu vermeyen kişi 1 aydan sonra aynı diyeti tekrardan uygulayabilmektedir. Bu sayede kişi istediği kiloya ulaşabilir.

Hemen her gün ve öğün patates ve yoğurt tüketimi sağlanan bu beslenme programı halsizlik ve yorgunluk meydana getirebilir. Ayrıca diyeti bıraktıktan sonra dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Aksi durumda verilen kilolar tekrar geri alınmaktadır.

Patates Diyeti ile Kaç Kilo Verilir? Zayıflayanlar ve Yorumlar

İnsanların ortak sorunu olan kilo problemi için en çok uygulanan yöntemlerden biri olan patates diyeti ile zayıflayanlar tahmini olarak 3 ila 5 kilo vermektedir. Diyetin kilo verdirmek açısından performansı iyi ve sağlıklıdır. Verilen kilo miktarı bünyeye göre değişmektedir.

Patates diyeti 3 günden fazla uygulandığı zaman vücuda hasar verir. Yoğurt ve patates dışında besin tüketilmediği zaman bu diyet genel olarak kilo verdirmektedir. Bunun yanı sıra egzersiz yapmak, yürüyüş yapmak, gün içinde en az 2 litre su içmek, bolca şekersiz bitki çayı tüketmek zayıflamayı etkileyen ve yardım eden faktörler arasında yer alır.

Kilo problemi olan her yaş aralığındaki kişi patates diyetini uygulayabilir. Patates diyeti yorumlarına baktığımızda olumlu sonuçlar görülse de yan etkilerin oluşabileceği de unutulmamalıdır.

  • patates diyeti
  • patates diyeti yapanlar
  • patates diyeti işe yarıyor mu
  • patates diyeti ile zayıflayanlar
Yorumlar
Meyra Ataseven Patates diyeti ile zayıflayanlar var mı? Daha öncede bu diyeti duymuştum adını yapanlar varmış baya. İşe yarar mı o konuda biraz tereddütlüyüm. Nasıl uygulamak gerekiyor acaba? Kalorisi düşük bir besin mi bu? cevapla
Huriye Kaya Patates diyeti yorumlarını okudum ve 1 hafta içerisinde etkisini gösterdiğini yazmışlar. Sonuçları nasıl olur tam bilmiyorum ama denemekten herhangi bir zarar gelmez bence. Sağlıklı mı diye baktığımda bir şikayet ya da yan etki görmedim. Umarım ben de zayıflarım. cevapla
yorum yaz
Disgrafi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?